Voľby v USA s doc. JUDr. Branislavom Fábrym, PhD.

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Ako dopadli prezidentské voľby v USA? Aký je volebný systém v USA? Prečo umožňuje stať sa prezidentom aj kandidátovi, ktorý získa menej hlasov? Aké boli hlavné témy volieb? Ako môžu justícia či súdy, predovšetkým ten Najvyšší súd, zasiahnuť do výsledku volieb?

O výsledku volieb v USA rozhodujú takzvané swing (premenlivé) štáty. Ako a prečo sa menili výsledky na Floride, v Severnej Karolíne či v Ohiu? Ako je to s korešpondenčným hlasovaním? Ako je zabezpečená objektivita hlasovania a prečo ho – ju Donald Trump spochybňuje? Aké sú scenáre ďalšieho vývoja? Získa Joe Biden Michigan, Nevadu a Wisconsin? Prečo Joe Biden prekvapivo zvíťazil v Arizone? Prečo je Pennsylvánia taká kľúčová a môže v konečnom dôsledku rozhodnúť o celkovom výsledku volieb? Je možné, že ak jedna strana neprijme verdikt prípadného súdu, že to vyvolá až občiansku vojnu? Je možné, aby neprijatie verdiktu prípadného súdu vyvolalo až občiansku vojnu? Aké sú precedensy z histórie? Je možné, že žiaden z kandidátov nezíska dostatočný počet voliteľov? Čo nastane potom? Aké sú lehoty, aby mohli volitelia zvoliť nového prezidenta? Čo to mohlo spochybniť?

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


3 thoughts on “Voľby v USA s doc. JUDr. Branislavom Fábrym, PhD.

 • 9. novembra 2020 at 13:30
  Permalink

  DVE ČESKÉ VDOVY O PREZIDENTSKÝCH KANDIDÁTOCH pre českú TV v USA (5.11.2020)

  Formanová sa priznala, že dala v New Yorku hlas Joe Bidenovi: „Som demokratka telom a dušou vo všetkých kategóriách. Joe Biden bude schopný Američanov zjednotiť.“
  Bidena volila proti Donaldovi Trumpovi: „Nemám ho rada ako človeka, pretože je príliš negatívny na môj vkus, nevidím žiadne výsledky, len spústu nesplnených sľubov a rozjatrenú spoločnosť, ktorú stále viac rozdeľuje.“
  Martina Formanová, spisovateľka
  vdova po režisérovi M. Formanovi

  Na tieto slová reagovala z Floridy O. Matušková. Ako volička Donalda Trumpa sa netajila rozhorčením: „To čo som počula od pani Formanovej, tak to je proste neuveriteľné, že človek, ktorý tu žije a utiekol komunistickej krajiny, môže toto všetko povedať. Podľa nej prevažná väčšina Američanov Trumpa miluje (*ukazuje sa, že nie), zatiaľ čo 90% médií ho očierňuje. Zároveň si myslí, že demokratická strana už nie je demokratická, existujú v nej komunistické frakcie vyznávajúce marxismus. O Bidenovi hovorila ako o „súdruhovi“ a v prípade jeho víťazstva, sa obáva, že Amerika padne.
  Oľga Matušková,vdova po
  spevákovi W. Matuškovi

  Reply
 • 9. novembra 2020 at 13:31
  Permalink

  Do Kongresu sa opäť dostala Ocasiová-Cortezová a jej kolegyne podľa trumpovských pravičiarov „čisté komunistky“

  Do americkej Snemovne reprezentantov sa znova prebojovali štyri demokratické poslankyne okolo Alexandrie Ocasio – Cortézovej (AOC – jedna z najmladších senátoriek v dejinách USA),
  ktoré patria k ľavicovému krídlu svojej strany a kvôli svojmu etnickému pôvodu sa vlani stali terčom nevyberavej kritiky prezidenta Donalda Trumpa.
  Informoval o tom denník The New York Times. Političky patria do neformálnej skupiny The Squad (Tím – sesterstvo) a za posledné roky sa aj vďaka aktivitám na sociálnych sieťach stali jednými z najznámejších tvárí Kongresu.

  Vlani sa političky stali terčom kritiky prezidenta Trumpa, ktorý im kvôli ich nesúhlasu s politikou Bieleho domu odporučil, aby odišli do krajín svojho pôvodu, keď sa im v Spojených štátoch nepáči.
  Za černošku Ayannu Pressleyovú, Alexandru Ocasio-Cortézovú s portorickými koreňmi, Ilhan Omarovú, ktorá je pôvodom zo Somálska, a RashiduTlaibovú, ktorá má rodinu v Palestíne , sa potom postavilo vedenie Demokratickej strany, ktoré označilo Trumpove výroky za rasistické.

  Reply
 • 9. novembra 2020 at 13:41
  Permalink

  Viceprezidentka Harissová
  (ťažko ju možno označovať za ľavičiarku, asi tak ako Trumpa svoji „zvláštnym ľavičiarskym proklamovaným ťahom proti globalizácii)

  Harissová si zvolila si kódové meno PIONEER (paienier).

  1. prvý osadník;
  2. bojovník za nový smer, priekopník;
  3. pionier, -a muž. r. zastar. vojak ženista, zákopník; sapér, odstraňuje prekážky pred prvou líniou fronty
  pionier, -a muž. r. člen dobrovoľnej detskej organizácie v socialistických a ľudovodemokratických krajinách, vychovávajúcej mládež v marxisticko-leninskom duchu;
  pionier, -a muž. r.
  pionierka, -y, -rok žen. r.;

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *