Zhromaždenie za slobodu médií v Turecku

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Dňa 03.05.2017 som sa ja (Marek Kopilec) zúčastnil ako koordinátor sekcie pre praktickú činnosť ďalšej akcie, ktorá sa konala v našom hlavnom meste. Pri príležitosti Svetového dňa slobody tlače pred Veľvyslanectvom Tureckej republiky sa zišlo zopár jednotlivcov, aby vyjadrili svoju podporu väznením novinárom a novinárkam práve v danej krajine. Tá väzní v súčasnosti také množstvo novinárov a novináriek, že sa dostala na vrchné priečky v počtoch, ktoré väzní. Udalosť organizovala Amnesty International Slovakia. V upršanom počasí, no za účasti „tajných“ a polície sa spomenuli niektoré mená zadržiavaných, ich príbehy, z ktorých je množstvo väznených iba kvôli podozreniam z podprahových protivládnych správ voči tamojšiemu režimu, či písania v prospech Kurdov. Od minuloročného pokusu o prevrat vyše 100 000 ľudí z verejného sektora prišlo o prácu a viac ako 47 000 ľudí bolo uväznených, veľká časť len kritikov a kritičiek. Na toto doplatila aj moja známa Markéta Všelichová, novinárka v alternatívnych médiách (ktorá mala pred zadržaním na jeseň 2016 poskytnúť rozhovor aj pre DAV DVA), no zároveň aktivistka, ktorá bola na tureckých hraniciach zadržaná s jej priateľom Miroslavom Farkasom s kurdskými materiálmi, ktoré sú v dnešnej dobe na daných miestach problematické. Minulý rok založila vlastnú organizáciu na pomoc obetiam vojen VOWA (Victims Of Wars Aid z.s.), zúčastnila sa pomoci utečencom a pokúsila sa vybudovať vo vojnou zmietanej oblasti na prevažne Kurdmi obývaných územiach Sýrie a Iraku poľnú nemocnicu, keďže mnohí tam trpia kvôli vojne najmä s Islamským štátom. Práve cesta, už niekoľká v poradí, do tejto oblasti sa jej stala osudnou. Pritom často opakovala, že síce podporuje mnohé požiadavky Kurdov, no odsudzuje násilnú cestu na ich presadenie. V dnešnej dobe by sme si mali ceniť slobodu slova, prejavu, tlače, keďže po minulé storočia v tomto vládla po svete silná cenzúra a toto by mohla vziať do úvahy aj Turecká republika, ak si nechce pokaziť ešte viac meno u svetovej verejnosti. Bude len na jej predstaviteľoch, ako sa k tomu postavia. Ľudia nielen na Slovensku k tomu svoj názor vyjadrili.

Foto: Amnesty International Slovakia

Na tomto linku, môžete podpísať petíciu práve od Amnesty International, ktorá požaduje:

  • zrušenie všetkých obvinení a prepustenie všetkých väznených ľudí z médií, ktorí sú zadržiavaní po pokuse o prevrat
  • dodržiavanie základných zásad slobody prejavu a tým umožniť ľudom z médií robiť si svoju prácu a objektívne informovať o situácii bez zastrašovania, prenasledovania a stíhania
  • odvolanie výkonných nariadení, ktoré viedli k zatvoreniu 156 mediálnych outletov a umožniť ich opätovné otvorenie

Na poplatky súvisiace so súdnym procesom s Markétou a Miroslavom, ktorý sa začne 10. mája môžete prispieť na tomto linku.

 

Foto: archív Mareka Kopilca

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *