The Queen’s Gambit ako nemilosrdné zastavenie hollywoodskeho antikomunizmu (preklad)

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Film „The Queen’s Gambit“ od Netflixu ukazuje svet studenej vojny ďaleko od obvyklých hollywoodskych tropov Američanov milujúcich slobodu konfrontujúcich sa so zlými ruskými totalitami. Darebáci v tomto diele nie sú sovietski šachoví súperi našej hrdinky, ale tyrani strednej triedy z amerického predmestia.

Voľne preložený fragment z článku stránky Jacobinmag od autorov MAHDI RAHIMI a ADAM BALTNER.

V azda najnezabudnuteľnejšej scéne v minisérii Netflix The Queen’s Gambit šachový zázrak Beth Harmon odmieta podpísať antikomunistické vyhlásenie. V čase, keď sa dostane divák k tejto scéne si Beth vyslúžila príležitosť zúčastniť sa majstrovstiev sveta šachu v Sovietskom zväze, keď sa stala najlepšie umiestnenou hráčkou v USA. Napriek statusu národnej šampiónky si nemôže dovoliť cestu do Moskvy sama. Organizácia teda zavolala dobrovoľníkov Christian Crusade, aby zaplatili za jej let. Má to však háčik: výmenou za financovanie zástupcovia organizácie požadujú, aby Beth vydala verejné vyhlásenie proti „šíreniu komunizmu“.

Ako sa vyjadrili, skutočnosť, že šírenie komunizmu znamená aj šírenie ateizmu, je jednoducho vecou „marxisticko-leninského faktu“. Po predbežnom napísaní vyhlásenia Beth ponuku bez okolkov odmietne. Táto scéna obsahuje všetko, čo robí z Beth takú presvedčivú hlavnú hrdinku – dáva divákovi obraz o jej sebavedomí, integrite a otvorenosti. Okrem toho sa tiež dá čítať ako výslovné vyjadrenie politiky seriálu – politiky, ktorá je mimoriadne kritická voči antikomunizmu zo studenej vojny aj voči skutočne existujúcemu americkému kapitalizmu.

Čítajte ďalej na jacobinmag.com

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


One thought on “The Queen’s Gambit ako nemilosrdné zastavenie hollywoodskeho antikomunizmu (preklad)

  • 3. februára 2021 at 14:10
    Permalink

    Elizabeth Harmonová je hrdinka.
    Človek s neprekonateľnou integritou.

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *