Slovenský filozof Vladimír Manda reaguje na komentár Slavoja Žižeka k roku 1968

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Podľa všetkého má Žižek pravdu v tom, že invázia Varšavských vojsk tým, že zabránila aby sa Pražská jar plne rozvinula a ukázala svoju pravú ekonomicko-politickú podstatu, z nej urobila mýtus o procese smerujúcom k socializmu s ľudskou tvárou.

Na strane druhej však Žižek nemá určite pravdu, ak tvrdí, že „sovětský zásah (ako vieme nebol to sovietsky zásah, ale zásah krajín Varšavskej zmluvy, V.M.) zachránil sen o možnosti dalšího komunismu.“

Predsa z toho, že by obrodný proces pokračoval bez prekážok a nakoniec by v daných geopolitických pomeroch skončil buď ako „liberálnejší komunizmus“ (podľa všetkého sovietskeho typu V.M.) alebo ako „normálny kapitalizmus“ nijako neplynie, že idea komunistickej spoločnosti, spoločnosti slobodných, rovných a vzájomne spolupracujúcich členov spoločnosti, bez politického násilia je len snom.

Pravdou ale j , že v 1968, za daných pomerov bolo formovanie takejto spoločnosti nereálne, t.j. bol to len sen.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *