Z archívu: Yanis Varoufakis: Globální minotaurus

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Z archívu DAV DVA vyberáme recenziu na zaujímavú knihu Yanisa Varoufakisa, Globální minotaurus.

Meno autora bolo v uplynulom období skloňované vo všetkých pádoch. Napriek krátkej, iba štvormesačnej anabáze vo funkcii gréckeho ministra financií utkvel v pamäti európskej verejnosti ako ostrý kritik vedenia EÚ a dôrazný obhajca záujmov krachujúceho Grécka. Stal sa dokonca jablkom sváru v procese náročných rokovaní, kameňom, na ktorý opakovane narážala kosa európskej Troiky v nepochopiteľnej snahe nanútiť Grékom opakovaný dlhový twister.

V knižke, ktorú vydalo vydavateľstvo Rybka Publishers (2013), sa popredný svetový ekonóm zameriava na globálnu ekonomiku, „svoje“ Grécko spomína len okrajovo, v kontexte celosvetového diania. Varoufakis nepatrí k tým, ktorí si mastia grafomanské egá prehnane kvetnatými formuláciami, snaží sa polopatisticky ozrejmovať príčiny finančnej krízy, ako aj samotný spôsob fungovania globálnej ekonomiky. Odhaľuje tajomstvo dlhoročného privilegovaného postavenia USA, paradoxne profitujúceho z dvojitého deficitu (obchodného i rozpočtového).

Výsledkom tejto politiky je astronomický americký dlh, ktorý už presahuje neuveriteľných 18 biliónov dolárov, pričom táto suma predstavuje takmer tretinu z celosvetového dlhu. Osvetľuje, akú úlohu zohrali v predvečer gigantickej krízy v roku 2008 finančné trhy Wall Street ako aj umelo udržiavaná hodnota dolára. Iste, pri lúskaní knižky sa zídu aj základy z ekonomiky, finančníctva či prehľad v politickom dianí, ale vďaka nápaditým metaforám, kreatívnym podobenstvám z mytológie a rôznym zjednodušeným modelom pochopí základné myšlienky každý laik.

Pre DAV DVA v roku 2017 napísal Tomáš Bóka

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *