Trofej neznámeho strelca, film o hľadaní pravdy a živote v povstaní

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Nedávno sme si pripomenuli výročie smrti významného herca Rajniaka. Pri tejto príležitosti vám odporúčame zaujímavý typ na kultúrno-umelecký zážitok nadväzujúci na najnovšie, povstalecké a antifašistické číslo DAV DVA. Film Trofej neznámeho strelca vám priblíži život bojovníkov v Slovenskom národnom povstaní.

Trofej neznámeho strelca
dráma, Československo, 1974, 98 min
réžia: Vladislav Pavlovič
Kamera: Vincent Rosinec
Hudba: Svetozár Stračina
Hrajú: Karol MachataLadislav ChudíkMartin HubaIvan MistríkJuraj KukuraJúlius PántikIvan RajniakOtto LackovičEmil Horváth st.František DibarboraJan PohanJiří PleskotJán KramárBoris SlivkaZdeněk ŘíhaIgor Hrabinský


Na medzinárodnej poľovníckej výstave vylúčia zo súťaže jasného favorita – nádherné parožie jeleňa, zastreleného v roku 1944 počas Slovenského národného povstania len preto, že jeho lovec je neznámy partizán. Ak má byť táto výnimočná trofej po zásluhe ocenená, je nutné vypátrať meno šťastného strelca. Takto sa začína zaujímavý kolibský film režiséra Vladislava Pavloviča, nakrútený v roku 1974 (po jeho smrti dielo dokončil kameraman snímky Vincent Rosinec). Na výzvu sa prihlási viacero pamätníkov so svojím svedectvom. Vypočujeme si niekoľko verzií, sledujeme rôzne príbehy. Po tridsiatich rokoch sa opäť vynárajú spomienky na krutosť vojny a tvrdý partizánsky život. Kto bol skutočným lovcom, kde je pravda o dobe a o ľuďoch v nej? Ktorá výpoveď je hodnoverná, kto a ako zastrelil mohutného jeleňa? Vyšetrovacia komisia nakoniec zistí, že neznámy lovec odmieta zverejniť svoje meno. Prečo? Vo filme Trofej neznámeho strelca, ponúkajúcom osobitý pohľad na veľké dejiny cez osudy drobných, anonymných, všedných hrdinov povstania, účinkuje celá plejáda vynikajúcich obľúbených hercov.

PODPORTE nezávislé spravodajstvo

Len vďaka Vašej podpore dokážeme robiť kvalitnú a nezávislú žurnalistiku

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Prepošlite článok emailom