V relácii RTVS vystúpil spolupracovník redakcie DAV DVA k téme aktuálnej situácie v Bielorusku

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Branislav Fábry dostal pozvanie do relácie RTVS, Do kríža, ktorú moderuje Jaroslav Daniška (Postoj.sk). Témou relácie boli súčasné problémy v Bielorusku. S Branislavom Fábrym diskutovali rakúsky reportér Martin Leidenfrost a Martin Danko z Penty.

„Ja mám problém s tým, čo sa za demokraciu považuje… Tie štáty, ktoré sa rady označujú za demokratické, demokratické vôbec nie sú a skôr pripomínajú oligarchiu. Takže o tom slobodnom režime možno oprávnené pochybnosti. A ak odíde Lukašenko, ten vývoj môže smerovať práve k nejakému tomu ukrajinskému scenáru, že sa veľkí oligarchovia zmocnia (ktorí sa vytvoria). Tí oligarchovia môžu byť aj zo západu, ale aj tí, ktorí sa vytvoria vo vnútri krajiny…“ – Branislav Fábry v relácii Do kríža

Diskusia skutočne prebehla v duchu plurality a moderátor sa snažil hľadať spoločné prieniky radikálne protichodných postojov. Dokonca sa zhodli na negatívnych dôsledkoch ukrajinského majdanu (napr. reportér Martin Leidenfrost priznal, že európske vlajky na majdane viedli k tomu, že Ukrajina je najchudobnejšou krajinou a ešte je aj v občianskej vojne) a vyjadrili odmietavý postoj proti prípadnej občianskej vojne v Bielorusku. V závere relácii sa diskutéri viac-menej zhodli na tom, aby došlo k určitému kompromisu, ktorého mediátorom by malo byť Rusko. Branislav Fábry zdôraznil možnosť vytvorenia novej spoločenskej zmluvy a vygenerovania nástupcu voličov Lukašenka.

Doc. JUDr. Branislav Fábry PhD. je slovenský právnik, prekladateľ, spoločenský komentátor, ktorý sa špecializuje se na geopolitiku, medzinárodné právo, sociálna a hospodárske práva, ústavné právo a bioetiku. Je autorom a spoluautorom monografií Teória práva a Teoretické problémy tvorby práva, publikuje v relevantných vedeckých domácich a zahraničných odborných časopisoch. Je členom Etickej komisie MZ SR. Prakticky od vzniku projektu DAV DVA je stálym spolupracovníkom redakcie a svoje články preposielal ja pre ďalšie média (Literárny týždenník, Slovo, Hlavné správy, Parlamentné listy). Je spoluautorom slovenského prekladu interdisciplinárnej príručky Ludské práva od Arnda Polmanna a Georga Lohmanna.

Treba určite napísať aj nasledovné: Branislav Fábry bol donedávna absolútne vyškrtnutý s mediálneho hlavného prúdy. Napriek jeho fundovanosti a kompetentnosti, a napokon aj vysokej čítanosti, nedostával priestor pri vyjadreniach o závažných spoločenských témach. Dôkazom, že sa predsa len niečo začína meniť je pozvanie Braňa Fábryho do relácie Do kríža, ktorú moderuje Jaroslav Daniška, ktorý zase naopak, prijal pozvanie do relácie Romana Michelka. V relácii do Do kríža sa už ocitol aj ďalší nepravidelný spolupracovník DAV DVA, ktorý napríklad prispel do našej ročenky a otvoril knižnicu v Košiciach, filozof Martin Muránsky. Možno v budúcnosti dostanú priestor aj ďalšie osobnosti nášho redakčného kolektívu, ale to sa necháme prekvapiť. V každom prípade je dobrá správa, že v RTVS už konečne existuje relácia, kde dostáva pomaličky priestor na vyjadrenie aj druhá strana… (mimochodom, malo by to byť samozrejmosťou).

Video z relácie si môžete pozrieť tu.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *