Spisovateľka Gabriela Rothmayerová stručne o Vášaryovej, Šimečkovi a Kostolnom

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

„Nie, nemôžete hovoriť, čo si myslíte…“ pani Vášáryová Edovi Chmelárovi. Tým povedala všetko 🙂 Tú vysielačku nesledujem už celé roky a pri tom zostanem.

***

S tým Šimečkom je to ešte krajšie – on je to taký malý Matovič. Napísal mi sčítaný priateľ – že Šimečka totiž doslova vykradol Vincenta Jauverta z časopisu Le Nouvel Observateur. Novinár ľavicového média v roku 2005 začal skúmať, ako sa podarilo zmeniť smerovanie rôznych krajín, aby sa z nich stali poslušné ovečky krajín KoZa (kolektívneho Západu). 🙂 V diskusii Šimečka dodal: Iste, rozviedol myšlienku Jauverta. Ale v princípe nepovedal nič nové. Treba povedať, že ten časopis, kde publikoval, je currentovaný a články prechádzajú odbornou recenziou. Každý zdroj by mal byť uvedený. „Našiel som tam množstvo odvolávok,“ píše mi priateľ, „až na jednu. Práve tú, ktorú vykradol.“Takže ešte aj zlodejíček.

***

„To, že mu (hercovi Kostelnému) diváci za tú stratu súdnosti tlieskali, svedčí o vážnom probléme spoločnosti a vlastne aj jej kultúrnej elity, teda tej časti, ktorá sa nachádzala v divadle.“ Klobúk dolu pred Zuzkou Kusou! Toto je plazivý teror.

***

Na status reagoval Ladislav Hohoš: No, ako filozof, ktorému je známe, ako divadlo historicky provokuje mocných, som sa divil nad Tempest (búrkou) v pohári vody. Dôkaz, že na Slovensku zúri Kulturkampf (Gramsci) vyprovokovaný agresívnym prevzatím MK progresívcami. K počínaniu herca K. Ja som od mladosti odchovanec slovenských hereckých osobností, ktoré vedeli počas ideologickej cenzúry decentne a inteligentne naznačiť svoje posolstvo. Ba čo viac, ako diváci sme na to čakali. Ďalej. L+S nikdy nepovedali, že nenávidia Leonida Iľjiča. A povedali o okupácii hlášky, ktoré zľudoveli. Pán K. vulgárne mimo scenára vyjadril svoj politický názor. K počínaniu ministerky. MK nie je ideologické oddelenie, ktoré si predvoláva umelcov na koberec. Samozrejme ministerka môže hovoriť s riaditeľom SND podľa potreby. A vykrikovať v parlamente, že sa budú aktéri zodpovedať, je trápne. Ani súdruh Pezlár dopredu verejne neoznamoval, koho ide normalizovať. Radšej mala ministerka poslancom vysvetlil, aká je štátna koncepcia kultúrnej politiky, aké sú priority v národnom a verejnom záujme. To je náplňou jej práce, riadiť kultúru je nezmysel, štát má svoju kultúrnu politiku. Preto treba korigovať kompetencie rôznych fondov a komisií, ako ich vymedzil minister Maďarič. Bol to dobrý nápad, ale na Slovensku nefunguje, lebo znepriatelené elity. Pán riaditeľ SND, donútený podať demisiu pre smiešnu zámienku a krátko na to znovuinštalovaný p.Milanovou je exemplárny príklad. Funkcia riaditeľa SND je riziková.Veď exministerka Hroncová sama skončila vo funkcii riaditeľky SND na základe interného komplotu podriadených, minister M. ju vtedy nepodržal. Ukážka slovenskej malosti.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *