The Queen’s Gambit ako nemilosrdné zastavenie hollywoodskeho antikomunizmu (preklad)

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Film „The Queen’s Gambit“ od Netflixu ukazuje svet studenej vojny ďaleko od obvyklých hollywoodskych tropov Američanov milujúcich slobodu konfrontujúcich sa so zlými ruskými totalitami. Darebáci v tomto diele nie sú sovietski šachoví súperi našej hrdinky, ale tyrani strednej triedy z amerického predmestia.

Voľne preložený fragment z článku stránky Jacobinmag od autorov MAHDI RAHIMI a ADAM BALTNER.

V azda najnezabudnuteľnejšej scéne v minisérii Netflix The Queen’s Gambit šachový zázrak Beth Harmon odmieta podpísať antikomunistické vyhlásenie. V čase, keď sa dostane divák k tejto scéne si Beth vyslúžila príležitosť zúčastniť sa majstrovstiev sveta šachu v Sovietskom zväze, keď sa stala najlepšie umiestnenou hráčkou v USA. Napriek statusu národnej šampiónky si nemôže dovoliť cestu do Moskvy sama. Organizácia teda zavolala dobrovoľníkov Christian Crusade, aby zaplatili za jej let. Má to však háčik: výmenou za financovanie zástupcovia organizácie požadujú, aby Beth vydala verejné vyhlásenie proti „šíreniu komunizmu“.

Ako sa vyjadrili, skutočnosť, že šírenie komunizmu znamená aj šírenie ateizmu, je jednoducho vecou „marxisticko-leninského faktu“. Po predbežnom napísaní vyhlásenia Beth ponuku bez okolkov odmietne. Táto scéna obsahuje všetko, čo robí z Beth takú presvedčivú hlavnú hrdinku – dáva divákovi obraz o jej sebavedomí, integrite a otvorenosti. Okrem toho sa tiež dá čítať ako výslovné vyjadrenie politiky seriálu – politiky, ktorá je mimoriadne kritická voči antikomunizmu zo studenej vojny aj voči skutočne existujúcemu americkému kapitalizmu.

Čítajte ďalej na jacobinmag.com

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


One thought on “The Queen’s Gambit ako nemilosrdné zastavenie hollywoodskeho antikomunizmu (preklad)

  • 3. februára 2021 at 14:10
    Permalink

    Elizabeth Harmonová je hrdinka.
    Človek s neprekonateľnou integritou.

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *