Matica slovenská: 164. výročie Memoranda národa slovenského v Martine
Dnes sme si v Martine dôstojne pripomenuli 164 rokov od prijatia Memoranda národa slovenského – historického dokumentu, ktorý sa stal jedným zo základných pilierov našej národnej identity. Podujatia sa zúčastnil aj minister zahraničných vecí SR Juraj Blanár, ktorý vo svojom príhovore zdôraznil význam požiadavky na založenie Matice slovenskej – kľúčovej inštitúcie pre zachovanie slovenského jazyka, kultúry a povedomia. Primátor mesta Martin vyzdvihol výbornú spoluprácu medzi Mestom Martin a Maticou slovenskou, ktorú na podujatí zastupoval podpredseda Marek Nemec.
V slávnostnom sprievode mestom kráčali aj pracovníci a členovia Matice slovenskej v historických kostýmoch zo Stanice Matice slovenskej, čo dodalo podujatiu autentickú atmosféru. Na záver sa diváci mohli preniesť do dôležitých chvíľ našich dejín vďaka pôsobivej dramatizácii „Rodný list Slovenskej republiky“ v podaní divadelníkov z Liptovského Mikuláša . Memorandum z roku 1861 bolo silným hlasom Slovákov za kultúrne a národné práva – jeho odkaz ostáva aktuálny aj dnes, keď si uvedomujeme hodnotu slobody, jazyka a národnej identity. Pozri viac video na fb MS.
J. BLANÁR: V Martine sa symbolicky písal rodný list našej budúcej štátnosti Delegáti z celého Slovenska sem prišli bojovať za práva slovenského národa a aj vďaka tomu máme dnes vlastný štát, jazyk a bohaté historické a kultúrne dedičstvo. Je našou povinnosťou si to všetko pripomínať a chrániť…
MARIÁN GEŠPER: MEMORANDUM NÁRODA SLOVENSKÉHO – 1861
Turčiansky Svätý Martin
Dňa 6. a 7. júna 1861 sa v Martine zišli slovenskí národovci, aby prijali historický dokument, ktorý dodnes formuje naše národné vedomie. Memorandum národa slovenského definovalo základné politické, kultúrne a jazykové požiadavky slovenského národa v rámci Uhorska. Medzi najvýznamnejšie požiadavky memoranda patril vznik Matice slovenskej – národnej inštitúcie, ktorá by kultúrne a duchovne zastrešovala slovenský národ. Tento cieľ sa podarilo naplniť už o dva roky – 4. augusta 1863, keď bola v Martine Matica slovenská skutočne založená. Ako predseda Matice slovenskej si s hlbokou úctou pripomínam odvahu a prezieravosť tých, ktorí v roku 1861 vykročili za slovenskú národnú budúcnosť. Matica slovenská zostáva aj dnes dôstojným dedičom ich zápasu.
ÚRAD VLÁDY SR: POZNAŤ VLASTNÚ HISTÓRIU ZNAMENÁ ROZUMIEŤ KOREŇOM NAŠEJ IDENTITY A HODNOTÁM, NA KTORÝCH STOJÍ MODERNÉ SLOVENSKO.
Dňa 6. a 7. júna 1861 sa v Turčianskom Svätom Martine zišlo približne 6000 zástupcov slovenského národného života na Slovenskom národnom zhromaždení. Jeho cieľom bolo prijať Memorandum národa slovenského – programový dokument, ktorý požadoval uznanie Slovákov ako svojbytného politického národa, vytvorenie slovenského územnosprávneho celku, zavedenie slovenčiny ako úradného jazyka a podporu kultúrneho života prostredníctvom inštitúcií, ako bola napríklad Matica slovenská.
Záverečné heslo memoranda – „jedna, slobodná, konštitucionálna vlasť a v nej sloboda, rovnosť a bratstvo národov“ – vyjadruje hodnotové ukotvenie Slovákov v ideáloch občianskej rovnosti a solidarity. Dokument sa stal symbolom národného odporu proti útlaku a výzvou na jednotu a organizovanú obranu národných záujmov. Predstavuje významný míľnik vo formovaní modernej slovenskej identity.
7. jún si pripomíname ako výročie Memoranda národa slovenského – deň, ktorý odkazuje na vytrvalosť generácií Slovákov v zápase za národnú rovnoprávnosť, kultúrnu identitu a miesto v spoločnej vlasti.
Posolstvo memoranda o slobode, rovnosti a bratstve zostáva aktuálne aj dnes – ako trvalá inšpirácia pre budovanie demokratického, spravodlivého a sebavedomého Slovenska.