Zdroj ilustračného obrázka: The DC Patriot
V utorok (12. 1.) Harvardský inštitút politiky odvolal z predsedníctva svojej riadiacej komisie kongresmanku za Republikánsku stranu v 21. Newyorkskom obvode – Elise M. Stefanik.
Dôvodom na odvolanie bolo, že kongresmanka Stefanik „verejne vyhlasovala, že počas volieb prezidenta došlo k volebným podvodom, hoci pre toto tvrdenie neexistujú žiadne dôkazy, a nesprávne informovala o rozhodnutiach súdov v súvislosti s voľbami.“ Dekan Kennedyho fakulty na Harvarde informoval, že vyzval Elise Stefanik, aby odstúpila sama, ale odmietla, a preto ju univerzita explicitne odvolala.
Elise Stefanik na svojom twitterovom konte reagovala: „Začal sa pochod slonovinovej veže smerom k monokultúre rovnako mysliacich, netolerantných liberálov, ktorí takto prejavujú snahu modelovať myslenie bežných Američanov, a zavedú kultúru strachu medzi študentami, ktorým bude jasné, že konzervatívne postoje sa nebudú tolerovať a budú eliminované.“
(zdroj)
Elise M. Stefanik, hoci je na Slovensku ešte málo známa, nie je nejaká druhoradá kongresmanka. Pracovala už v administratíve prezidenta Busha mladšieho a postupne stúpala v hierarchii Republikánskej strany. Pred poslednými prezidentskými voľbami ju republikánska tlač predstavovala ako vychádzajúcu hviezdu Republikánov.
Zdá sa čitateľom termín „detrumpizácia“ v titulku ako prehnaný? V tlači (nielen The WIRE) sa objavujú prirovnania „Trumpovej Ameriky“ k nacistickému Nemecku a otvorené návrhy, aby sa USA očistili od trumpizmu podobným spôsobom ako sa denacifikovalo Nemecko. Podľa týchto apelov Trump a jeho prívrženci sú schopní zničiť Ameriku rovnako, ako nacisti zničili Weimarskú republiku, a preto je nutné vysporiadať sa s nimi rovnako neľútostne, ako sa Nemecko po porážke vysporiadalo s nacistami.
Ak našim čitateľom znie meno kongresmanky Elise M. Stefanik ako známe, nemýlia sa. Otec Elise a celá jeho vetva rodiny pochádza z Československa.
Komentár M.M.: Detrumpizácia USA sa môže bolestne dotnúť aj Slovenska. Jednak je vidieť, že liberáli vôbec nemajú problém so svojou nekonzistentnosťou. Trumpovi právnici pri zdôvodňovaní svojich žalôb na manipulácie pri voľbách používali veľmi podobné argumenty a indície, ktoré boli použité na „neuznanie“ výsledkov volieb vo Venezuele alebo Bielorusku. V USA je to však „iné“, lebo „USA sú demokratickou krajinou“ na rozdiel od Venezuely a Bieloruska. Teda názory sa stávajú dôležitejšími ako fakty!
Druhou nebezpečnou vecou je amerikanofilstvo slovenskej spoločnosti. USA podľa mnohých komentátorov postupne smerujú k vláde jednej (Demokratickej) strany. Bolo by veľmi nebezpečné, keby v súlade s detrumpizáciou pritvrdila aj súčasná koalícia a začala otvorene smerovať k vláde jednej strany, zvlášť keď ide o stranu (OĽANO), ktorú nespájajú politické postoje, len osobné väzby.