Causa Sputnik: Slovensko je konečne slávne – „Congratulations, IDIOTS!“

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Spracoval Marián Moravčík

V priebehu posledného roka sa na Slovensku udialo mnoho vecí, pri ktorých súdnemu človeku zastavoval rozum. Celá slovenská vláda podávala nadľudské výkony. Ale zahraničiu to bolo zväčša ľahostajné. Aj postupné demisie ministrov vlády a ich opätovné vymenovanie nestálo zahraničným médiám za viac ako lakonickú poznámku na pol stĺpčeka. To sa dnes šmahom zmenilo a Slovensko svieti na predných stranách všetkých svetových médií kvôli medzinárodnému škandálu prvej veľkosti s vakcínou Sputnik V. A všade sa vyníma citát zo statusu ex-premiéra Matoviča: „Congratulations, idiots!

Výnimočne tentoraz svetové agentúry, napríklad Euronews, DailyMail alebo Rádio Slobodná Európa napísali o celej záležitosti viac informácií ako domáce slovenské médiá. Zo slovenských médií čitatelia získali dojem, že vláda skoro naletela podvodným ruským obchodníkom, ktorí podobne ako v Kusturicovom filme Biela mačka, čierny kocúr, predali Matovičovi čistú vodu namiesto vakcíny. Viaceré zahraničné médiá dokonca informujú spôsobom: „Slovensko neodporúča používať Sputnik V na očkovanie, lebo nedôveruje jeho účinnosti“. Môže sa potom niekto čudovať urazenej ruskej reakcii a požiadavke vrátiť celé dodané množstvo vakcíny späť výrobcovi?

Vyjadrenie ŠÚKL

Čerešničkou na torte slovenských zmätkov okolo vakcíny Sputnik je včerajšie vyjadrenie ŠÚKL, zverejnené ako status na Facebooku:

Zaujímavý je už úvod statusu, v ktorom sa ŠÚKL dôrazne ohradzuje proti „zavádzajúcim“ tvrdeniam ruskej strany, že došlo k viacnásobnému porušeniu zmluvných podmienok o dodávke. ŠÚKL sa bráni tým, že o žiadnych podmienkach kontraktu nebol informovaný a teda logicky nemohol nič porušiť. Znie to podobne ako známa veta z filmu o pekárovi a cisárovi: „…za prvé nevím co to je a za druhé mě to uráží…“

Ruská strana tiež obvinila ŠÚKL z dezinformovania a sabotáže…

Pripomeňme si oficiálne vyhlásenie ŠÚKL zo 17. 2., krátko po prijatí dodávky vakcíny Sputnik V z Ruska. ŠÚKL vtedy uviedol: „Štátny ústav bol prizvaný na rokovanie Pandemickej komisie v utorok 16. februára. Z diskusie vyplynulo, že ŠÚKL bude požiadaný o stanovisko k bezpečnosti, účinnosti a kvalite vakcíny Sputnik V. O povolení na použitie neregistrovanej vakcíny následne rozhodne Ministerstvo zdravotníctva SR.“ Premiér Matovič na portáli Úradu vlády SR 1. 3. informoval, že:

„Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) potvrdil, že očkovanie vakcínou bude dobrovoľné a bez obmedzenia veku. Začať by sa mohlo najskôr o dva týždne. … Vakcína sa bude na Slovensku používať na základe výnimky, ktorú pre neregistrovaný liek udeľuje minister zdravotníctva. Skladovať a distribuovať ju budú v Šarišských Michaľanoch. V spolupráci so Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv preveria šaržu a následne oznámia, kedy sa začne oficiálne očkovanie.“

Sabotáž?

Z vyjadrenia premiéra je zrejmé, že vláda mala záujem začať s používaním vakcíny Sputnik V v čo najkratšom možnom termíne. S týmto zámerom však nekorešponduje vyjadrenie ŠÚKL zo 17. 2. (citované vyššie), kde sa uvádza aj toto: „ŠÚKL bude od výrobcu požadovať rovnaké informácie, aké sú potrebné pre riadnu registráciu vakcíny:  údaje z predklinických skúšaní, z výroby (vrátane údajov o výrobe liečiva, finálneho produktu, stabilite vakcíny, skladovaní a exspirácii) a z klinických skúšaní, čo zahŕňa najmä dáta o bezpečnosti a účinnosti. Keďže ide o výrobcu z krajiny mimo EÚ, je potrebné vykonať aj inšpekciu správnej výrobnej praxe. Môžu ju robiť iba kvalifikovaní inšpektori, pričom ŠÚKL takýchto inšpektorov zamestnáva. Vzhľadom na okolnosti sa zároveň ŠÚKL na rokovaní s EMA a partnerskými agentúrami informoval o možnostiach vytvorenia európskeho inšpekčného tímu. Inšpekcia správnej výrobnej praxe vakcíny bude vykonaná medzinárodným tímom na úrovni EÚ a ŠÚKL dnes požiadal o účasť v tomto tíme.“

Treba si uvedomiť, že žiadna z vakcín, ktoré sa už niekoľko mesiacov na Slovensku používajú, nie je riadne registrovaná agentúrou EMA. Všetky sú v režime podmienečného použitia a stále sa testujú v režime „ongoing review“. WHO tieto vakcíny eviduje ako vo 4. fáze klinického skúšania. Vakcína Sputnik V je v EMA evidovaná, spolu s ďalšími vakcínami, v režime „rolling review“ a čaká na schválenie na podmienečné použitie. Ide o 3. fázu klinického skúšania. Ak ŠÚKL myslí vážne svoje slová o tom, že bude požadovať kompletnú dokumentáciu o klinických skúškach, potrebnú na riadnu registráciu, to znamená, že požaduje niečo, čo ešte žiadna vakcína nemá a ešte pomerne dlhý čas mať nebude. Aj zorganizovanie „inšpekcie správnej výrobnej praxe“ u výrobcu nie je záležitosť, ktorá by sa dala zabezpečiť v krátkom čase. V tomto kontexte potom vyjadrenia ruskej strany o „sabotáži“ neznejú ako prehnané.

ŠÚKL sa zamotáva

Ďalšou oblasťou, v ktorej sa ŠÚKL zaskvel vo svetle ilustračného obrázka, je vyjadrenie v statuse na FB, že ruská strana nemá prečo namietať použitie neautorizovaného laboratória, lebo tie autorizované v európskej sieti posudzujú len registrované liečivá, a to Sputnik nie je. Argument, ktorý znie podobne ako „šibenice sú určené len pre nás a naše detičky, žiadnych cudzích lotrov vešať nebudeme“. ŠÚKL si asi aj bol vedomý slabosti takého argumentu, lebo hneď v ďalšom odseku uvádza, že o spoluprácu požiadal 30 autorizovaných laboratórií, ale ani jedno žiadosti nevyhovelo, údajne „kvôli zaneprázdnenosti“.

ŠÚKL komentoval aj logickú otázku, či kontaktovali príslušné organizácie v Maďarsku, lebo Maďarsko už nejaký čas vakcínu Sputnik používa a teda malo v princípe rovnaký problém. ŠÚKL však píše, že Maďarsko informácie neposkytlo, lebo príslušné organizácie sú viazané dohodou o mlčanlivosti, ktorá je súčasťou zmluvy o dodávke. Uuups! ŠÚKL sa teda podľa vlastných slov dozvedel, že o dodávke vakcíny Sputnik môže existovať aj písomná zmluva. Jej súčasťou ja aj dohoda o mlčanlivosti. A nikoho kompetentného v ŠÚKL nenapadlo, že podobná dohoda môže existovať aj v zmluve so Slovenskom?!? ŠÚKL teda nemlčal a poskytol svoje vyjadrenia aj médiám.

„ŠÚKL oslovil maďarskú liekovú agentúru (OGYÉI), keďže Maďarsko je jedinou krajinou EÚ, v ktorej sa vakcína podáva. Na základe zmluvy o mlčanlivosti s výrobcom maďarská strana údaje nemohla poskytnúť. ŠÚKL má zároveň prístup k dokumentom, ktoré výrobca predložil Európskej liekovej agentúre (EMA) v rámci „rolling review“. Vyplýva z nich, že lieková forma vakcíny dovezená na Slovensko nie je a nebude zhodná s hotovým liekom, ktorý má byť predmetom posudzovania EMA.“ Tu je treba uviesť, že vakcína bola na Slovensko dovezená vo forme lyofylizátu (po odstránení vody) z dôvodov zníženia rizík prepravy. Hotový liek vznikne rozpustením lyofylizátu v predpísanom množstve ultračistej vody. Je to normálny a správny postup. ŠÚKL však médiám a neznalej verejnosti túto vec predáva ako „nekonzistentnosť liekových foriem“, ktorá mu bráni posúdiť zhodu šarží a kvalitu liečiva.

Sú Slováci myši?

Úplnou perličkou, hodnou Jima Carreyho je tvrdenie, že „Šarže vakcíny použité v predklinických testoch a klinických štúdiách publikovaných v časopise Lancet nemajú rovnaké charakteristiky a vlastnosti ako šarže vakcíny dovezené na Slovensko“. Tu si treba uvedomiť, že údaje, ktoré boli zverejnené v časopise Lancet (tu a tu) sa týkajú predklinického testovania na dobrovoľníkoch – ľuďoch.

Je známe, že na Slovensku sa vakcína testovala v Šarišských Michaľanoch a médiá o týchto testoch priniesli tieto informácie: „Testovanie prebiehalo na piatich myškách a dvoch morčatách, čo sa týka komponentu jeden, a takisto aj komponent dva bol testovaný na piatich myškách a dvoch morčatách. Skúška trvala sedem dní. Celé pozorovacie obdobie sa neprejavili žiadne prejavy toxicity, nestratili na hmotnosti a žiadne zviera ani neuhynulo, čiže skúška dopadla s vyhovujúcim výsledkom, povedal Ryzner. Ako ďalej povedal, na testovaní spolupracujú s Biomedicínskym centrom Slovenskej akadémie vied. „Časť jedného testovania vykonáme na zvieratách a zvyšok budú pokračovať v testovaní oni. Ide o imunizáciu myší. Po 14 dňoch imunizácie sa myškám odoberie krv, získa sa sérum a následne to sérum bude analyzovať biomedicínske centrum,“ vysvetlil Ryzner.

Na Slovensku neprebiehali klinické testy na ľuďoch, ale na myšiach. ŠÚKL myslí vážne, že očakával identické výsledky imunizácie ako v ľudskom tele?

CONGRATULATIONS, IDIOTS!

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
3 thoughts on “Causa Sputnik: Slovensko je konečne slávne – „Congratulations, IDIOTS!“

 • 9. apríla 2021 at 20:41
  Permalink

  Pán Moravčík, gratulujem k článku! Krátka poznámka k Baťovej: už na tvári má napísané, že je to snaživá kundica. A určite má za svoje konanie niečo sľúbené. Je to sabotážne jednanie. Na životoch a zdraví ľudí jej a jej kumpánom nezáleží.

  Reply
 • 10. apríla 2021 at 1:38
  Permalink

  neotieraj si hubu o moju zenu ty psychopaticke hovno!

  Reply
 • 10. apríla 2021 at 15:38
  Permalink

  Bez ohľadu na to, či je tu niekto hovnom alebo nie, faktom je, že Slavomír má do značnej miery pravdu. ŠÚKL v tomto prípade koná, akoby dostal od niekoho priamo zainteresovaného vopred jasné pokyny k tomu, ako má znieť záver jeho hodnotenia. Nemyslím, že priamo kvôli osobnému prospechu, skôr vo forme noža pod krkom … Naši liberáli by sa totiž len veľmi ťažko psychicky uzmierovali s tým, že kontroverzné americké, nemecké a ďalšie západné vakcíny by mohla úspešne na trhu nahradiť vakcína RUSKÁ. Čo na tom, že zdravá časť sveta ju úspešne a bez komplikácií aplikuje, čo na tom, že Slovensko s vakcináciou spí, čo na tom, že cca tretina národa je ochotná sa i bez pochybných testov dať zaočkovať výlučne Sputnikom V, čo na tom, že ŠÚKL vyrobil Slovensku absolútnu nadnárodnú blamáž a hanbu!!! Dôležité pre nich je, že svojimi zdeformovanými závermi sa zaľúbia svojim páničkom, ktorí ich za to podľa potreby bez problémov obetujú „na oltári vlasti“. Raz darmo – tá Slovač, ktorá nie je predajná, je priposratá a najhoršia jej verzia je, ak dokáže kumulovať obe tieto schopnosti!

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *