Odhalenie hrôz systému, v ktorom žijeme… Veci verejné s ekonómkou Ilonou Švihlíkovou

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Prinášame Vám náš záznam z talk show Romana Michelka – Veci verejné s ekonómkou Ilonou Švihlíkovou.

Taktiež dávame možnosť všetkým, ktorý sa nezučastnili nahrávania, alebo nestihli položiť otázku na mieste na doplňujúcu diskusiu na našom diskusnom fóre na tomto vlákne určenému k danej diskusii:  

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
7 thoughts on “Odhalenie hrôz systému, v ktorom žijeme… Veci verejné s ekonómkou Ilonou Švihlíkovou

 • 16. júla 2018 at 11:58
  Permalink

  Redakci DAV-DVA díky za zveřejnění nahrávky besedy. Pravda, kvalita nahrávky je slabá, v řadě míst ani nebylo rozumět. Mám-li vystoupení doc. Ilony Švihlíkové aspoň stručně zhodnotit, musím a chci říci to klíčové – paní docentka je náš člověk, její pohled na současnou ekonomickou, tedy i politickou situaci, je nejen profesionální, ale také naprosto správný z hlediska levicového výkladu toho, co se kolem nás děje.

  Naprosto klíčová věc zazněla z úst doc. I. Švihlíkové – ačkoli jsme skoro 30 let po státním převratu (paní docentka naprosto správně řekla, že se jednalo o předání moci), přesto ve smyslu nesouladu mezd a HDP jsme na tom v zásadě stejně. Tedy všichni ti, kdož strčil hlavu do chomoutu pod názvem EU. Máme delší prac. týden oproti Německu o 1/3 až o 1/2, avšak reálné platy (tedy to, co si můžeme koupit za vydělané peníze) máme oproti témuž Německu 3x menší! Německo vyprodukuje jen o 1/3 více dolarů na osobu, než Češi nebo Slováci. Čili? Co to znamená? JEN JEDNO TO ZNAMENÁ! KDYŽ NĚMCI VYROBÍ O 1/3 NA OSOBU VÍCE, MĚLI BY MÍT PLATY TAKY O 1/3 VYŠŠÍ OPROTI NÁM.

  Jenže je to jinak! Není to o 1/3, nýbrž 3x tolik, tedy o 200 % více! My je tedy v těch jejich platech vzorně dotujeme! Proto paní Merkelová si může dovolit vyplácet měsíčně každému migrantovi min. 800 eur za to, že v Německu nedělá nic jiného než samý bordel. V Česku tschechische Schweine makají 12 hodin denně jako otroci, přičemž o takové odměně za práci se jim může akorát tak zdát. A TAK JEDINÝM SMYSLEM, PROČ ČEŠI A SLOVÁCI VLEZLI DO EU, BYLO, ABY V NOVODOBÉM REICHU HLOUPÍ ČEŠI, SLOVÁCI, POLÁCI ATD. DOBROVOLNĚ ŽIVILI NĚMECKÉHO NADČLOVĚKA.

  Na závěr vystoupení doc. Švihlíkové zazněla naprosto klíčová slova o rostoucím dluhu všech vyspělých ekonomik světa, zejména USA, Německa, Japonska, ale také Francie, Británie. Podstatná věc – tyto dluhy se splatit mírovými prostředky NEDAJÍ. A bez těchto dluhů se tyto ekonomiky do měsíce zhroutí. Současný imperialismus, jako nejvyšší stádium kapitalismu, kterému řada ekonomů a politiků říká globalismus, žádným globalismem není, protože slovo globalismus jen zastírá správný pojem – NEOKOLONIALISMUS, tj. takovou imperiální politiku, díky které několik národů na této Zemi si žije vysoko nad poměry na úkor ostatního zotročeného světa.

  Jinak řečeno, co zde bylo před sto lety, je dnes v bledě modrém naprosto to samé. Včetně Velké deprese 1929-1933. Před sto lety v Texasu stále mlátili karabáčem černochy na plantážích, dnes to samé se děje s dělníky ve slovenských či českých automobilkách, které však patří Němcům či jižním Korejcům.

  Reply
  • 18. júla 2018 at 10:59
   Permalink

   Asi sa s Vami vo všetkom zhodnem. Robil som vo VW Blava 5 a pol roka. Je to bohužiaľ tak, ale už to končí lebo mladí Slováci už nevedia ani nechcú tak robiť ako my a trošku mladšie generácie. Zo škôl vychádzajú absolventi, ktorí niečo absolvovali , majú dokonca i maturitu, ale neovládajú ani učivo základnej školy. Za 30 rokov úroveň vzdelávania poklesla. Tento systém nepotrebuje múdrych ľudí. Hlúpi sa ovládajú ľahšie. A to nijako nezmenili ani vlády smeru. Prepáčte správne – posluhovači našich zahraničných i domácich kolonizátorov .

   Reply
   • 18. júla 2018 at 17:34
    Permalink

    Kapitalisti počujú a rozumejú len jednému hlasu – hlasu más.

    Ľavicoví intelektuáli ( ako napríklad tu okolo DAV ) môžu poskladať akýkoľvek kvetnatý program na uskutočnenie ideálneho štátu, no pokiaľ sa za nich nepostavia robotnícke masy, kapitalisti ich len zaženú ako dotieravý hmyz. Ak robotníci podľahnú zdrojmi zámerne vyvolávanému znechuteniu z politiky a politikov a následnej pasivite, ak aj nad ponukou tých, čo to s nimi myslia dobre mávnu rukou a otočia sa chrbtom ( to už poznáme… , všetci ste rovnakí … , …) tak vízie či program ľavicovej inteligencie sa nikdy neuskutoční, pretože ľavica na rozdiel od pravice je závislá od podpory zdola ( od robotníkov ) pričom medzi uskutočniteľnosťou vízií a veľkosťou podpory je priama úmera. Ľavica je závislá od podpory zdola ( masy ) , pravica naopak zhora ( peniaze, moc ).

    Rovnako aj znechutení robotníci môžu skúsiť „niečo“ sami, no bez vízie a vedenia ľavicovej inteligencie toto bude živelné, nesústredené a skončilo by to prinajlepšom neporiadkom.

    Podstatné je, aby ľavicová inteligencia a robotnícke masy znovu nadviazali spoluprácu a získali vzájomnú dôveru pretože cieľ majú spoločný – zlepšenie života obyčajných ľudí a dolných spoločenských tried. Jedni druhých potrebujú, sú na sebe závislí – sú jedno !

    Rovnako by si robotníci mali uvedomiť, že rozoštvávanie ľavicovej inteligencie a robotníctva je jednou z taktík kapitalistov, rovnako aj vytváranie ( často umelých ) sporov v rámci jednej triedy a jej následné drobenie a oslabovanie masového potenciálu. Prečo ?

    Lebo kapitalisti počujú a rozumejú len jednému hlasu – hlasu más.

    Reply
 • 18. júla 2018 at 18:52
  Permalink

  Z tej prezentácie bolo lepšie video u „jutubera“ Igora Jurečku, tam bola už aj rozvinutá diskusia. Skúsim to zopakovať: niekde okolo 12 min prezentácie prof.Švihlíkovej “ * problém: účasť odborov v správnych radách spoločností ako jeden z nástrojov zvyšovania mzdovej úrovne v ČR(či SR): I.Š. argumentuje tým, ako sa rozdeľuje PRODUKT medzi „kapitál“ a „prácu“ – vraj na strane „kapitálu“ je to hrubý prevádzkový prebytok a na strane „práce“ sú to náhrady zamestnancom. Na Západe vraj podľa I.Š. z Eurostatu zistené ide to, že čo ide z produktu na „prácu“ zamestnancom je percentuálne „výš“ než ten prevádzkový prebytok…NIE JE TO TAK, pretože to sú iba percentá „v hrubom“ bez vnútornej analýzy toho, čo ide „na prácu“ – na tú „prácu“ totiž ide CELÁ MZDOVÁ, ODVODOVÁ, PENZIJNÁ A DAŇOVÁ HOTOVOSŤ a ešte kopec nešpešcifikovaných položiek ako „školenia, presuny, kompenzácie rôzneho druhu“ a je v tom dokopy každý zo zamestnancov, teda aJ údržbár, robotník, operátor, aJ dielenský vedúci, ale aJ manažér závodu, aj TOP manažéri podniku, riaditelia, „prezidenti“ spoločnosti, interim manažment a outsourcing- teda nákup pracovnej kpacity dodávateľským spôsobom… teda
  – škoda, inak by to bol „tuze pjekný argument“…len nepresne „spočítaný“. …
  …a asi v 14 minúte: vraj ako to je u nás a v ČR: ANO, to je zas pravda – to dovážanie ľudí na prácu (ou, až z Filipín?) je ten „outsourcing“ kde si i firmy „na Východe“ vykazujú že pjekne prerozdeľujú ten produkt…lenže sa zabúda, že všetci tí „dovezení pracovníci“ si budú posielať peniažky zo zárobku domov do svojej rodnej krajiny a tu budú žiť doslova „na matracoch“…

  Reply
 • 18. júla 2018 at 18:56
  Permalink

  Ale celkovo a v tomto mala prof.I.Š. pravdu a preto to osvetovo propagujeme a už i riešime na Spolku národohospodárov Slovenska:
  …chýba úplne dlhodobá národohospodárska politika ! A chýba i politická sila, ktorá by sa národohospodárskeho úsilia ujala…to bolo na videu niekde okolo 14 minúty…

  Reply
 • Pingback: Rozhovor s českým filozofom a predsedom SOK (Sdružení pro levicovou teorii), Petrom Kuželom - DAV DVA - kultúrno-politický magazín

 • Pingback: PRIPRAVUJEME: Do tlačenej revue DAV DVA prispela významná ekonómka z projektu !argument, doc. Ing. Ilona Švihlíková, Ph.D. - DAV DVA - kultúrno-politický magazín

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *