Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

V posledných dňoch som sa v médiách dočítala o rôznych príčinách vzniku Druhej svetovej vojny, tak ako sú prezentované historikmi, či médiami.
Pri niektorých vysvetleniach a komentároch, človek, ktorý sa čo i len trošku zaujíma o nedávnu históriu a najmasovejšie vraždenie v dejinách ľudstva, ostáva v rozpakoch a vidí, že novodobá propaganda pracuje na plné obrátky a príčiny vojny zľahčuje, alebo sa snaží vedome prekrúcať historické fakty.

Príčinou vzniku Druhej svetovej vojny bol vznik nacizmu v Nemecku. Takže tam by sme mali hľadať prvopočiatky zverstiev, ktoré nacisti páchali. Preto je potrebné položiť si veľmi dôležitú otázku, ktorá je súčasnou históriou zahmlievaná a zamlčiavaná.

Prečo vôbec vznikol nacizmus v Nemecku?

Áno, nacizmus vznikol ako protipól proti komunistickému a ľavicovému hnutiu, ktoré malo v samotnom Nemecku niekoľko miliónov podporovateľov. Zlá sociálna situácia po Prvej svetovej vojne, ale aj historické skutočnosti, viedli k nárastu popularity Komunistickej strany v Nemecku, ale aj v iných krajinách. Málokto sa zamýšľa nad tým, kto nacizmus podporoval a kto na ňom aj veľmi dobre zarábal a prečo bola snaha zničiť Sovietsky zväz a štáty, v ktorých si Komunistická strana a ľavicová filozofia získavali čoraz viac stúpencov.

Ľudia túžili po normálnom živote a búrili sa proti otrockej práci a bezbrehému vykorisťovaniu. Veľmi málo sa hovorí o špeciálnych súdoch, ktoré boli v Nemecku vytvorené, o zatýkaní, zatváraní, sadistickom mučení, deportáciach a vraždách ľavicovo zmýšľajúcich ľudí. V súčasnosti sa história Druhej svetovej vojny vysvetľuje skreslene, ale zjednodušene povedané, dôvodom vzniku nacizmu a Druhej svetovej vojny bolo potlačenie komunistických a ľavicových hnutí. To, ako sa Druhá svetová vojna skončila vieme, ale vieme aj to, že snahy poraziť ľavicové hnutia po celom svete sú dodnes.

Snaha zničiť „Komunizmus“ vo svete pokračovala aj po skončení vojny.
Ameriku ovládol Mccarthizmus, vo svete boli organizované prevraty. Proti komunizmu bola vojna vo Vietname a neustále útoky na Kubu.
Studená vojna medzi kapitalistickým Západom a socialistickým Východom Európy sa skončila rozbitím socialistického bloku a následným ovládnutím týchto krajín kapitalizmom, ktorý sa skrýva za honosný názov „Demokracia“.

Podobné trendy sú aj v súčasnosti. Kapitalizmus musel zničiť Líbyu, aby sa svet neinšpiroval Kaddáfího socialistickou džamáhíríou. Aj v našom štáte sú bežné hrubé útoky na ľavicovo zmýšľajúcich ľudí, presne v duchu aký bol v časoch vzniku nacizmu v Nemecku. Vznikajú nové strany a zoskupenia, ktoré sú strážnymi psami a ochrancami kapitalizmu a bezbrehého vykorisťovania. Je snaha kriminalizovať minulý režim a začína prenasledovanie všetkých tých, ktorí sa snažia poukazovať na sociálnu nespravodlivosť a pravú tvár bezbrehého vykorisťovania a tých, ktorí sa snažia túto situáciu zmierniť.

V Druhej svetovej vojne kvôli záujmom kapitalizmu zomreli milióny ľudí tak, ako kvôli nim zomierajú ľudia dodnes, pretože to bola vojna, ktorá v skutočnosti stále trvá, keď kapitalizmus tvrdo bojuje proti ľudskosti a túžbe jednoduchých ľudí žiť v sociálne spravodlivom svete a spoločnosti.

Iveta Hajdová

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
4 thoughts on “Úvaha o príčinách II. svetovej vojny

 • 2. septembra 2019 at 20:02
  Permalink

  MÚDRO!
  Dokonca som počula názor, že žiadne SNP nebolo, vraj je to výmysel. Fú!
  Niektorí dokonca nedovolili deťom pozerať v TV na oslavy SNP. To je úcta k mŕtvym! K tým, ktorí za našu slobodu a lepší život zaplatili tým najvzácnejším, vlastným životom. HANBA!!! FUJ!!! Komunisti vytiahli bedáč z chalúp a tá sa teraz hrá na pánov a pestuje vo svojich deťoch nenávisť ku komunistom. ÚBOŽIACI!!!
  Veď im sa to vráti:
  Nevidí zlo, nepočuje zlo, mlčí.
  Raz doňho zlo strčí.
  A vedľa bude stáť niekto, kto nevidí, nepočuje a mlčí.

  Reply
 • 3. septembra 2019 at 11:29
  Permalink

  Vojny sa budú opakovať pokiaľ si národy neuvedomia že kapitalizmus v dôsledku nutnosti neustáleho hospodárskeho rastu nevyhnutne vedie k vojne. Dnes Liberálne a konzervatívne médiá a kruhy zjednodušujú 2. svetovú vojnu na Hitlera. Kto ale študuje históriu ten vie , že hlavnou príčinou 2. svetovej vojny bola neskrotná túžba nemeckých finančných a priemyselných elít po moci a vplyvu vo svete. Už od r. 1929 nemecký priemyselníci a bankári podporovali Hitlera a jeho stranu miliónmi ríšskych mariek a dosadili ho k moci. Aj dnes je to finančná oligarchia ktorá financuje politické strany a spolky zámerne zvyšujúce medzinárodné napätie a nenávisť proti Rusku.

  Viac tu: https://www.protivojne.com/news/a1-maj-2019-zamyslenie1/

  Reply
 • 3. septembra 2019 at 12:57
  Permalink

  Pekné zamyslenie, pán Borovský.
  Áno kapitalizmus a fašizmus sú siamske dvojčatá.
  Momentka zo života:
  Moja mama si bola kúpiť noviny v PNS, predáva tam muž z dedinky zabudnutej vysoko v horách, pred nástupom komunistov k moci tam žila, ako sa vraví u nás, „chudoba Ježišova“. Viem o tom niečo, narodil sa tam môj dedko z otcovej strany, prežil tam detstvo – prekrásna príroda, ale chalupy, prašné cesty, lopota, žiadna škola…a tak.
  Moja mama zvrtla reč na politiku. A čo sa nedozvedela?
  Útržok z rozhovoru:
  mama: „Na Slovensku je už niekoľko tisíc bezdomovcov.“
  pán z PNS: „Môžu si za to sami!“ /Uff, kresťan – „láska k blížnemu“. Hej, hej, stačí navariť polievku raz do roka, najlepšie na Štedrý večer. A kúpiť si narcis. A ešte pekne pozdraviť. Hnus! /
  mama: „A sú tu nezamestnaní.“
  pán z PNS: „Veď to je dobre.“/ Uff, kresťan – „láska k blížnemu“. Hej, hej, pravičáci si môžu preberať medzi nezamestnanými ako v kontajneri, vždy sa tam nájde nejaký zúfalec, ktorý bude robiť za „misu šošovice.“Hnus!/
  mama: „ A vojny?“
  pán z PNS: „U nás nebude.“/Uff, kresťan – „láska k blížnemu“. Hej, hej, veď keď umierajú cudzie deti, to nebolí. Hnus!/
  Tak toto je ukážka fašizmu bez uniformy. Mimochodom tento pán sa samozrejme zúčastnil na demonštrácii Za slušné Slovensko. A je veľkým obdivovateľom Čaputovej.
  V tom stánku si už nekúpim ani žuvačku!

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *