V Prešove sa uskutočnilo premietanie dokumentu o Dušanovi Makovickom, osobnom lekárovi L. N. Tolstého

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

V Ruskom centre Prešovskej Univerzity sa uskutočnilo premietanie dokumentárneho filmu o Dušanovi Makovickom, osobnom lekárovi Leva Nikolajeviča Tolstého.

12. marca sa na Prešovskej univerzite v Prešove konalo premietanie dokumentárneho filmu pod názvom Dušan Makovický. V tieni Leva Tolstého. Premietaný dokument pochádzal z ruskej produkcie a bol vytvorený v roku 2018 pri podpore Veľvyslanectva Ruskej federácie na Slovensku.

Dokument o Dušanovi Makovickom, osobnom lekárovi Leva Nikolajeviča Tolstého, poukázal na vzájomné prepojenie ruských a slovenských nielen historických, ale aj kultúrnych vzťahov.

Podujatia sa zúčastnila riaditeľka Ruského centra vedy a kultúry v Bratislave, Inna Kuznetsova, pedagógovia, študenti a hostia z radov širšej verejnosti. V úvode premietania dokumentu pán profesor Jozef Sipko porozprával o živote a činnosti Dušana Makovického a jeho význame pre osobnosť samotného Leva Nikolajeviča Tolstého.

Dr. Dušan Makovický (* 10. december 1866, Ružomberok – † 12. marec 1921, Ružomberok) bol slovenský lekár, spisovateľ, publicista a prekladateľ. Do dejín ruskej a slovenskej histórie a kultúry sa zapísal predovšetkým tým, že bol osobným lekárom Leva Nikolajeviča Tolstého a jeho rodiny v Jasnej Poľane.

Dušan Makovický pochádzal zo zámožnej slovenskej rodiny. Narodil sa v roku 1866 v Ružomberku, v ktorom si aj v roku 1921 vzal život. Vyštudoval medicínu na Karlovej univerzite v Prahe. Už počas štúdia sa Dušan Makovický začal zaujímať o diela a filozofické názory L. N. Tolstého. V roku 1890 sa vydal prvý krát do Ruska a od tohto obdobia udržiaval písomný styk s L. N. Tolstým a stal sa členom tolstého krúžku. Dušan Makovický šíril myšlienky a duchovný odkaz L. N. Tolstého. Zaslúžil sa o prvé knižné necenzurované vydanie Tolstého románu Vzkriesenie (1899).

V rokoch 1904 až 1910 bol osobným lekárom a letopiscom L. N. Tolstého. Počas šesťročného pobytu v Jasnej Poľane písal Dušan Makovický obsiahle Jasnopolianské zápisky, ktoré sú unikátnym dokumentom o živote a tvorbe L. N. Tolstého. Dušan Makovický bol verným priateľom a dôverníkom L. N. Tolstého a sprevádzal ho až do jeho posledných chvíľ.

V rokoch 1915 až 1916 bol slovenský lekár v Rusku internovaný za odpor voči vojne a v roku 1919 ochorel na brušný týfus. O rok neskôr sa spolu so svojou ruskou manželkou, Matrenou Orechovovou, s ktorou sa medzičasom oženil, vrátil do Ružomberka, kde si 12. marca 1921 vzal život.

Po premietaní dokumentu uviedla pani riaditeľka Ruského centra vedy a kultúry informácie o Ruskom centre a upriamila pozornosť študentov na možnosť štúdia v Ruskej federácii.

Dávame do pozornosti najbližšie podujatie Ruského centra, čítanie vybranej ruskej poézie pri príležitosti Svetového dňa poézie. Podujatie sa uskutoční 21. marca 2019 o 11:00 hod. v Ruskom centre Prešovskej univerzity v Prešove. Srdečne Vás pozývame!

Mgr. Gabriela Turisová,
Ruské centrum Prešovskej univerzity v Prešove
Tlačovú správa prevzal DAV DVA

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *