Klub výtvarných umelcov a teoretikov, Slovenský zväz protifašistických bojovníkov, Matica slovenská, Spoločnosť Ladislava Novomeského a Klub Nového Slova a ďalšie inštitúcie vytvorili unikátnu výstavu k príležitosti 80. výročia od vypuknutia Slovenského národného povstania. Tento historický čin sa stal predmetom mnohých umeleckých stvárnení vo filme, fotografii, maľbách a kresbách, na poštových známkach, sochách, plaketách, bustách, pamätných tabuliach, monumentálnych pamiatkach, grafikách a mnohých ďalších formách umeleckého zobrazenia. Od otvorenia výstava hostila aj zahraničných návštevníkov z Českej republiky, Holandska, Turecka, Maďarska, Francúzska, Číny, Talianska, Ruska a Ukrajiny, Kanady, Rakúska, Nemecka a Peru.
Dr. Ladislav Skrak predseda Výtvarného odboru Matice slovenskej a predseda Klubu výtvarných umelcov a teoretikov zozbieral obrazy z depozitára SZPB, slovenských galérií a súkromných zbierok, aby ich vystavil na komplexnej oficiálnej výstave pri príležitosti 80. výročia Slovenského národného povstania. Výstava obsahuje diela popredných slovenských výtvarných umelcov moderny a neskorej moderny (vrátane mnohých priamych účastníkov SNP) ako Martin Benka, Juraj Drexler, Imro Weiner-Král, ale aj Vincent Hložník a Ferdinand Hložník, Ján Kulich, Ludovít Fulla, Orest Dubay, Jozef Jankovič, Teodor Baník, Ladislav Snopek, Jozef Baláž, Karol Kállay, Štefan Bobota, Ľudovít Goga, Milan Medúz, Alexander Vika, Albín Brunovský, Július Nemčík, Jozef Kostka, Tibor Bártfay a Elena Lazinovská či Klára Patakiová. Vystavujú aj súčasní autori ako Stanislav Harangozó, Peter Repka či Martina Kvašňovská. Výstavu dotvára ikonická monumentalizujúca krajinomaľba vrútockej brány s povstaleckou tematikou od Martina Benku.
Súčasťou expozície sú protifašistické plagáty, známky, sochy partizánov ako Kukorelli či Nálepka, štúdie k jednotlivým dielam s tematikou Slovenského národného povstania, busty organizátorov SNP Husáka, Šmidkeho, Novomeského, ale aj ďalších osobností ako A. Dubček, J. Gabčík, M. Nešpor, L. Svoboda či L. Ťažký a iných. Na výstave sú taktiež rôzne experimentálne diela ako napríklad smaltový artefakt s originálnymi podpismi partizánov od M. Gašpara. Vystavené sú aj originálne skice Martina Benku a farebné drevorezy Ľudovíta Fullu, vrátane jeho ikonickej mierovej vízie Poslovia mieru s holubicami. Výstava obsahuje aj originálne vydanie povstaleckej Pravdy.
„Aj v čase jedného z najvýznamnejších výročí, 80. výročia slávnej historickej udalosti, sa presvedčíme a pripomenieme, že v boji proti fašizmu a nacizmu sa bojovalo za hodnoty demokracie. Naši umelci sa hrdo vyjadrovali a stále sa vyjadrujú k tejto výnimočnej, víťaznej, ale aj tragickej téme a iniciatíve,“ prehlásil predseda SZBP Viliam Longauer pri vernisáži výstavy.
Virtuálnu prehliadku galérie si môžete pozrieť na Youtube: