Z KOREŠPONDENCIE: List premiérovi z Horno-Dolného Výplachu

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážený pán oný najnovší premiér,

V prvom rade sa Ti chcem poďakovať v mene občanov Horno-Dolný Výplach, že si ma Ty a  kožkár Gábriš prizvali do parlamentu medzi svoje ovečky. Aspoň bude v parlamente nejaká sranda no nie? V tom minulom parlamente tam len pracovali, pracovali a pracovali i keď treba povedať na ich obhajobu, že niektorí sa len tak tvárili.

Keďže sme oné v jednom košiari, tak Ti budem tykať. Veď ako hovorí Tvoj a Kočnerov kamarát Boris, všetci SME RODINA a zatiaľ  sa plavíme na jednej lodi.

Píšem Ti človeče preto, lebo k Tebe sa je ťažko dostať.  Voľačo máš rozrobené s tým oné, koruna vírusom. Neviem presne čo to je, ale musí to byť pekné svinstvo, keď už aj ženy musia nosiť na ústach rúška… A tie hádky okolo toho skadiaľ to pochádza. Jedni hovoria, že z Číny, druhí, že z USA. Ani keby to nebolo jedno.  Možno, že z Číny, keď to tam začínalo a potom vyčínalo…Veď je to aj v tých oných slovách…Alebo možno aj z USA, keď ľudia vravia, že to tam bolo vyrobené v labákoch. Mysliš, že dusa je v USA? Teda to oné duševné vlastníctvo. Možno to bolo vymyslené, ešte za Busa. Veď vieš za toho amerického prezidenta. Zase sa mi tam mieša to USA to tých slov.

Vraj pri prenose škodí aj pusa. Kruci zase sa tam mieša to USA. Asi na tom bude niečo pravdy i keď ja teda tomu neverím. Možno by som aj, ale kvôli tebe neverím. Ale ty máš väčšie známosti, mohol by si sa opýtať tej Zuzi. Myslím, že sa volá Zsusová. Zas to USA… No vieš tej Kočnerky zo smetánky z telky, ktorá potom išla sedieť. Ona isto bola aj v americkej smetánke. Tá sa Ti človeče dostane do každej smetánky. Neviem, ale či Ťa ku nej pustia lebo dozerajú v base na ňu policajti, aby zase nešla do dákej smetánky. Urob Igorku už koniec  tej korune lebo ak budú tie ženy nosiť tu rúšku na ústach, tak ja sa z toho zbláznim. Poviem Ti Igorku jedno tajomstvo. Boris to vyriešil tak, že si dáva rúšku aj o meter nižšie. Neviem presne ako to funguje. Opýtaj sa ho, keď s ním budeš na reči.

Počul som, že chceš urobiť nejaký oný blekaut. Bolo mi to podozrivé, že chceš na niekoho blekotat. Potom som zistil, že je to blackout po anglicky. Dalo mi to námahu, kým som to zistil, ale podarilo sa. To je v preklade „čierny a preč“. Človeče Igorku , myslel si tým mangalicu? Ale nezavrú Ťa do basy za rasizmus? Veď to nesmieš takto nahlas.. Ja viem, že máš tú onú imunitu, však to mám aj ja, ale človek nikdy nevie…Veď mangalica je výborná.

Keď sme pri tom, to prasa čo sme chovali pre minulého premiéra, sme už zožrali. Ale máš moje slovo, že začnem chovať to prasa aj pre Teba. Bude to tá mangalica. Veď uvidíš, keď z nej narobíme klobásky a mäsko, aká bude fajnová. Aj slepý Norbert hovorí, že mangalica je lepšia. A on do toho vidí…Inak mal by si ho nominovať za ministra spravodlivosti. Veď sa hovorí, že spravodlivosť je slepá.

Tak Igorku už musím končiť, idem na panáka do parlamentného bufetu. Tam sú Ti človeče vynikajúce ceny. To si dám ako prevenciu proti tej korune aspoň päť poldeci. A keby si šiel náhodou kolem bufetu, dôjdi prehodíme pár slov o tej mangalici…

Ivan Štubňa, apríl 2020


Dodatok redakcie – prečo sme sa rozhodli zverejniť tento „osobný list“.

V spoločnosti dnes rezonuje otázka, či je správne aby vláda rozhodla o tzv. blackoute – vypnutí takmer všetkých aktivít na Slovensku, aby sa obmedzilo šírenie vírusu Covid-19. Bol by blackout známkou rozhodnosti, alebo zúfalstva?

Namiesto teoretických úvah si spomeniem na svoje detstvo v 70-tych rokoch. Bol som vtedy členom pionierskej organizácie. Tá sa neobmedzovala len na schôdzky v škole a budovanie triedneho uvedomenia, ale viedla nás k tomu, aby sme sa snažili byť užitoční pre svoje okolie. Mali sme svoju skupinu detí v paneláku a spomínam si, že sme napríklad sadili stromy, zbierali papier a železo do zberných surovín, čistili okolie. Keby sme my zažili niečo ako dnešnú pandémiu, tak by stačilo slovo a roznášali by sme po bytoch rúška, chodili starším susedom na nákupy a podobne.

Aké rúška, keď nie sú? Dnes nie sú. Som si istý, že za našich čias by boli. Veď prvý deň v škole po prázdninách nám triedna merala rozmery tváre na protichemickú masku. Mal ju každý presne na mieru v školskom sklade, lebo čo keby… Zažili sme prázdniny kvôli tomu, že počas tuhej zimy nebolo dosť uhlia na kúrenie. Ale nikdy sme nezažili prázdniny kvôli epidémii.

A nemyslite si, že sme nezažili žiadnu riadnu epidémiu. Pamätám si niekoľko vĺn žltačky, dokonca choleru. Pamätám si, ako nám detská lekárka chodila do triedy pichať gamaglobulín ako prevenciu na zvýšenie imunity.

Dnešný liberálny systém bytostne neznáša náklady na prevenciu, no ešte viac nenávidí kolektivizmus. Rozbil a dehonestoval všetky organizované skupiny, ktoré by boli ochotné dnes prispieť vláde na pomoc pri organizovaní opatrení a usmerňovaní verejnosti. Znemožnil ich natoľko, že ich ani nemôžem menovať bez rizika, že to využijú na „blackout“ tejto stránky.

Liberáli sa viac ako pandémie boja dobrovoľnej kolektívnej disciplíny solidárnej komunity a preto po tomto nástroji nikdy nesiahnu, aby nás nenaučili, aký je účinný.

Kolektivizmus nenávidia natoľko, že ani masu odhodlaných slušných ľudí nedokážu využiť inak, len deštruktívne. Preto premiér dnes ani veľa možných nástrojov nemá. Vlastne neverím ani tomu, že by dokázal udržať Slovensko mesiac v blackoute. Nemá čím.

Marián Moravčík

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
2 thoughts on “Z KOREŠPONDENCIE: List premiérovi z Horno-Dolného Výplachu

 • 4. apríla 2020 at 17:18
  Permalink

  A ja by som k tomu listu pribalila ako pozornosť zvukotesné rúško.

  Reply
 • 5. apríla 2020 at 10:27
  Permalink

  Štubňa , východňar? I tak še da. No máme Pročka i na vychodze. A možnože je i ľepši jak ten – teraz v parlamence.

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *