Zhnitý most pri Kysaku je symbolom zhnitej doby, kapitalizmu a spoločnosti…

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Foto: TV Košice

Bolo že to slávy, keď médiá písali o tom, že na tom Východe, kde už nič nie je,  postavili vojaci a hasiči nový dočasný most, ktorý mal spájať Veľkú Lodinu s Kysakom.  Nuž a po pár dňoch bublina slávy spľasla. Rozpadávajúca sa konštrukcia, ktorú prirovnávali k legu a zhnité dosky  vydržali až päť dní…

Keď som videla reportáž o zhnitom moste, spomenula som si na film „Dům na Poříčí“, ktorý bol natočený podľa skutočnej udalosti, keď sa v Prahe  v roku 1928 zrútil čerstvo postavený dom a zahynulo v ňom 46 robotníkov. Tento dom bol postavený z nevyhovujúceho materiálu a bez dodržania technologických postupov. A včera som pozerala na jednom  tv kanáli  časť britského detektívneho seriálu „Endeavour“, ktorý ma zaujal svojím sociálnym kontextom. V časti „Dom v oblakoch“ policajti vyšetrovali  nielen úmrtia predávkovaných  heroínom, vraždu knihovníka z univerzitnej knižnice, ale aj pád výškového domu, ktorý bol postavený ako náhrada za „chudinskou čtvrť“ a vraždu neznámeho muža, ktorý bol pochovaný v základoch toho obytného domu a nakoniec všetko spolu súviselo.Chvíľami som mala pocit, že sa pozerám na to, čo sa deje v našom štáte. Prehnitý spoločenský a  politický systém, skorumpovaní politici, štátni úradníci a úplatní policajti…

Zhnitý most, zrútený dom v Prahe pred 90 rokmi a časť seriálu mali jedno spoločné. Ukazovali podstatu kapitalizmu a spoločnosti vybudovanej na jeho základoch. Podstatu kapitalizmu, ktorý sa skrýva za vzletný názov „Demokracia“, ale v skutočnosti sa zmenil na parazitizmus.

Parazitizmus, v ktorom je „demokratickými voľbami“  umelo vytváraná vládnuca vrstva úplatných ľudí, ktorí slúžia za bakšiš svojim mocipánom.  Všimli ste si, akú prebujnelú  byrokraciu máme v našom štáte a aká je v matičke Európskej Únii a v celom vyspelom Západnom svete?  A tí všetci žijú z práce,  z reálnej práce  pracujúcej chudoby.

Parazitizmus, ktorého filozofiou je mať čo najväčší zisk za minimum nákladov a predať smradľavé, bezcenné hovno, zabalené v trblietavom obale za čo najvyššiu  cenu. A čím väčšie a smradľavejšie hovno, tak tým krajší obal  a masívnejšia  mediálna propaganda a reklama.

Parazitizmus, v ktorom ľudský život v skutočnosti nemá žiadnu hodnotu, aj keď ju „ekonómovia“ dokážu presne vypočítať. Áno vedia presne vypočítať, koľko musia otroci pracovať, aby uživili všetkých, ktorí na ich práci parazitujú.

Parazitizmus, ktorý sa nezastaví pred ničím a vládnu v ňom novodobí „Otesánkovia“, ktorí sú tak hladní po moci a bohatstve, že bezbreho vykorisťujú a drancujú, ničia,  vraždia nevinných. Sú priam nadpozemsky nenažratí a chamtiví a vo svojej zaslepenosti si neuvedomujú, že pomaly, ale isto zabíjajú svojho hostiteľa.

Kedysi dávno som porovnala staroegyptskú Novú ríšu s našou novodobou „vyspelou západnou kultúrou“ a písala o božstvách, ktorým sa ľudia klaňali vtedy a teraz. Kým v Thébach bol hlavným bohom slnečný boh Amon, našu „Novú ríšu“, ovládol  boh Mamon, ktorému slúžia a klaňajú sa všetci tí, ktorí sa podieľajú na zničení tejto chamtivej civilizácie…

Je zvláštne pozerať sa na toto sebazničujúce šialenstvo, ktoré aj v našom štáte ide na plné obrátky.

Áno náš štát a spoločnosť vyzerajú presne tak ako ten „most,  ktorý postavil štát pre chudobných východniarov. Rozpadávajúci sa,  prehnitý, nefunkčný, život  a zdravie ohrozujúci. Ale to je pre červotočov, ktorí toto dielo skazy dokonávajú úplne jedno, oni žijú len pre svoje vlastné plné bruchá a žerú len to, čo im boh Mamon milostivo dovolí a nadelí.

Nie, nikoho z nich nezaujíma to, prečo začali padať mosty postavené ešte za socializmu, ktoré dokázali odolať  ešte aj tých 30 rokov úžasného kapitalizmu,  napriek tomu, že na nich nikto nevykonáva údržbu.

Pre porovnanie doby som našla Starý most v Bratislave, ktorý Červená armáda   postavila za päť mesiacov  po tom, čo pôvodný Štefánikov most Nemci úplne zničili pri ústupe na konci vojny. Tiež mal byť provizórny a vydržal 68 rokov.

Ten súčasný provizórny na Východe vydržal až päť dní. Možno preto, lebo súčasný parazitizmus je založený na filozofii kurv…, pardon kazítiek a zisku za každú cenu. A táto podenková filozofia chamtivosti, ktorá nehľadí do budúcnosti už zničila viaceré „vyspelé civilizácie“.

Zdroje:

https://www.ta3.com/clanok/1201061/vojaci-a-hasici-postavili-docasny-most-je-nahradou-za-ten-zruteny.html
https://www.ta3.com/clanok/1201423/docasny-most-nevydrzal-ani-tyzden-kraj-chce-komplexnu-opravu.html
https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/obrazem-pred-osmdesati-lety-se-v-praze-zritil-obchodni-dum.A081007_102029_praha_cen
https://dennikn.sk/158365/rusi-postavili-po-vojne-stary-most-za-pat-mesiacov-stal-68-rokov-stare-fotky/

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


2 thoughts on “Zhnitý most pri Kysaku je symbolom zhnitej doby, kapitalizmu a spoločnosti…

  • 30. januára 2021 at 16:26
    Permalink

    Komunisti most postavili, kapitalisti ho nevedia ani opraviť.

    A som očitým svedkom, že ten Kysacký nie je jediný most na Slovensku, o ktorom sa to dá povedať !

    …ale máme slobodu…brodiť rieku…

    Reply
  • 1. februára 2021 at 17:05
    Permalink

    pockat pockat, a kolko stal ten most? kto ho zaplatil? z koho penazi? na koho ucet pojde oprava?

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *