Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Človek by si pomyslel, že v r. 2018 je strach za dôsledky otvoreného hlásania názorov tým posledným, čo by malo spoločnosť trápiť. Opak je pravdou. Medzi mojimi známymi je prekvapujúco mnoho takých, ktorí za podobné „prehrešky“ trpeli pracovnými postihmi a niektorí z nich museli zo svojej pôvodnej práce odísť. Ja sám cítim atmosféru hrozivej spoločenskej ostrakizácie, ktorá na Vás doľahne, keď verejne vyjadríte niečo „nepatričné.“ Ako sa teda určuje „prijateľnosť“ alebo „neprijateľnosť“ jednotlivých názorov? Existuje pomerne jasný ukazovateľ: mainstreamová ideológia. Tá určí, ktoré názorové prejavy sú „za čiarou“, čo je „normálne“ a čo nie. Ako huby po daždi sa rodia inkvizítori, ktorí úzkostlivo strážia „čistotu“ verejného prejavu. Na svete je  totiž prekvapujúco veľa ľudí, ktorí nemajú žiadne vlastné myšlienky, ale zato veľmi ľahko nasajú ideologické obsahy aktuálne vládnucej moci a s horlivosťou náboženského fanatika potom toto „meradlo“ prikladajú na iných ľudí, na ich názory, myšlienky, postoje. Beda Vám, ak vybočíte z ich rámcov, ak poviete voľajaké „kacírstvo“. Realita tu vôbec nehrá úlohu. Môžete poukazovať na stovky faktov, ak sa priečia mainstreamovým doktrínam, skončili ste. V súčasnosti  Vám už bytové dvere neprídu vyraziť príslušníci štátnej bezpečnosti (hoci boli aj také prípady, viď Rostas), liberálna moc postupuje oveľa sofistikovanejšie a ničivejšie než čokoľvek, čo sme tu doteraz mali. Budem citovať Ľuboša Blahu: Bývalý režim sa voči disidentom správal ako infarkt – zasiahol náhle a tvrdo. Udrel, uväznil, prenasledoval. Súčasný režim je ako rakovina – nenápadne a takmer neviditeľne človeka rozkladá a nivočí. Berie mu dôstojnosť, napáda jeho integritu. Bez viditeľných trestov a bombastických procesov ho necháva hniť v pozícii, do ktorej ho nenápadne vmanévruje – v pozícii chudobného akademika, nezamestnaného novinára, odsúdeniahodného extrémistu či nepoučiteľného rojka.[1] Zo svojej strany dodám, že súčasný režim takto netrestá „len“ akademikov či novinárov. Každý z nás je potenciálny extrémista, rojko, či – po novom – konšpirátor. Stačí vysloviť na priestore verejnejšom než štyri steny kuchyne  niečo, čo tak alebo onak protirečí súčasnému mainstreamu. Najhoršie na tom všetkom je, že v ľuďoch samotných začali fungovať mechanizmy autoregulácie na osi – „dobrý“ a „zlý“ názor. Nemajú proti Vám argumenty, nevedia reagovať myšlienkami – ale začnú Vás očierňovať, vysmievať sa Vám, klamať o Vás a skôr než sa stihnete otočiť, zistíte, že ste totálne izolovaný a ľudia – aj tí, ktorí predvčerom patrili medzi Vašich blízkych priateľov – Vás úprimne nenávidia a všetko kvôli  Vášmu názoru. Názoru, ktorý nie je ani extrémistický, ani konšpiračný, ani nenavádza nikoho na násilie – len je iný než ideológia mainstreamu a preto apriori zlý a škodlivý.

Vyzývam preto slovenskú verejnosť, aby sa spamätala – prestaňme sa osočovať a začnime diskutovať. A hlavne: nemlčme. Každý systém je tvorený ľuďmi a každý z nás nesie svoj malý podiel zodpovednosti za spoločnosť, v ktorej žijeme. Ak to bude spoločnosť, kde za každý alternatívny názor hrozia sankcie a živočíšna nenávisť, vina za to padá na naše hlavy. Pred potomkami, pred históriou, pred našim vlastným svedomím. Ak nám z neho  ešte niečo ostalo v tomto veku politickej korektnosti a (opäť) len jedinej pravdy.

[1]BLAHA, Ľuboš: Matrix kapitalizmu, Bratislava, VEDA, 2011, s.168


Matej V. , autor je básnik a študent

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


13 thoughts on “Zamatová totalita

 • 10. júla 2018 at 19:32
  Permalink

  Pekný článok !!! Ešte by som si rada prečítala nejakú báseň od takého rozumného študenta.

  Reply
 • 10. júla 2018 at 21:25
  Permalink

  Ešteže máme taký zdroj akým je DAV, ktorý nám umožňuje komentovať, diskutovať. Zatiaľ.

  Možnosť vyjadriť svoj názor je spolu s právom na život a právom na osobnú slobodu to najdôležitejšie právo, ktoré človek má. Predstavte si, že by ste nemohli vyjadriť svoj názor, že by ste si nemohli povedať, čo si myslíte.

  No zdá sa, že práve toto je sen nadchádzajúcej kapitalistickej totality, aby zobrala ľuďom právo vyjadrovať sa. Po Kuciakovej vražde – skvelá zámienka na čokoľvek, že? – sa útok na túto slobodu, obmedzovaním besied na internete, začal aj u nás.

  Samozrejme, kapitalizmus si musí zachovať čisté ruky. Tak ako dokonale prekrúti porušovanie ľudských práv a vyčaruje z nich zlyhania jednotlivcov ( napríklad obete v priamom i nepriamom dôsledku chudoby neeviduje, ale ich smrť hodnotí zhruba ako „ich chybu“ ), tak to iste urobí rafinovane aj so slobodou slova, za pomoci autocenzúry, určenej vymedzeným rozsahom dovolených, vhodných a slušných tém. Takto sa pekne krásne náš prejav samoscenzuruje ešte pred jeho vyslovením, pravdaže za nadšenej oslavy slobody prejavu spoločnosťou.
  No a na čo ( či na koho ) nebude platiť autocenzúra, tam sa nasadia „slnečné“ zákony.

  Ak si k tomu domyslíme splynutie digitálneho sveta so skutočným, pričom sa dá povedať že digitálny svet je viac či menej obrazom „vnútra“ človeka, s už dnes tušenou možnosťou skrytého sledovania či neprehľadného odosielania rôznych „údajov“ „kamsi“, prostredníctvom operačného sytému monopolného výrobcu, tak ak dnes neurobíme pre svoje slobody nič, tak nás čaká nádherná „slnečná“ totalita.

  Je koniec spoločnosti, bez slobody prejavu jednotlivca !

  Reply
 • 10. júla 2018 at 22:28
  Permalink

  O akom režime to inkvizitor Blaha hovoril? V tom čase mala jeho strana najviac poslancov v paralmente. Rok nato už vládli a vládnu dodnes. Kapitalistická mafia SMER-SD, premier Robert Fico, ktorého Blaha označil za fenomén a ktorého si veľmi váži; a teraz ich „slušný“ premier Pellegrini.

  Ale inak veľmi pekný článok s výstižným titulkom. Mám to štastie, že za vyjadrovanie protikapitalistických a ateistických názorov v práci niesom (zatiaľ) trestaný. Je smutné, že iní za podobné názory v tomto totalitnom režime trpia.

  Reply
 • 11. júla 2018 at 7:56
  Permalink

  Milý študent Matej V. Koho ste to citovali ?
  … Súčasný režim je ako rakovina – nenápadne a takmer neviditeľne človeka rozkladá a nivočí…. ???
  Presne toho KTO režim vlády smeru od roku 2006 podporuje a je jeho súčasťou ! Toho kto ho tvorí !
  Ten systém je roky na Slovensku blaha a smer !!! To je systém v ktorom žijete Vy aj ja.

  Slová sú pekné ale žijeme presne ako píšete na činoch.
  Chcete diskutovať ale nedali ste ani jednu jedinú tému.
  Bývalý premiér a vraj predseda ľavicovej strany býva v byte „daňového podvodníka baštrnáka“.
  Cena bytu sa odhaduje na 500 000 € = 15 000 000 Sk !!! Ako premiér zarábal 55 000 v hrubom ročne !
  Druhý najmocnejší muž „kaliňák“ zarobil spolu aj s počiatkom desiatky miliónov eur na štátnych tendroch a ??? Smer má stále najviac hlasov.
  Na ľavej strane tejto strany je ANKETA = Aká je Vaša najobľúbenejšia súčasná ľavicová strana?
  Medzi stranami smer
  Treba diskutovať. Všetkým študentom odporúčam diskusiu so starými rodičmi a naopak.
  Nie o tom aká bola kríza 1929, ako za Rakúska strieľali do robotníkov.
  Diskutovať o AKTUÁLNOM STAVE U NÁS DOMA = NA Slovensku.
  O stave vymožiteľnosti práva a ústavnosti na Slovensku. Vyhráva ten kto má peniaze a nie ten čo má pravdu a právo na svojej strane. Podľa Ústavy sme si rovní…
  O našom zdravotníctve = na vyšetrenie sa čaká mesiace a potom 11 000 ľudí zomiera zbytočne lebo ich choroby boli odvrátiteľné a mohli žiť.
  Od prvej vlády smeru sa dostavuje 3. a 4. blok jadrovej elektrárne a stálo to už skoro 6 000 000 000 €
  = 180 miliárd Sk a stále sa nič nevyrába.
  Každý deň kauzy o rozkrádaní štátneho a ????
  ?????????????????????????????????????????????????
  Študent píše o ZLOM systéme. Jeho kolegovia v desaťtisícoch opúšťajú našu krajinu.
  Odchádzajú študovať, pracovať aj žiť mimo územia našej republiky.
  Ten študent sa odvoláva a cituje blahu predstaviteľa tej strany a toho smeru ktorý najviac určoval a určuje aké máme Slovensko = mafiánske, oligarchistické, neústavné, neprávne, nemorálne, neetické, rozkradnuté a zadľžené, s veľmi zle fungujúcimi úradmi a štátnymi inštitúciami, zdravotníctvom, školstvom, cestami….. Hanba a chaos = Slovensko.
  Lebo občania to tak chcú. KEBY NECHCELI zmenili by to .
  AK nájdu odvahu pozrieť sa do zrkadla a zodpovedať si na otázku:
  Prečo vždy čušíme ak sa deje čokoľvek zlé. Na Slovensku ale aj vo svete.
  Prečo?

  Reply
  • 11. júla 2018 at 19:02
   Permalink

   Ja už len stručne dodám nasledovné. Pravidlá spoločnosti sú dané zákonmi, ktoré prijme vládnúca väčšina v parlamente. Výkonná moc (vláda) ich potom aplikuje v praxi. Už 12 rokov je to smerácka vláda.
   Úspešne realizuje práve ten Matrix kapitalizmu, o ktorom poslanec Blaha píše a na ktorom sa ako poslanec podieľa.
   No nie je to pôvabné?

   Reply
   • 11. júla 2018 at 20:35
    Permalink

    Len neviem, prečo sa pri kritike nespomenú aj iné mená, to „Blaha a Smer“ mi už pripadá ako zaklínacia formulka. Pritom som čítala toto: nákup 14 amerických stíhačiek F-16 v hodnote 1 miliardy 600 miliónov eur!!! Žeby sa nenašlo nejaké iné meno nie práve zo Smeru, ktoré by si zaslúžilo prefackať ostrou kritikou ?

    Reply
    • 11. júla 2018 at 20:59
     Permalink

     Súhlas, pani Kotrádyová. Mne je Smer ukradnutý, ale tiež mi pripadá podivné, že za hlavného a jediného vinníka tohto stavu sa pokladá on. Kritici akoby písali z pozície pravice. Vôbec totiž nespomínajú, ak nie Smer, tak kto.
     A pre mňa je to podstatné – ak chcem odstrániť Smer od vlády, kto má prevziať vládu? Mám také tušenie, že pre p. Zvolena to môže byť pokojne aj SaS či Matovič, pretože sa vyhýbajú tejto otázke.

     Reply
 • 11. júla 2018 at 8:41
  Permalink

  Len tak na osvieženie: bájka Krylova
  SUD
  Raz k priateľovi priateľ prišiel nakuknúť,
  či by mu na deň na dva nepožičal sud.
  Priateľská pomoc nikdy nevyhynie!
  Keby šlo o peniaze, to by bolo iné,
  to by sa dalo odmietnuť,
  no sud sa môže požičať aj desať ráz.
  Len čo ho vrátili späť, zas
  gazda v ňom začal vodu voziť.
  Jediný problém sa tu nedá pominúť:
  na víno bral si priekupník ten sud.
  Sud za deň tak ním stihol nasiaknuť,
  že v dome páchol každý kút —
  ešte aj kvas a pivo mali po ňom chuť.
  Majiteľ bojoval s ním rok a čosi:
  chvíľu ho vetral, chvíľu parou nahrieval,
  no čokoľvek doň nalieval,
  nič z toho: vínny pach sa zažral do dreva,
  až napokon sa musel rozísť s ním.

  Pamätajte si túto bájku, vážení:
  keď nasiaknete v mladosti len raz
  škodlivým učením,
  môžeme vravieť tisíc správnych slov a viet,
  to učenie však z nás
  v činoch a skutkoch stále bude znieť.

  Reply
 • 11. júla 2018 at 9:51
  Permalink

  Ustatý všetkým chcem len smrť! Chcem oddych!
  Nech u dvier žobrať nevidím viac česť
  a niktošov na recepcie chodiť
  a čistotu, čo musí bahnom prejsť,
  a metále, čo pripnú hlupákom,
  a pannu, ktorú znásilňuje prasa,
  a bezprávie, čo šliape na zákon,
  a moc, čo nad bezbranným vypína sa,
  a umelca, čo slúži despotu,
  a tupca, čo vždy múdrych poučí,
  a prostú pravdu bitú za prostotu
  a zlo, čo dobro drží v područí!
  Ustatý všetkým rád to opustím – len TEBA nerád zanechám tu s tým.

  Reply
 • 11. júla 2018 at 10:02
  Permalink

  Pekné, pán Zvolen, krajšie ako tá próza! Ozaj pekné!

  Reply
 • 11. júla 2018 at 10:32
  Permalink

  Prevádzkovatelia DavDva.sk,

  boli ste niekedy požiadaní či oslovení o zverejnenie údajov o prispievateľoch, prípadne bol na Vás vyvíjaný nejaký nátlak alebo hrozby ( hlavne zo strany úradnej moci ), v súvislosti s obsahom článkov, a príspevkov v besedách ku článkom na stránke DAV ?

  Ďakujem za odpoveď

  Reply
  • 11. júla 2018 at 15:37
   Permalink

   Zdravim,

   zatiaľ nie. My sme este male ryby nastastie ;)

   Reply
   • 11. júla 2018 at 18:35
    Permalink

    Ak sa niečo také slobodne a demokraticky stane, dajte nám hneď vedieť.

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *