V Anglicku sa plošné testovanie realizuje samotestovaním doma

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Ilustračný obrázok: SNG, web umenia

(zdroj)

Jednou z hlavných priorít v Spojenom kráľovstve je návrat detí v čo najskoršom termíne do škôl. V stratégii britskej vlády sa hovorí o 8. 3. ako o preferovanom termíne. S návratom detí do škôl súvisí intenzívne (2 x do týždňa) plošné testovanie, ktoré však bude prebiehať v domácnostiach školopovinných detí na prvom a druhom stupni škôl.

Túto stratégiu predstavil v britskom parlamente premiér Boris Johnson a jej cieľom je ukončenie lockdownu a zavedenie opatrení, aby postupne rušené opatrenia nebolo nutné vyhlasovať znovu. Britská vláda na toto testovanie poskytne do každej domácnosti, ktorá má školopovinné deti, po 2 testy na dieťa a týždeň. Stredoškoláci prvé testovanie absolvujú v školách s inštruktážou a neskôr sa budú testovať doma sami. Žiakov prvého stupňa škôl budú testovať doma rodičia.

Testy sú rýchlotestami s výterom z nosa a koreňa jazyka. Testy si vyhodnotí človek priamo na mieste do 15 minút. Okrem školopovinných detí dostanú tieto testy k dispozícii všetci obyvatelia, ktorí budú mať príznaky, prípadne podozrenie na infekciu a prihlásia sa na vyhradenej telefonickej linke. Minister zdravotníctva Matt Hancock povedal: „Vieme o tom, že približne tretina ľudí s Covid-19 nemá žiadne príznaky. Týmto pravidelným cieleným testovaním chceme ponechať doma viac pozitívnych prípadov, aby nenavštevovali školy a univerzity.“

Ako alternatíva k rýchlotestu výterom je v Spojenom kráľovstve k dispozícii aj test zo slín. Ide o zjednodušený PCR test určený na zber vzoriek v teréne a ich vyhodnotenie do 40 minút. Test je zvlášť vhodný do prostredia kde sa rýchlo vystrieda veľký počet ľudí, napríklad na letiskách, prístavoch, železničných staniciach, športových kluboch, pracoviskách a podobne. Test má vynikajúce parametre s citlivosťou 86 % a špecificitou 99 %.


Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *