Alternatíva Pravej Ekológie

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

„Príroda necíti bolesť, ktorú jej spôsobujú ľudia. Cítim ju ja! “

Kveldulf Gunnar Larsson

Alternatíva reálnej ekológie nasmeruje čitateľov, aby si odvodili vlastný záver z diela, ktoré väčšinou naznačuje to čo je nemožné. Dielo ktoré si nedáva servítku pred ústa.  S logikou reálneho sveta táto kniha odhaľuje paradoxy ľudských prístupov k ochrane prírody, ktoré ako takmer všetky naše prístupy sú založené na našich potrebách a nie na potrebách prírody. Kniha následne predstavuje sériu myšlienkových experimentov, ktoré nútia čitateľa aby samostatne dospel k záverom o tom, čo sa musí robiť.

Táto kniha v podstate naznačuje, že normálny (moderný) ľudský život a prežitie divočiny/biodiverzity sú protiklady a ľudia sa musia stať „odľudmi“ alebo donútení aby nepriradili žiadnu ďalšiu váhu ľudským prednostiam. V tomto myslení sme schopní oddeliť to čo potrebujeme od toho, čo chceme; a len vtedy sa zrejmé riešenia nadmernej populácie, nadmernej spotreby a iných ľudských ťažkostí ukážu. Autor opisuje myšlienku „neprispieť“ ako myšlienkový experiment a východiskový bod a nie ako odporúčanie.  A tu je vlastne vidieť aké trápne sú naše „zelené“ akcie.

Alternatíva reálnej ekológie funguje vlastne ako akákoľvek forma radikálneho realizmu. Identifikuje príčiny a pozerá sa na ich účinky. Tak isto predstavuje voľby ktoré máme, v súvislosti s nevyhnutnosťou týchto účinkov. Jeho „neľudský“ výhľad nás oddeľuje od ilúzie a otvára dialóg ochrany prírody ktorá je výsledkovo orientovaná. Na druhej strane to tlačí ľudský dialóg o životnom prostredí od sociálne prijateľných k reálnym.

Kniha sa dá kúpiť TU

Článok bol pôvodne uverejnený na stránke Hlboká Ekológia

Foto: Obálka knihy 

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *