Vladimír Manda, Ľuboš Blaha a Igor Melicher komentujú hlavu štátu v súvislosti s Globsecom

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Sama porušuje nariadenia vlády

Akademik, docent Vladimír Manda v reakcii na článok na Pravde píše:

Rozumie Čaputová tomu čo hovorí? Na Globsecu zdôraznila: „rešpektovanie pravidiel, ktorých nerešpektovanie alebo zneužívanie nás robí slabšími. „Ak dôjde k porušeniu pravidiel, spôsobí to škodu našim občanom a našim štátom. To vedie k nestabilite, neistote a nedôvere. Poškodzuje to tiež našu dôveryhodnosť,“ zdôraznila Čaputová. „Musíme začať doma. Nezatvárajme oči, ak vidíme, že sa nedodržiavajú pravidlá,“ zdôraznila.“ Ja teda patrím tiež k tým, ktorí nezatvárajú oči pred porušovaním pravidiel a upozorňujem ju, že pravidlá proti Covid-19, zavedené vládou sama porušuje. Buď nerozumie tomu čo hovorí alebo tomu rozumie a domnieva sa, že národ je hlúpy.

Igor Melicher: ČAPUTOVEJ PREJAV NA GLOBSECU OBSAHOVAL MRAZIVÉ PASÁŽE

Bol to typický prejav ako z americkej školy politickej komunikácie. Kľúčové myšlienky jej prejavu odzneli doslova medzi riadkami, skryté za nekonkrétnymi a vzletnými frázami. Toľko k forme.

Najmrazivejšie pasáže jej prejavu boli o tom, že:

1. Tie štáty Európskej únie, ktoré nezdieľajú rovnaké hodnoty ako štáty západnej Európy majú byť pokutované a to odňatím peňazí z európskych fondov alebo v obmedzení politických práv na európskej úrovni. Špeciálne sa jedná o zastrašovanie Poľska a Maďarska. Ďalej sú to vyhrážky do neďalekej budúcnosti, aby sa štáty nemohli brániť proti povinným kvótam, inak budú pokutované.

Pretože migrácia by zjavne mala byť spoločný cieľ Európy a solidarita s migrujúcimi ľuďmi zo stredných tried afrických a ázijských štátov má byť spoločná Európska hodnota. Čo potom, že pre Slovensko sú dôležitejšími hodnotami napríklad rovnosť, spravodlivosť, mier alebo spolupráca? Naše hodnoty sú v tomto prípade asi druhoradé.

2. Je potrebné vyvinúť lepší systém kybernetickej a bezpečnostnej ochrany, pri ktorom by sa nemalo pozerať na to koľko bude stáť peňazí, ale kto ho bude robiť. A Čaputovej odporúčanie je, aby bezpečnostnú architektúru Európy zabezpečovali „naši spojenci.“ Pod tým môžeme rozumieť, že by mala Európa privítať americké základne na svojom území, ich techniku a bezpečnostný softvér. V skratke, odovzdanie našej bezpečnosti aj zraniteľnosti do rúk Američanov.

Čaputová sa pred tým vyhrážala, že nepôjde na Globsec, ak tam bude mať reklamu čínska firma Huawei, ktorá vraj robí špionáž a zbiera dáta. Ale fakt, že tajné služby „nášho spojenca“ alebo sociálne siete so sídlom u nášho spojenca zbierajú naše informácie a používajú ich na rôzne účely. To už asi nie je hodné posúdenia cez rovnaký meter.

3. Je potrebné ráznejšie a efektívnejšie bojovať proti dezinformáciám alebo hoaxom, lebo internetové stránky nútia ľudí, aby strácali dôveru v štát. Vraj je treba upustiť od programov politických strán, pre ktoré ich ľudia volia a sústrediť sa výlučne na „fakty.“ Lenže, kto bude posudzovať a určovať, ktoré „fakty,“ sú tie správne fakty? To sú ďalšie nekonkrétne tvrdenia už len kvôli tomu, že dnešná doba je skutočne postfaktuálna a je úplne zjavné, že fakty nie je ťažké vymyslieť.

Celé poľovanie na dezinformácie a hoaxy má očividne len jeden cieľ. Formovať verejnú mienku správny smerom, zabrániť kritickému mysleniu, pretláčať len jednej názor a obmedziť slobodu slova tak, že sa bude človek báť niečo hovoriť, kvôli strachu z verejného zosmiešnenia len preto, že má vlastný názor.

..Ďalej tam samozrejme zaznela kritika Bieloruska a podpora bieloruskej opozície a protestujúcich. Kritika Ruska s poukázaním, že Navaľného dala otráviť ruská politická reprezentácia a klasická kritika Číny.

Nemôžem si pomôcť, ale vystúpenie Zuzany Čaputovej na Globsecu mi pripadlo ako vystúpenie provinčného Gubernátora, ktorý sa svojim textom snaží zapáčiť imperátorovi. Od Čaputovej ako prezidentky SR som čakal, že bude hovoriť za Slovensko, lenže to v jej prejave akosi chýbalo. Naopak, bolo v ňom najviac cítiť ako má Európa držať so spojencami a ako máme dodržiavať transatlantické, liberálne hodnoty aj za cenu, že stratíme to, čo nás robí nami. A to ma veľmi mrzí.

(PS: K tomu, že tam je skoro tisíc ľudí z celého sveta a štát na druhej strane obmedzuje zhromažďovanie ľudí do počtu maximálne 50 sa vyjadríme ešte neskôr.)

Ľuboš Blaha ku kauze Huawei

Prezidentka Zuzana Čaputová sa vyhrážala Globsecu, že zruší svoju účasť na konferencii, ak nestiahnu reklamné partnerstvo od čínskej firmy Huawei. Vraj je to „vec princípu a hodnôt“. A tak Huawei stiahli.

1. Ja len, že Čínska ľudová republika nikoho vojensky nenapadla, máme s ňou ako Slovensko korektné vzťahy a Číňania Slovákom nijako neubližujú. Ale pani prezidentka až tak nenávidí Čínu, že by kvôli reklame na čínsku firmu, ktorej mobily používa kopu Slovákov, zrušila účasť na konferencii.

2. Viete, čo je na tom najlepšie? Kvôli Číne, ktorá s nikým nevedie vojnu, by pani prezidentka nešla na Globsec. Ale účasť tureckého ministra zahraničných vecí Mevlüta Çavuşoğlua na tom istom Globsecu jej neprekáža.

3. Len pripomínam, že Turecko sa angažuje v krvavej vojne Azerbajdžanu proti nášmu bratskému arménskemu národu. Umierajú nevinní ľudia. Aj kvôli Turecku. Ale to prezidentke Čaputovej nevadí. Jej vadí Huawei.

4. Prezidentke Čaputovej nevadí, že svojou účasťou na Globsecu legitimizuje agresívne správanie Turecka voči Grécku či Cypru, našim partnerom v EÚ. Nevadí jej, že tým legitimizuje to, ako Turecko terorizuje kurdský národ. Nič z tohto jej nevadí. Ale mobil od Huaweiu je ten najťažší zločin proti ľudskosti.

5. Včera sme v Smere vyzvali prezidentku Slovenskej republiky, aby odmietla svoju účasť na Globsecu. Ak raz platí, že verejné podujatia nad 50 ľudí sú zakázané, pôsobí od najvyšších ústavných činiteľov mimoriadne pokrytecky, ak svojou účasťou poctia podujatie, kde je 950 ľudí.

6. Pani prezidentka sa už nebude môcť postaviť pred národ a žiadať od ľudí obetu kvôli covidu. Svojou účasťou na takomto rizikovom podujatí sa ľuďom vysmeje do očí.

7. A čo je kľúčové – ona nemôže argumentovať, že na Globsec ide preto, lebo je to prestížne podujatie a tam nesmie chýbať kvôli reprezentácii Slovenska. Ona sama predsa odkázala, že by kvôli nejakej reklamôčke na Huawei na Globsec neprišla.

8. Čiže zjavne existujú dôvody, pre ktoré sa dá účasť prezidentky zrušiť. Je veľmi smutné, že dôvodom pre prezidentku nie je verejné zdravie jej spoluobčanov, ani signál Slovensku, že situácia s covidom je taká vážna, že militaristické konferencie musia ísť bokom. Nie, toto nie je dôvod.

9. Dokonca nie je dôvod ani to, že na Globsecu vystúpi popredný predstaviteľ Turecka, ktoré pomáha vraždiť Arménov a ohrozuje Grékov. Nie, toto nie je dôvod.

10. Jediné, na čom pani prezidentke záleží, je aktuálna americká agresívna kampaň proti Čínskej ľudovej republike. Verejné zdravie nie je „vecou princípu a hodnôt“. Mier v Arménsku nie je „vecou princípu a hodnôt“. Len nenávisť voči Číne je pre prezidentku „vecou princípu a hodnôt“. Toto je mimoriadne smutné svedectvo o stave morálky v Prezidentskom paláci.

Ešte stále je čas, pani prezidentka. Zrušte svoju účasť na Globsecu, ak si chcete zachovať morálnu integritu. Ak tam pôjdete, už nikdy viac nikto nebude brať vážne vaše výzvy k zodpovednosti ani výzvy k mieru.

Možno vám to uniká, ale toto je kľúčová chvíľa vo vašej politickej kariére – byť či nebyť? Byť morálna alebo nebyť? To je otázka.
#stopglobsec

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


4 thoughts on “Vladimír Manda, Ľuboš Blaha a Igor Melicher komentujú hlavu štátu v súvislosti s Globsecom

 • 7. októbra 2020 at 20:00
  Permalink

  .. je jaká je….. ako pezinská skládka v Senci, či v šanci…

  Reply
  • 8. októbra 2020 at 22:20
   Permalink

   K
   to dal tejto smetiskovej exelencii právo drízdat na rusofobnej fasistickej konferencii (Us trolej farme) .Precitala, co pan Lesko napisal ,alebo dostala pokyny z ambasady Hviezdoslavom námestí???? Tato “ Škatula“ napľula do očí všetkým slovakom. Vážne rozmýšľam či si pri takto tupej politickej reprezantácii nedám zrušiť štatne občiantvo SR. Hambím sa še som slovák
   Miro

   Reply
 • 9. októbra 2020 at 2:57
  Permalink

  Ja zasa premýšľam, či si neobnovím „občianstvo Československej socialistickej republiky“…vedie ma k tomu fakt, že decembrový puč, ktorým sa k moci dostala Havlova junta bol zjavne nelegitímny (poslanci boli vydieraní- zaručením beztrestnosti, pod mocenským tlakom a nakoniec bol parlament „rekonštruovaný“, mimo akýchkoľvek demokratických mechanizmov: kto viac kričal-mal viac hlasov). V posledných týždňoch ma oslovili tri skupiny zakladateľov novej politickej strany. Neviem, či je pre mňa prekážkou vlastná strata „politickej energie“ (nechcem sa iba viesť, a na aktívnu „mravčiu“ prácu nemám dosť sily a času) alebo je to overená nedôvera k politickej účasti v buržoáznej partokracii… No predstava, že by sme vyprázdnili (občiansky) nesuverénnu, banánovú (repkovú?) republika ma celkom priťahuje…Možno, sa však v propagandistickom režime efektívne politicky angažovať? Keď medzio deti, po školách, chodia cudzí veľvyslanci (USA) a ich miestne bábky? Keďa TVkanály (stoky?) a média (súkromné bordely, ponúkajúce presstitúciu) vlezú do každejn chladničky?

  Reply
  • 9. októbra 2020 at 12:53
   Permalink

   Áno, prevrat bol nelegitímny. Ako sa mohlo všetko vyvíjať inak, máme aj priamy historický dôkaz. Ešte si dobre pamätám, ako VPN vyvíjala tlak na vtedajšieho predsedu SNR Rudolfa Schustera, aby odstúpil a aby SNR do „slobodných volieb“ doviedol podpredseda VPN – Ján Budaj. Schuster vystúpil a všetkých šokoval, keď namiesto abdikačného prejavu prehlásil, že v dobrej viere slúžil ľudu, neurobil nič zlé a ak si plénum myslí, že by mal odstúpiť, tak sa podvolí, ale chce aby o jeho odstúpení hlasovalo plénum. Plénum ho v tajnom hlasovaní neodvolalo a dodnes si pamätám, ako už počas hlasovania Ján Budaj smutne listoval svojim pripraveným prejavom, o ktorom už vedel, že ho nikto nebude počuť.

   Nelegitímne bolo aj rozdelenie federácie. Keď poslanci FZ hlasovali o „zániku republiky“, bolo to porušenie všetkých ústavných princípov a z republiky tým urobili obyčajnú akciovku.

   Aj z týchto dôvodov mám k angažovaniu v politickej strane takýto postoj – republiku je nutné založiť znovu. Keď človek nastúpi do tohto rozbehnutého politického vlaku, tak v ňom nič skutočne podstatné nezmení. Tu nestačí modernizovať lokomotívu a vagóny. Treba postaviť úplne novú dráhu s koľajami, ktoré smerujú celkom inam a s úplne rozdielnou infraštruktúrou okolo celej trate.

   Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *