Vyjadrenie Romana Michelka ku Mádlovej výzve kontrolovať internet

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Známy český herec a režisér Jiří Mádl sa rád vyjadruje k spoločenskému a politickému dianiu. V roku 2010 sa aktívne zapojil do kontroverznej politickej kampane s cieľom ovplyvniť rozhodovanie voličov v českých parlamentných voľbách. Spoluúčinkoval v internetovom spote určenom pre mládež s názvom „Přemluv bábu a dědu, ať nevolí levici“, ktorý v českej spoločnosti vyvolal búrlivé reakcie. Veľká časť verejnosti spot považovala za primitívny a označovala ho za morálny suterén.

Svoju politickú angažovanosť naznačil 31-ročný Mádl aj v aktuálnom rozhovore pre portál deník.cz, kde okrem iného odpovedal na otázku, čo by si v tomto roku želal zmeniť v Českej republike. “Bol by som rád, keby sa zmenil internetový priestor. Aby sme mali väčšiu kontrolu nad dezinformačnými webmi a mohli ich jednoducho blokovať. Aby boli ľudia ľahko postihnuteľní za lži, šírenie nenávisti a vyhrážky na Facebooku a ostatných sociálnych sieťach. Internet sa nám vymkol spod kontroly a už nie je ochrancom demokracie, je zneužívaný ľuďmi a krajinami s nedobrými úmyslami,” povedal.

V súvislosti s tým Mádl vyhlásil, že okrem Českej televízie a Českého rozhlasu už nie je v krajine médium, ktorému by sa dalo stopercentne veriť. “Želal by som si, aby sme všetci zubami-nehtami bránili Českú televíziu a Český rozhlas. Verejnoprávne médiá, ktoré sú na takej úrovni, ako ich máme my v Česku, sú naša posledná záchrana. Ak o ne prídeme, bude to skutočný koniec,” doplnil.

V téme pokračoval aj v ďalšej odpovedi, v ktorej reagoval na otázku, či je dôležité a správne, aby sa slávne osobnosti vyjadrovali k spoločenskému dianiu: “Samozrejme, je to dôležité a správne. Ale nič sa nezmení, pokiaľ sa nezakážu weby platené z Ruska alebo akékoľvek weby šíriace lži.

Dovtedy budú vznikať sociálne bubliny, a keď potom niekto verejne prehovorí, a vy počujete niečo o ruskej propagande úplne po prvý raz, a je to možno úplne v kontraste s tým, čo čítate vy a vaše okolie, tak vás to skôr naštve a naopak ešte utvrdí v klamstve, v ktorom žijete. Nemyslím si, že internet by mal byť bez kontroly a verím, že ľudia musia niesť plnú právnu zodpovednosť za svoje správanie sa na sociálnych sieťach”. V rozhovore Mádl neuviedol, v mene koho žiada cenzúru internetu, o ktorej hovorí v množnom čísle.

“Vyjadrenie Jiřího Mádla je súčasťou “slniečkarskej” agendy, vyzývajúcej na cenzúru všetkého, čo nie je v súlade so svetovládnymi cieľmi globálnej elity. Deje sa to aj v iných krajinách. Nedávno francúzsky prezident Emmanuel Macron prišiel návrhom zákona eliminujúceho tzv. fake news, čo je v skutočnosti pokus o potlačenie slobody slova,” reagoval na Mádlove výroky slovenský politológ a mediálny analytik Roman Michelko.

Ako dodal, Mádl hovorí v mene “pražskej kaviarne”. Sú to podľa neho ľudia, ktorí si myslia, že majú monopol na pravdu a vo všetkom vidia konšpirácie. “Pražská kaviareň sa vyznačuje totalitnými až nenávistnými prejavmi voči oponentom, neraz so snahou trestne stíhať ľudí za názory, ktoré oni považujú za nesprávne.

Vyjadrenia ľudí ako je Mádl odhaľujú skutočný charakter ‘slniečkarov’, ktorí navonok bojujú za demokraciu a pluralitu, ale v skutočnosti je pre nich charakteristické boľševické myslenie, keď vo verejnom priestore nie sú schopní pripustiť iné názory a myšlienkové prúdy, než sú tie ich,” myslí si Michelko.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


3 thoughts on “Vyjadrenie Romana Michelka ku Mádlovej výzve kontrolovať internet

 • 15. januára 2018 at 20:26
  Permalink

  Je príznačné, ako sa nám monopolný fašizmus pomaly vyzlieka zo šiat kapitalizmu.

  Síce sa znova potvrdzuje Marxova brilantnosť, no ja, práve na takýto striptíz, nemám chuť !

  Reply
 • 15. januára 2018 at 20:36
  Permalink

  Mimochodom milí ľavicoví priatelia – máme tu znovu osmičkový rok !

  V roku 1968 bol polčas socializmu, a protisocialistické živly sa po 20 rokoch socializmu, pokúsili o spoločenský prevrat ku sebectvu a chamtivosti. Na (ne)šťastie im to vyšlo až o ďalších 20 rokov neskôr.

  My sme na oplátku prvú dvadsaťročnicu slastného kapitalizmu, na rozdiel od našich protisocialistických súperov akosi prebuvali, ale osmičkový rok a tridsaťročnica chamtitalizmu by nás mohla prebudiť.

  Neskúsime to tu „tak nějak“ rozprúdiť …. i bez peněz ?!

  Reply
 • 16. januára 2018 at 15:54
  Permalink

  A co keby sme my pozadovali kontrolu tych fake news, zavadzania, polopravd a zatajovania nevyhovujucich sprav v mediach hlavneho prudu. Pacilo by sa to takym Madlom?

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *