Z KOREŠPONDENCIE: Komentár Ivana Štubňu k programovému vyhláseniu vlády

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Programové vyhlásenie vlády (PVV)  – rozbor

Dnes si urobíme analýzu obrannej politiky, vzhľadom k tomu, že ide o problematiku, ktorá evidentne nemá nič spoločné s objektívnym stavom v armáde, s jej potrebami pri obrane Slovenska, pričom neháji skutočné záujmy Slovenska, ale záujmy USA a NATO, ktoré vyžadujú totálnu poslušnosť a podriadenosť vrátane mrhania finančných prostriedkov na nepotrebné vojenské hračky. Matovičova vláda tak v dobe koronavírusu ohrozuje ekonomiku Slovenska. Dopady na občanov budú také, že zhoršia ich ekonomickú úroveň o minimálne 10 rokov späť. 

V PVV sa píše o tzv. zvyšovaní obranyschopnosti a bezpečnostných hrozbách. Konštatuje sa, že členstvo v NATO je najlepšia alternatíva. V PVV sa však nepíše o konkrétnych opatreniach na zvýšenie obranyschopnosti. Nepomenúva ani bezpečnostné hrozby. Slovensko nemá žiadneho nepriateľa, ktorý by ohrozoval našu suverenitu a integritu. Tzv. bezpečnostné hrozby slúžia len na to, aby sa ospravedlnilo mrhanie finančných prostriedkov na obranu alebo skôr na presadzovanie záujmov NATO. Záujmy NATO ani záujmy USA však nekorešpondujú so záujmami Slovenska.

Ani NATO nie je pre Slovensko najlepšia alternatíva. Treba uviesť pre poriadok, že Slovensko bolo násilne vmanipulované do tejto agresorskej organizácie bez toho, aby sa občania mohli k členstvu vyjadriť. Členstvo v NATO – tomto pozostatku studenej vojny – je skôr pre Slovensko hrozbou vzhľadom k provokáciám USA a NATO smerom k Rusku. Všetky kroky USA a NATO, ktoré je USA podriadené za posledných 10 rokov ohrozujú mier v Európe a budia podozrenie, že USA majú v pláne vtiahnuť Európu do vojenského konfliktu s Ruskom.

Pre Slovensko je najlepšia alternatíva neutralita. Slovensko nepotrebuje mať na svojom území ani cudzie vojská, ani cudzie zbrane, ani cudzie základne. Sme malá krajina, ktorá sa nachádza na strategickom území – rozhraní Západu a Východu. Môže veľmi dobre plniť funkciu diplomatických rokovaní na neutrálnom území a ešte z toho aj ekonomicky ťažiť. Okrem toho neutralita zabezpečí nedotknuteľnosť našich hraníc. Keď sa pozrieme na mapu, tak zistíme, že predĺžením pásma neutrality od Švajčiarska cez Rakúsko a Slovensko až k ukrajinským hraniciam by viedlo k zaisteniu vyššej bezpečnosti všetkých štátov Európy. Tí politici, ktorí tvrdia, že NATO je najlepšia alternatíva, nepracujú pre slovenské záujmy a nehovoria pravdu.

Čo sa týka zmienky o korupcii, tak to sú len prázdne frázy bez konkrétnych opatrení. To isté sa týka opatrení pri krízových situáciách. V tejto časti sa nepíše nič o spolupráci s opozíciou, a preto možno očakávať, že ich pri riešení otázok nebudú ani akceptovať, čo nie je dobrý signál pre parlamentnú demokraciu.

Čo sa týka výdavkov rezortu, je tu jasný záväzok naďalej mrhať štátnymi prostriedkami na výdavky rezortu, aby sa zavďačili USA a NATO. Rezort obrany nemá spracovanú analýza skutočných potrieb na jeho efektívne financovanie. 

Čo sa týka účasti vojakov na tzv. predsunutej vojenskej prítomnosti, tak to by sa dalo akceptovať na území, ktoré je dlhodobo problematické napr. Cyprus. Nedá sa však akceptovať účasť vojakov mimo Slovenska za účelom vojenských cvičení a už vôbec nie na územiach, v ktorých NATO provokuje Rusko ako sú napr. krajiny Litva, Lotyšsko, Estónsko a pod.

Ostatné veci spomenuté v tejto časti sú iba frázy opäť bez toho, aby sa najprv zistili skutočné potreby rezortu.

Ak teda chce byť Európa a EÚ úspešná mala by v prvom rade zabezpečiť svoju funkčnosť a odstrániť vnútorné rozpory. Medzi najhlavnejšie patrí v oblasti ekonomiky zneužívanie slabších štátov veľkými. Ide v podstate o diktatúru ekonomiky, v ktorej silné štáty si zabezpečujú prosperitu na úkor slabších. Hlavne bývalých štátov tzv. východného bloku. 

Tiež v oblasti bezpečnosti je potrebné odstrániť hlavný rozpor, ktorý spočíva v podriadenosti Európy USA. Je potrebné vybudovať si vlastné európske obranné sily bez diktatúry USA. Ak má byť Európa funkčná v tejto oblasti musí poslať amerických okupantov z Európy preč. Veď koľko je len amerických základní a vojenských zariadení v Európe? Viac ako 200. A okolo 80 000 amerických vojakov. A koľko je v Európe amerických jadrových zbraní? Pomyslel niekto na to? USA ešte vlani plánovali, že v Európe umiestnia okolo 150 jadrových zbraní. 

Slovensko sa nepotrebuje podieľať na zvyšovaní napätia v Európe, ktoré zapríčiňujú USA. Čím ďalej tým viac sa presviedčame, že práve politika USA v tomto smere predstavuje pre Európu a nielen pre ňu bezpečnostné riziko. Čiže pre Slovensko neutralita má veľký význam. A pre Európu tiež, lebo môže tlmiť napätie medzi Západom a Východom.  Pre európskych politikov by mala byť jedna podstatná vec. A tou je zodpovedanie si otázky, či sa USA nesnažia vtiahnuť Európu do vojenského konfliktu proti Rusku. Ak sa pozrieme do histórie všetko tomu naznačuje, že áno. USA vždy ekonomicky ťažili z vojen v rôznych častiach sveta, ktoré vyprovokovali. Tým sa snažili si vybudovať dominanciu vo svete. Ale situácia sa mení. USA už nedominujú svetu ani hospodársky ani vojensky. Je čas sa oslobodiť od nebezpečnej americkej politiky c cieľom zabezpečiť mier na celom svete pre naše deti a budúce generácie. 

Výstrahou pre politikov Slovenska by mala byť aj svojvoľná aktivita bývalého ministra Lajčáka spočívajúca v uvažovanom uzavretí vazalskej Dohody o obrannej spolupráci s USA, ktorá by znamenala okupáciu Slovenska americkými vojskami, bez toho, aby pre nich platila slovenská legislatíva. Nebezpečenstvo podpísania tejto zmluvy sa podarilo včas odhaliť, ale vzhľadom k tomu, že súčasný proamerický minister obrany Naď túto zmluvu obhajoval už v dobe jej prevalenia, nebezpečenstvo podpisu zmluvy alebo vytvorenie podobnej vazalskej zmluvy trvá ďalej. Táto časť je potvrdením podriadenosti USA a cudzím záujmom v oblasti obrany, čo je v rozpore s Ústavou SR. 

Z mesta SNP Ivan Štubňa

Redakcia: Programové vyhlásenie vlády sa nás týka všetkých. Aký je váš názor na obrannú stratégiu a politiku Slovenskej republiky?
Vyjadrite, prosím, v diskusii.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


One thought on “Z KOREŠPONDENCIE: Komentár Ivana Štubňu k programovému vyhláseniu vlády

  • 22. apríla 2020 at 21:28
    Permalink

    Našu suverenitu a integritu permanentne ohrozuje náš južný sused. Vôbec sa tým netají, len mi sa bojíme si to priznať. Zo strachu sa klameme a robíme chybné závery. Náš južný priateľ trpezlivo čaká na vhodnú príležitosť, ktorá sa nezadržateľne blíži. Myslí si niekto z MZV alebo našich politikov, že absencia zástupcov našich maďarských spoluobčanov v NR SR je náhoda?

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *