VIDEO: Po Žižekovi sa vyjadruje aj Chomsky: Koronavírus a kolosálne zlyhanie trhu

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Sú len dve mimoriadne populárne ikony ľavicovej filozofie súčasnosti – Slavoj Žižek a Noam Chomsky. Prvý z nich už vydal prehlásenie, druhý taktiež. Starnúca ikona ľavicovej filozofie Noam Chomsky, urobil rozhovor cez videochat s chorvátskym filozofom Srećkom Horvatom, autorom ktorý píše pre Jacobin, The Guardian, Al Jazeera, Der Spiegel a The New York Times. Horvat bol v roku 2008 jedným zo zakladateľov festivalu Subversive, kde sa objavili mená ako Oliver Stone, Alexis Tsipras, Aleida Guevara, Slavoj Žižek, Tariq Ali, Zygmunt Bauman, David Harvey a Saskia Sassen.

Vo videu, ktoré produkovalo DiEM25, aktivista, lingvista a autor profesor Noam Chomsky komentuje koronavírusovú krízu. Poskytuje kontext pre náš sociálno-ekonomický a politický systém a ako nám bráni účinne bojovať proti takejto epidémii. Nakoniec Chomsky diskutuje o tom, čo môžu jednotlivci urobiť v izolácii, aby si udržali solidaritu a udržali boj o slobodu a demokraciu.

Kto je Noam Chomsky

„Musí sa zničiť nádej, idealizmus, solidarita a starosť o chudobných a utlačovaných, nahradiť tieto nebezpečné city všadeprítomným cynizmom, takže oni sa budú držať toho,že nespravodlivý a utlačovateľský poriadok je to najlepšie čo ho je možné dosiahnuť. V skutočnosti prebieha veľká medzinárodná kampaň takým spôsobom, že ľudia – a hlavne mladí – sú presvedčovaní o tom, že práve toto by mali cítiť a že tak to cítiť chcú.“

Noam Chomsky

Avram Noam Chomsky (1928), nazývaný aj ako disident západu,je americký lingvista, analytický filozof, historik, sociálny kritik a politický aktivista, hlásiaci sa k anarcho-syndikalizmu (anarcho-komunizmu). Vydal okolo 100 kníh o vojne, politike, masmédiách, lingvistike. Je kritikom kapitalizmu aj marxizmu-leninizmu –východisko našiel v anarchosyndikalizme, ktorý považuje za dlhodobú víziu, teda nie konkrétny politický program. Vyvinul teóriu transformačnej gramatiky – za tú získal doktorát v roku 1955. Bojoval proti vojne vo Vietname, niekoľkokrát bol zatknutý za aktivizmus; zapojil sa do hnutia Occupy; obhajoval bezpodmienečnú slobodu prejavu. Je kritikom zahraničnej politiky USA a izraelskej politiky, neoliberalizmu a korporátnych médií. Západné krajiny nepovažuje za demokratické, dlhodobo považuje súčasný systém za diktatúru Medzinárodného menového fondu, Svetovej banky, CIA, NATO,GATT (Všeobecná dohoda o clách a obchode) a ďalších nadnárodných inštitúcií.

Pozri viac: PERNÝ, L.: Vybrané kapitoly zo súčasnej anglo-americkej sociálnej filozofie. Prešov: Vydavateľstvo prešovskej univerzity, 2018

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *