VIDEO: Vianočný zázrak 1914 a Novomeského Vianočný odkaz

Presne pred rokom sme na sociálnych sieťach DAV DVA zverejnili nasledujúci zaujímavý príspevok, ktorý sa patrí pripomenúť aj tento rok.


Keďže idú Vianoce, patrí sa pripomenúť túto výnimočnú udalosť z I. svetovej vojny, kedy Angličania a Nemci aj napriek tomu, že bojovali proti sebe, spontánne pristúpili počas Vianoc k neoficiálnemu dočasnému prímeriu (https://cs.wikipedia.org/wiki/Vánoční_příměříhttps://en.wikipedia.org/wiki/Christmas_truce).
V plnej miere týmto činom poukázali na nezmyselnosť kapitalistických vojen, ktoré nútia proti sebe bojovať chlapcov z tých istých spoločenských tried, kedy robotník z Manchestru zabíja svojho robotníckeho brata z Berlína, kedy život učiteľa zo Sheffieldu končí po zásahu projektilom, ktorý vystrelil jeho kolega z Mníchova. Nemajú pritom títo ľudia, snažiaci sa prežiť svoj život v mieri, prosperite a rodinnom šťastí, viac spoločného s kolegami z druhej strany barikády ako s tými samozvanými korporátnymi, kapitalistickými a politickými „elitami“, za ktorých záujmy chtiac-nechtiac bojujú a zomierajú? Nemal by si robotník z Manchestru skôr podať ruku s robotníkom z Berlína a otočiť zbraň proti skutočnému nepriateľovi, ktorý je spoločný pre nás všetkých?
Šťastné a Veselé priatelia. (autorom príspevku z roku 2016 bol ex-člen DAV DVA, Tomáš Bóka)

Foto: zdroj Flickr


Dodatok: Vianočný fejeton Ladislava Novomeského

„Hlavné a podstatné, čo vniesol a vnášal (Ježiš) do starozákonného a orientálneho sveta každým slovom a počínaním, známym z evanjelií, je nový pomer človeka k človeku i nový vzťah medzi ľuďmi, kmeňmi, náciami, vzťah podložený povinnou úctou, láskou a rešpektom (…) Svojmu veku i vekom nasledovným kázal o rovnocennosti medzi ľuďmi, priúčal novej solidarite medzi spoločenskými vrstvami a vzájomnej odkázanosti človeka na človeku (…) Ježiš sám vyzýval bratov svojich: ´Keď sa schádzate k jedlu, jeden na druhého čakávajte´(…) Nemyslite len na seba, len na svojich najbližších, na svoje príbuzenstvo, prípadne len svoj národ, myslite na všetkých pri svojich potrebách i pri potešeniach…“


KOMUNITA DAV DVA

VÁM PRAJE ŠŤASTNÉ A VESELÉ VIANOCE!

One thought on “VIDEO: Vianočný zázrak 1914 a Novomeského Vianočný odkaz

 • 24. decembra 2017 at 12:46
  Permalink

  Keď „páni v cylindroch“ z roztopašnej kratochvíle znovu rozkrútia vojnový mlynček, ktorý musia plniť…

  …takže, čo urobíme … ?

  Želám pokojné sviatky a triedne uvedomenie v novom roku.

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *