TASR informuje o výstave HODNOTY A ODKAZ k 80. výročiu Slovenského národného povstania (aktualizované o nové fotografie)

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Výstava obsahuje diela popredných slovenských výtvarných umelcov moderny a neskorej moderny, vrátane mnohých priamych účastníkov SNP, informuje TASR.

Ďalej sa píše:

Bratislava 21. septembra (TASR) – V priestoroch Dvorany Ministerstva kultúry SR v Bratislave možno do 6. októbra navštíviť výstavu k 80. výročiu Slovenského národného povstania (SNP). Návštevníkom ponúka diela zozbierané z depozitára Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov (SZPB). TASR o tom informoval Lukáš Perný zo Spoločnosti Ladislava Novomeského, ktorá sa podieľala na vytvorení výstavy spolu so SZPB, Klubom výtvarných umelcov a teoretikov, Maticou slovenskou a ďalšími inštitúciami. Výstava obsahuje diela popredných slovenských výtvarných umelcov moderny a neskorej moderny, vrátane mnohých priamych účastníkov SNP. Jej súčasťou sú protifašistické plagáty, známky, sochy partizánov, štúdie k jednotlivým dielam s tematikou SNP, busty organizátorov SNP, ale aj ďalších osobností protifašistického odboja. Expozícia obsahuje aj originálne vydanie povstaleckej Pravdy. „Aj v čase jedného z najvýznamnejších výročí, 80. výročia slávnej historickej udalosti, sa presvedčíme a pripomenieme, že v boji proti fašizmu a nacizmu sa bojovalo za hodnoty demokracie. Naši umelci sa hrdo vyjadrovali a stále sa vyjadrujú k tejto výnimočnej, víťaznej, ale aj tragickej téme a iniciatíve,“ uviedol predseda SZPB Viliam Longauer pri vernisáži výstavy.

Dodatok: Kurátor Ladislav Skrak zozbieral obrazy z depozitára SZPB, slovenských galérií a súkromných zbierok, aby ich vystavil na jedinej komplexnej oficiálnej výstave pri príležitosti 80. výročia SNP.

19. SNP80: Exhibition to Mark 80th Anniversary of SNP Opens in Culture Ministry Hall

„Bratislava, September 23 (TASR) – An exhibition to mark the 80th anniversary of the Slovak National Uprising (SNP) has opened on the premises of the Culture Ministry’s hall in Bratislava and will run until October 6, TASR has learnt. The exhibition includes works collected from the depository of the Slovak Union of Anti-Fascist Fighters (SZPB), TASR was told by Lukas Perny of the Ladislav Novomesky Society, which organised the exhibition along with SZPB, the Club of Visual Artists and Theoreticians, national heritage institution Matica Slovenska and other institutions. The exhibition showcases works by leading Slovak modern and late-modern creative artists, including by many who took part in the SNP. It features anti-fascist posters, stamps, statues of partisans, studies on individual works with an SNP theme, and busts of SNP organisers and other figures of the anti-fascist resistance. An original edition of the insurgent Pravda daily is also on display. „At the time of one of the most significant anniversaries, the 80th anniversary of this famous historical event, we will recall the fact that those fighting against fascism and Nazism were fighting for the values ??of democracy. Our artists proudly expressed themselves and still express themselves regarding this exceptional, victorious, but also tragic theme and initiative,“ said SZPB chairman Viliam Longauer during the opening of the exhibition.“

DODATOK DR. SKRAKA

Petrodvorec zámerne bombardovalo sovietske letectvo, aby preventívne zamedzilo Germánom oslavovať na tak posvätnom mieste. Pamiatka bola po vojne bezchybne obnovená. Dvorana MK SR môže slúžiť ako reprezentatívne prostredie, ktoré nám umožňuje dôstojne si pripomenúť naše slávne výročia. Ide o vážne historické reality a odkazy, pre ktoré nie je možné v odbornej sfére tolerovať neodborné, chorobné /!/, bizarné, špiritistické a tzv. „churchilistické“, ale aj zlomyseľné neofašistické prístupy a prejavy. V otázke ústrednej plastiky pamätníka na Dukle stále prebieha autorsko-právny súdny spor. Doba trvania výstavy Hodnoty a odkaz k 80. výročiu SNP je predĺžená do 6. októbra 2024, teda až po pamätný deň Hrdinov Karpatsko-duklianskej operácie.

KOMENTÁR PRIPRAVIL AJ ŽURNALISTA MARTIN KRNO

V závere augusta a nasledujúcich dňoch som mal toľko pracovných i rodinných povinností (niektoré z nich boli milé), že som nestíhal ani glosovať oslavy 80. výročia Slovenského národného povstania. Už 20. augusta, to ešte vládli horúčavy, sa konala v Dvorane Ministerstva kultúry SR na Námestí SNP slávnostná vernisáž výstavy Hodnoty a odkaz venovanej jubileu jednej z najvýznamnejší udalostí našich novodobých dejín. Výrazne sa o ňu zaslúžil Ladislav Skrak z Klubu umelcov, spisovateľov a historikov pri ÚR SZPB a súčasne z Klubu výtvarných umelcov a teoretikov pri Matici slovenskej. Návštevníkom predstavuje diela slovenských výtvarných umelcov, ktorí sa zaoberali aj tvorbou zachytávajúcou dôležité okamihy protifašistického hnutia a jeho predstaviteľmi. Doktor Skrak nečerpal iba z bohatých umeleckých fondov SZPB a MS, no úspešne požiadal o zapožičanie diel aj od ostatných kultúrnych inštitúcií z rozličných kútov Slovenska. Napríklad z Historického múzea SNM v Bratislave, z martinského Múzea M. Benku či z múzea v Hanušovciach nad Topľou.

Na zorganizovaní tohto záslužného počinu sa podieľali Klub Nového slova, Spoločnosť L. Novomeského, Spolok slovenských spisovateľov a samozrejme ministerstvo kultúry, ktoré poskytlo reprezentačné priestory v centra hlavného mesta.Podujatie otvoril tónmi štátnej hymny emeritný sólista Opery SND Ivan Ožvát, ktorý neskôr pridal sólový spev partizánskej piesne. Po príhovore kurátora Ladislava Skrak sa ujal slova terajší predseda SZPB Viliam Longauer, tajomník Matice slovenskej Peter Schvantner, hudobný pedagóg a husľový virtuóz Peter Michalica, predsedu Spoločnosti Ladislava Novomeského Lukáš Perný.

Ako podpredseda KNS som v príhovore o. i. konštatoval, že Nové slovo si tiež bude čoskoro pripomínať 80. narodeniny. Jeho prvé číslo vyšlo v povstaleckej Banskej Bystrici v polovici septembra 1944 a každý týždeň na svojich stránkach prinášalo aj obrázok aktuálnej politickej satiry, z ktorých mnohé sú dodnes všeobecne známe. Okrem predstaviteľov spomínaných inštitúcií sa na vernisáži zúčastnili akademický maliar Stanislav Harangozó, dcéra Jána Kulicha akad. maliarka Mária Molčanová, manželka sochára Alexandra Viku Daniela Viková, profesor kunsthistórie Jozef Leikert, aktívna členka MS Romana Tabaková, Ing. Alexander Rozin, o. i. nádejný umelecký fotograf, a mnohí ďalší.

Mnohých prítomných prekvapil svojou neobvyklou účasťou na slávnosti redaktor denníka Sme. Hneď na druhý deň sa v týchto novinách objavil článok, ktorý potvrdil naše obavy. Redakcia ho poslala na vernisáž, aby v uhorkovej sezóne priniesol nejakú blamáž. V príhovoroch neodznelo nič, čo by čitateľov Sme „pobavilo“. A tak sa autor sústredil s výsmechom a iróniou na sochársky portrét exprezidenta Ivana Gašparoviča. Na jeho obranu môžem dodať, že bol prvým slovenským prezidentom, čo sa vybral 8. mája väś vencom na Slavín a usiluje sa ani teraz nechýbať na významných výročiach antifašistického boja.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne




Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *