V Ruskom centre sa uskutočnilo premietanie filmu Bitka o Sevastopoľ

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

7. mája sa v Ruskom centre Prešovskej univerzity v Prešove uskutočnilo premietanie filmu Bitka o Sevastopoľ. Tento ruský a ukrajinský film mal premiéru v roku 2015, režisérom filmu sa stal Sergej Mokrickij. Film zobrazuje autobiografické prvky zo života legendárnej ostreľovačky Červenej armády Ľudmily Pavličenkovej, ktorá zabila 309 nacistických vojakov.

Film prilákal do Ruského centra nielen študentov Inštitútu rusistiky, ale aj iných hostí z širšej verejnosti. Film bol premietaný po rusky s českými titulkami. Takto si film mohli vychutnať aj tí, ktorí neovládajú ruský jazyk až tak veľmi dobre. V úvode sa hostia dozvedeli základné informácie zo života Ľudmily Pavličenkovej, ktoré sa odrazili aj vo filme.

Nižšie uvádzame základné informácie o Ľudmile Pavličenkovej.

Ľudmila Pavličenková, rus. Людмила Павличенко (1916 – 1974) bola najznámejšia sovietska ostreľovačka, ktorá zabila 309 nacistických vojakov. V amerických médiách bola často prezývaná ako ,,Pani smrť“. Získala mnoho vyznamenaní, medzi inými aj Hrdinka Sovietskeho zväzu.

Narodila sa v roku 1916 na Ukrajine, v meste Bila Cerkva. V roku 1937 začala študovať históriu na Kyjevskej univerzite. Počas štúdia sa zúčastnila streleckého kurzu, kde v streľbe dosahovala vynikajúce výsledky. Keď Nemecko napadlo Sovietsky zväz dobrovoľne vstúpila do Červenej armády. Stala sa príslušníčkou 25. Čapajevskej divízie, kde v čase Občianskej vojny slúžil aj jej otec. Pôsobila pri obrane Odesy a Sevastopoľa.

Počas Druhej svetovej vojny bola štyrikrát ranená. Pri obrane Sevastopoľa bola evakuovaná a stala sa hviezdou sovietskej armády. Bola vybraná za členku delegácie, navštívila Spojené štáty americké, Kanadu a Veľkú Britániu. Vo Washingtone bola prijatá americkým prezidentom Roosveltom a jeho ženou Eleonor Roosveltovou, s ktorou sa spriatelila. Bola prvý občan Sovietskeho zväzu, ktorý sa dostal do Bieleho domu. Absolvovala niekoľko tlačových konferencií. V roku 1942 v Chicago vystúpila na konferencii a požadovala otvorenie druhého frontu.

Po návrate do Sovietskeho zväzu sa už na front nevrátila, stala sa inštruktorkou pre ostreľovačky v Moskve. Zomrela v roku 1974 na mozgovú príhodu.

Film si môžete pozrieť aj online: Битва за Севастополь: https://www.youtube.com/watch?v=m4Z3GV-DT6Q

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *