Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Dnes sa celý svet krypto-anarchistov teší z elektronických peňazí s očakávaním, že ich „hračky z virtuálneho sveta“ revolučne opravia náš „Matrix“. Je však problém peňazí iba v kontrole? Bitcoin a podobné kryptomeny prinášajú zopár technických vylepšení, akými sú decentralizácia a anonymita transakcií, avšak neriešia základný problém finančného systému a tým je „nedostatok zdrojov na správne veci“. Bitcoin nikdy nebude používať slovenský dôchodca aby si zaplatil opatrovateľku. Pokojne by mohol fungovať celý systém eura aj dolára ako kryptomena, avšak ak by z 21 miliónov jednotiek mali v rukách 98% iba banky, boli by sme stále tam, kde dnes. Zamyslite sa , či toho nie sú bankári schopní – skúpiť majoritu produkcie Bitcoinu? Ste si istí, že sa to už teraz nedeje?

Finančný systém je chybný v základoch

Už ste sa zamysleli nad tým, ako je to vlastne možné, že množstvo finančného kapitálu vo svete nesmierne stúpa, ale napriek tomu sa ľudstvo ako celok nemá lepšie? Práve naopak – budúcnosť civilizácie ako trvalo udržateľného systému je v stave najvyššieho ohrozenia. Na jednej strane obrovsky stúpa nezamestnanosť a na druhej strane nemáme vyriešený ekologický rozvrat, vojny, zmenu klímy, krízu dôchodkov, zdravotníctva, školstva a sociálnych služieb. Stále ešte zomierajú deti od hladu a na banálne choroby z chudoby. Čo ak je to tak, že finančný systém je v základe chybný? Čo ak peniaze stratili svoj zamýšľaný „všeobecne prospešný“ účel? Čo ak dnešný motivačný systém nie je schopný zabezpečiť potrebnú aktivitu na zachovanie ľudstva ako celku?
Nazývam tento fenomén deformativita – „pokrivenosť peňazí“.  Je nutné zaviesť si tento nový pojem, pretože na prvý pohľad majú peniaze a banky všetky známe ekonomické aspekty v poriadku. V bankových počítačoch súhlasia aktív a pasíva, bankovky sú chránené proti falšovaniu, centrálne banky robia dozor a dokonca vznikajú „neposlušné“ kryptomeny, ktoré ešte vylepšujú bezpečnosť transakcií a majú anti-inflačnú poistku. Napriek všetkým týmto zdanlivým kvalitám vám priblížim, prečo peniaze aj kryptomeny stále zostávajú „pokrivené“. Klasické „fiat meny“, ako je euro alebo dolár, sú pokrivené pokútne – skryto a zákerne, zatiaľ čo kryptomeny, ako je Bitcoin,  sú v pokrivenosti iba transparentné. Nič to však zásadne nemení na ich neschopnosti finančného systému „spravodlivo slúžiť ľuďom“.  Alebo to tak nie je? Zamyslite sa sám za seba – nechcete aj vy také peniaze, ktoré by „spravodlivo slúžili všetkým“? Je to veľmi podstatné  – 3 konkrétne aspekty –

„Spravodlivo  – Slúžiť – Ľuďom“
Deformativita dnešného finančného systému je totiž evidentná v každom jednom z týchto 3 aspektov:

 1. neplatia pôvodné pravidlá – je nespravodlivý
 2. neslúži pôvodnému účelu – je bezúčelný
 3. neslúži pôvodným užívateľom účelu – je scudzený

Pre koho
Pre koho slúži vlastne finančný systém? Pre štáty? Pre ľudí? Pre podnikateľov? Iba pre tých šikovných a pracovitých? Pre niekoho úplne iného? Komu patrili pôvodne naše všetky peniaze, keď vznikli? Kto vlastne stvoril celú zásobu eura, dolára alebo libry?
Nemusíte na to dopovedať hneď teraz, len si skúste predstaviť, aké to má dôsledky. Aké práva a výhody má stvoriteľ peňazí – emitent?

 • Emitent v prvom rade môže rozhodovať – a to absolútne – komu dá a komu nie.
 1. Určuje pravidlá – niekomu dá nenávratne, od niekoho vyžaduje vrátiť aj s úrokom.
 2. Dostáva úroky a majetky – zvyšuje svoje bohatstvo lichvou – jednotlivci, čo nemôžu vrátiť peniaze zaplatia svojim domom, štáty a obce zas povinne sprivatizujú pôdu predkov a národné bohatstvo.
 3. Tvorca peňazí môže peniaze obmedziť, zničiť alebo zrušiť – umelo môže vytvárať nedostatok – ľudia sa o to viac musia snažiť a bojovať medzi sebou o „dostatok zdrojov“. Extrémne zadlženie krajín je častým spúšťačom vojen.
 4. Má obrovskú moc – ak si nezískate priazeň tvorcu – teda nedá vám jeho poukážky na čokoľvek – ergo „peniaze“, nemáte právo na základné životné potreby. Rozhoduje o existencii jednotlivcov, ekonomík aj celých národov.

Komu by ste dali takúto moc? Komu by ste zverili vydávanie peňazí? Určite si poviete, že len blázon a sebevrah by dovolil,  aby takúto moc – tvoriť peniaze – nemal pod najvyššou kontrolou. O to šokujúcejšie bude pre vás asi zistenie, že tvorbu peňazí v drvivej väčšine zabezpečujú súkromné bankové systémy. Doláre, eurá aj libry – 98% z celkovej peňažnej zásoby sveta, stvorili a naďalej tvoria „Rotfildovci, Rocketelerovci, Surosovci a u nás Hašťákovci, Tukáčovci“ a ďalší „bystrí žraloci“, ktorí majú bankovú licenciu. Peniaze sa tvoria jednoducho zadaním sumy do počítača banky a poskytnutím úveru. Krytie a regulácie sú sekundárne a len pro forma. V skutočnosti štáty ani národné banky nad tvorbou peňazí nemajú takmer žiadnu reálnu a efektívnu kontrolu. Teda žiaľ, na otázku „pre koho“ slúži finančný systém, nemôžem odpovedať „pre ľudí“ – v zmysle „pre národ, občanov, všeobecné blaho“. Naopak, slúži extrémnej minorite a záujmom bankovej oligarchie.

Za akým účelom
Aký bol pôvodný účel peňazí? Ba ekonomických školách a učia ekonómov, že peniaze plnia svoju funkciu, ak slúžia ako platidlo na výmenu hodnôt, ako úložisko hodnoty do budúcnosti a zúčtovacia jednotka záväzkov a tovarov.
To všetko sú však len funkcie nástroja – hovoria o tom, že „kladivo je potrebné na zatĺkanie, obíjanie a rozbíjanie“. Kto však stráži účel a poslanie peňazí? Ideme s tým nástrojom postaviť drevený dom? Alebo sa tým nástrojom rozbíjajú domovy? Čo ak sa nástrojom finančného systému rozbíjajú celé krajiny a hlavy domorodcov v Afrike? Už ste počuli o tom, že „na vojnu treba 3 veci – peniaze, peňeži, peníze“? Peniaze momentálne neslúžia, ale ovládajú nás a rozhodujú o našich životoch a krajinách. Dnes nie je finančný systém „dobrý sluha“, ale naopak  – je veľmi zlý a bezcitný krutovládca. Finančný systém a banky dneška sú nástrojom najtemnejších síl aké kedy ľudstvo zažilo. Bez citov, bez záujmu o budúcnosť národov, schopný ničiť krajiny, prírodné bohatstvo a celú matku Zem v záujme diabolského zisku. Chceme aby to tak bolo aj naďalej? Skutočne nemáme právo rozhodnúť sa, že finančný systém musí slúžiť ľuďom? Žiadajme, aby sa stalo najvyšším imperatívom, že finančný systém musí slúžiť ľudstvu ako celku, jeho rozvoju. Kedysi existovala myšlienka, zámer, aby národné meny slúžili svojim národom – pre ich budúcnosť, na financovanie rodín, kultúry, sily a odolnosti. Dnes sa k národným menám už tak ľahko nevrátime. O to viac musíme vyžadovať, aby globálne záujmy eura a dolára neprevalcovali záujmy národov a jednotlivcov, ale naopak – slúžili im ako nástroj na zabezpečenie svojej existencie a  samostatnosti.

Nespravodlivosť
V poslednom rade žiadajme od finančného systému, ktorý bude slúžiť ľuďom, aby bol spravodlivý. Dalo by sa povedať, že ak nejaký systém slúži ľuďom, je automaticky „spravodlivý“, v zmysle práv a povinností, zásluhovosti a prerozdelenia. Avšak v dnešnom centralizovanom svete je veľmi ľahké skĺznuť pod nadvládu vše-vedúcich politikov a nechať pohodlne tvorbu pravidiel na druhých.
Do tvorby pravidiel finančného systému je nutné neustále a čo najpriamejšie zapájať názory a potreby všetkých občanov a národov. Nesmieme dopustiť, aby malá skupina či národ určoval pravidlá a ovládal systém prerozdeľovania svetového bohatstva len z nejakého historického dôvodu. Dnes už sme všetci prepojení Internetom, nie je problém začať diskutovať a zhromažďovať názory na „spravodlivé pravidlá“ od miliónov obyvateľov Európy v elektronických referendách. Obdivovaným príkladom sú Švajčiari, ktorí prosperujú ako národ aj vďaka tomu, že do verejného rozhodovania sú pravidelne zapojení všetci občania formou referenda. Môžu meniť ako zákony, tak aj ústavu. Ak chceme aj my spravodlivý finančný systém pre ľudí, musíme našim politikom vysvetliť, že to my občania sme akcionári tohto systému – Slovensko aj Európska únia patria občanom. A preto finančný systém eura a všetky peniaze v ňom patria ako nástroj nám občanom spoločne a všetkým ostatným subjektom sú len požičané. Občiansku kontrolu eura ako nástroja musia akceptovať ako súkromné banky tak aj iné subjekty ako najvyššiu autoritu a jediného legitímneho vydavateľa. Každá euro minca, každé euro na elektronických účtoch – všetkých agregovaných 11 triliónov eur* – sú európskou menou nie preto, lebo ju kryje záväzok firiem a ľudí splácať bankám dlhy a ručiť svojim bohatstvom. Tou skutočnou silou je 510 miliónov majiteľov únie, ktorí spoločne prejavili svoju vôľu, vieru a verí v pravidlá tohto systému – že euro ako mena spravodlivo slúži v prvom rade všetkým občanom Európy a že ju majú pod kontrolou ich zvolení zástupcovia.

Riešenie
Ak my občania Slovenskej republiky a ďalšie „bratské národy EU“ máme pádne dôkazy, že euro, ako náš elementárny nástroj hospodárstva a existencie vykazuje vysokú úroveň deformativity a je „pokrivený“ v aspektoch:

 • Spravodlivosti,
 • Účelu,
 • Cieľovej skupiny,

treba žiadať zásadnú revíziu pravidiel a kontroly monetárnej politiky.  My Slováci sme jeden z najmenších členov ekonomicky aj váhou slova – nemôžeme vraj v EÚ vyskakovať.  Avšak na deformativitu eura doplácame všetci občania bez rozdielu, tak ako Američania doplácajú na to, že americký dolár vlastní a ovláda zoskupenie súkromných bankárov cez FED. Euro ako nástroj nám bol doslova ukradnutý a stal sa nástrojom vydierania a rozkladu, bez budúcnosti a prosperity pre občanov. Nejde o nejakú šialenosť – vo Veľkej Británii už dlhoročne funguje organizácia „Positive Money“ 2 (v preklade “Pozitívne peniaze“), ktorej základným poslaním je vrátiť kontrolu nad vydávaním britskej libry do rúk Bank of England, prípadne do rúk občianskeho tribunálu zastupujúceho záujmy občanov Británie a nie súkromných bankárov. Positive Money robia fantastickú profesionálnu činnosť – informujú odborníkov aj laikov o potrebe reformy finančného systému a prekopali si cestu až do britského parlamentu, kde mali možnosť predniesť svoje myšlienky. Je dnes iba na nás, občanoch, aby sme žiadali od politikov, aby porozumeli podstate tejto extrémnej krivdy. A ak tomu neporozumejú, alebo nemôžu nič zmeniť, musíme my zmeniť našich politikov. Ak nepôjde ani zmeniť politikov, musíme si my Slováci zobrať späť naše právo vytvoriť takú menu a finančný systém, ktorý bude „spravodlivo slúžiť ľuďom“ a nie finančnej oligarchii.

Daniel Danielis Marko


1 Zdroj: sdw.ecb.europa.eu

2 Web: positivemoney.org

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
20 thoughts on “Daniel Marko: Pokrivenosť peňazí

 • 12. júla 2018 at 8:09
  Permalink

  Dnes už súhlasím s tým, že ak chceme sami o svojom hospodárstve tu na Slovensku rozhodovať, musíme sa vrátiť ku Korune slovenskej. Nebojme sa, je to len politický zásah, v ktorom sa inštaluje pre obeživo a pre evidenciu obchodu a hospodárske deje – účtovníctvo, iný druh zúčtovacej meny, kde budeme sami rozhodovať o cenotvorbe a o ocenení hodnôt všetkého na Slovensku.
  Pokrivené totiž sú naozaj „fifnančné vzťahy“, nie PENIAZE…teda peniaze ako výmenná hodnota sú obeživom, „krvou“ hospodárstva a tie sú dnes v rukách cudzích bánk a cudzích investorov. Štátom riadených je iba 14 miliárd Eur na príjme a 15 miliárd Eur na výdajoch a tých 82 miliárd Eur vykazovaných ako hádépé je iba evidencia tokov peňazí cez nás a od nás, to my nevlastníme.Z najnovšej skúsenosti – súhlasím s D.Markom, je treba zachovať hotovosť pre obeh peňazí už len kvôli tomu, aby našinci „pociťovali“ silu peňazí – dnes vám kľudne 14-ročný sopliak z karty minie tisícku Eur len kliknutím – priložením karty n čítačku, lebo nemá predstavu o hodnote -bezhotovostné platby robia z ľudí ľahostajných konzumentov, ktorým „čosi“ pribúda a čosi odtečie a – je im to jedno….

  Reply
 • 12. júla 2018 at 12:02
  Permalink

  Pane Kantor, zdravím Vás.

  S Vašimi úvahami plně souhlasím, jakož i s autorem ve smyslu nutnosti zachovat hotovostní platby. Jenže, je tu pár ALE.

  1) Návrat ke koruně je na Slovensku nereálný, většina Slováků si EU i říšskou marku, tedy německou euro – nemůže vynachválit. My, Češi, naštěstí, máme zcela opačné postoje – včetně mě samotného. Přečtěte si, jak se věci mají:

  https://archiv.ihned.cz/c1-65863530-na-svoje-euro-nedaji-slovaci-dopustit

  2) Elita NWO již vše zařídila – hotovostní platby zhruba do deseti až max. 15 let budou celosvětově zrušeny. Bez kreditky si ani ten sopliak, pane Kantor, nekoupí již v blízké budoucnosti ani rohlík. A to není vše. Celosvětově se zruší veškeré tiskoviny, vše bude jen skrze obrazovky spotř. elektroniky. Otevřete si noviny na tabletu, banka Vám to strhne z účtu. ))

  Rusko v tomto směru k dnešnímu dni, díky tamějším velezrádcům v čele s vládou a Centr. bankou – jde celému světu opravdovým vzorem. Proč? Aby západní „kamarádi a partneři“, jak dnes vedení RF praví USA a EU, definitivně zlikvidovali vzdělanost ruského národa, jež byla v sovětských časech bez jakékoli konkurence.

  Ke konci r. 2020 budou v celém Rusku ZAKÁZÁNY veškeré tištěné učebnice ve všech školách v prvních 11 předmětech, ostatní realizace nenechá pak na sebe dlouho čekat. Vše se musí stihnout do konce 6-letého funkčního období Putina, protože ten vše řídí a bedlivě sleduje. Připravují se již nyní na příkaz premiéra Medvěděva mohutné skartace veškerých nynějších učebnic ve všech školách RF. Zdroj:

  https://newsland.com/community/129/content/shkolnye-uchebniki-otmeniat-k-2020-godu/6381322

  A dále, tj. ke zrušení bankovek, tj. asi do r. 2030. Následující odkaz je horší než Hirošima:

  https://bankinrussia.ru/news/kogda-otmenyat-bumazhnye-dengi/

  V odkazu se ústy jednoho z předních ruských bankéřů Sergeje Gorkova vzkazuje jasně a zřetelně celému světu: „Do r. 2030 hotové peníze přestanou existovat“. Pane Kantor, ale vše zlé k něčemu dobré. ) Když bude levice po r. 2030 zlobit panstvo z NWO, tak se to vyřeší nekrvavou cestou. Zablokují se karty, aby se soudruzi šli pást na louku postříkanou herbicidy. ))

  P.S.
  A to bude konec pohádky na planetě Zemi… (( A marxismus se bude tak akorát číst dětem z tabletů před spaním jako Honzíkova cesta. No, a to je výsledek Velkého Třesku v SSSR pod nevinným názvem PERESTROJKA…

  Reply
  • 12. júla 2018 at 18:57
   Permalink

   No – skrátka, v porovnaní s „neolitnými“ socialistickými väznicami a výkonom vnútornej bezpečnosti socialistického štátu, je perspektíva presnosti a účinnosti, ale hlavne ČISTOTY genocídy v digitálnom kapitalizme o svetelné roky vzdialená.

   Samozrejme o žiadne zločiny kapitalizmu nepôjde, iba o „zlyhania“ neúspešných, neprispôsobivých jednotlivcov.

   Reply
  • 12. júla 2018 at 23:20
   Permalink

   Pán Vašek z Moravy, napísal som len svoj názor, nemali by ste reagovať skôr na Markov článok?
   Čo sa týka hotovosti, nemusíte sa obávať, okrem našej „západnej civilizácie“ je tu ešte veľa iných hospodárstiev po svete, ako aj iných kultúr a pochybujem, že kvôli ECB či MMF sa všetky krajiny rozhodnú zrušiť hotovosť.Prečo Vy a mnohí ďalší tak panikárite? Kým sa to všetko udeje tak ako to popisujete, už budete Vy i ja dávno spopolnený, nebojte sa….Nie je to osobné, ale skúste niektoré veci „predýchať“. Penziu budete ešte dlho dostávať v hotovosti, iba ak by ste sám prešli na internet -banking. Zatiaľ tak bezpečný nie je.
   Iste, Euro pre Slovensko bolo výhodou, pretože pri rozvíjajúcej sa kríze sa jej finančné dôsledky utlmili na Slovensku takmer o jeden rok, v tom čase výmeny Sk za Eur totiž vláda – a to Ficova vláda Smeru SD, prijala tvrdé opatrenia voči zvyšovaniu cien a zaokrúhľovaniu cien tým „baťovským spôsobom“, cenová hladina sa stabilizovala a ľudia vkladali do bánk hotovosť v Sk aby si ju potom vybrali v Eur,tak prebehla hladko tá výmena ,bolo to náhodou efektné a zadarilo sa. Dnes je hospodárska situácia iná – a predovšetkým sa zmenila EÚ politicky. Takže ak chceme vlastnú kontrolu nad ekonomikou, potrebujeme vlastnú menu, o Eure sa rozhoduje v ECB a v Bruseli i Berlíne….
   Pocity ľudí ponechajte ľuďom, niekto je hrdý, iný nám závidí, iní stále prepočítavajú napríklad 33 tisíc Eur na jeden milion Sk a podobne…ale ekonomiku by sme potrebovali kontrolovať my tu na Slovensku.
   Čo sa týka Ruska, neviem. Ako teritorialista poznám ruskú ekonomiku, nuž ale vy máte asi iné, lepšie zdroje.
   Iba nechápem – Vy a Martin sa akosi emotívne navážate do ľavice, alebo ste možno len v panike. Nechápem Váš tón a nechcem s Vami dvomi diskutovať. Máte tu autora, skúste prečítať čo píše…

   Reply
 • 12. júla 2018 at 23:39
  Permalink

  Teda, nenavážate sa do ľavice, ale beriete to tak urazeno zlostne, že z toho nič konštruktívne nevychádza…

  Reply
 • 13. júla 2018 at 0:44
  Permalink

  Nechápem, Kantor, prečo ste zaútočili na pána Vaška a Martina, vôbec sa nenavážajú do ľavice, a v ich komentároch necítim zlostný tón namierený proti Vám, ale proti pripravovanému systému…
  A reagovať sa predsa môže aj na komentár, či nie? Netušila som, že ZAJACE sú také prchké, pôsobili ste tak mierumilovne. A tým spopolnením ste chceli povedať čo? Že po nás potopa.

  Reply
  • 13. júla 2018 at 12:24
   Permalink

   No ale teraz už Vy Slávka reagujete ako poranená medvedica…ste si vedomá? Prečitajte si aj môj druhý odkaz pod tých „chlapcov“…mimochodom, sú pokrivené ozaj PENIAZE? Nie sú skôr pokrivené medziľudské vzťahy?

   Reply
   • 13. júla 2018 at 12:42
    Permalink

    Sú pokrivené, pán Kantor, napr. vo svojom komentári ste práve predviedli, ako sa to robí.

    Reply
 • 13. júla 2018 at 1:11
  Permalink

  Paní Slavomíro,

  přeji Vám klidnou noc – a děkuji Vám. Z celého srdce, protože mě tón pana Kantora dost silně a nepříjemně překvapil. ( Víte, naprosto upřímně Vám povím jedno. Tohle podivné křivení mých slov špatným směrem jsem zažil takřka identicky v HaNo před 4 roky, když jsem tam diskutoval tehdy ještě i s paní Honkovou. Musel jsem tam nakonec skončit, nedalo se to vydržet. Tlak proti mně ze strany některých lidí byl strašný. Učinili ze mě monstrum. ( Doslova před chvílí jsem se o tom podrobněji rozepsal právě v reakci na Váš příspěvek zde (zatím to tam ale nevidím):

  https://davdva.sk/lubos-blaha-praviciari-vsetkych-prudov-tlcte-sa/#comment-3800

  P.S.
  Paní Slavomíro, paní Honková má nynější slova může plně potvrdit, totiž, že nejsem vtíravý a slizký had, který jen uráží a kecá, aby rozdmýchával vášně. Proto jakmile ucítím, že se má situace zde na DAV-DVA byť jen trochu změní ve smyslu toho, co si ráno na té adrese o kousek výše přečtete, nebudu zde za provokatéra a zavčasu se sklidím odsud, jenž beztak podle pana Kantora skončí v krematoriu.

  P.P.S. nebo-li vzkaz pro p. Kantora
  Nebudu Vás od této chvíle oslovovat. Skončil jsem. Zatím jsem Vás jen a max. podporoval. Nechápu Váš zlostný tón. Cítím zde pach pana Antala – směrem k Vám, na to mám čich. Proto jste se změnil k nepoznání. A ještě, já Vás nikdy nenutil, abyste se mnou zaváděl diskusi.

  Reply
  • 13. júla 2018 at 11:40
   Permalink

   Ako ste to uhádli, pán Vašek? Nuž, podplatil som PZV uhorkami a cuketami, aby bol voči Vám nepriateľský:-).

   Vidíte, kam vedie Vaša podozrievavosť? Mojou výhodou ako liberálneho komunistu je tolerancia voči iným názorom (komunistické heslo Každý podľa svojich potrieb), je mi úplne jedno, že máte odlišné názory.

   A som ekonóm, nebudem si predsa míňať EKO, či uhorky a moruše na nepodstatné veci, musím sporiť, čo keď pôjdem pod most, už nielen pravica ide po mne, ale aj Vy:-).

   Keby ste neboli podozrievavý, už sme mohli dávno spolupracovať na kritike kapitalizmu, ako som Vám navrhoval.

   Reply
 • 13. júla 2018 at 7:12
  Permalink

  Pán Vašek:

  OPICA A OKULIARE
  I. A. Krylov

  Opici začal slabnúť zrak.
  Jeden jej radí tak a druhý tak,
  no všetci zhodne: nestojí to za reč,
  stačí si zohnať okuliare.
  Zohnala si ich plný vak.
  A hneď tie okuliare skrúca, ťahá, stláča,
  prikladá si ich k uchu sprava, na chvost zľava,
  oblizuje ich, oňucháva,
  no márna je to práca.
  „Bodaj ťa!“ vraví „považujem za somára
  toho, kto verí rečiam, čo svet tára.
  O okuliaroch každý mi len klamal
  a úžitku z nich nie je ani zbla.“
  Opicu zrazu schytil hnev a žiaľ
  a o kameň tak šmarila tie sklá,
  že celý od črepín sa ligotal.

  Žiaľ, ľudia tiež sú takí, hovorím.
  Ak vec je osožná, no hlupák nevie, čím,
  „nestojí za nič!“ kričí.
  Ak je to hlupák z rangu veličín,
  ten ešte ju aj zničí.

  Reply
 • 13. júla 2018 at 15:00
  Permalink

  Paní Slavomíro, zdravím Vás pěkně,
  byť kdoví, co nám ještě přinese ten dnešní pátek třináctého. )

  Děkuji moc za ty Krylovovy verše z jeho Bajek, všiml jsem si již vícekrát, že máte ráda jeho verše. Pak jsme oba na tom stejně, milé. ) Bajkař Ivan Andrejevič Krylov, v ruskojazyčném provedení, je u mě v kanc. stole hned v prvním šuplíku něco jako bible svatá. ) V r. 1984, když jsem sloužil v ČSLA na Slovensku, tak mi ty Krylovovy Bajky přivezla z půlroční stáže ve Volgogradském pedag. institutu A.S. Serafimoviče má mladší sestra Lenka. Všechny jeho bajky naleznete v originále zde (naleznete tam i tu bajku „OPICA A OKULIARE“):

  https://ilibrary.ru/text/2175/index.html

  Co dodat. Již záhy poté, co jsem poznal bajky I.A. Krylova, uvědomil jsem si, že Krylov nastavil zrcadlo jeho přítomnosti ve směru až do naší doby. A to natolik dokonale, že dnes tvrdím – Krylov stvořil cosi, co bych dnes nazval jako MORÁLNÍ KODEX KOMUNISTY. Koncentrovaný výraz lidské morálky a mezilidských vztahů v podobě Krylovových Bajek je pro mě morální bible svatá. A není divu.

  Sám Krylov pocházel z chudobných poměrů, takže měl na očích kolizi morálky a amorálnosti, bídy a bohatství tehdejší carské společnosti. Krylov nikdy nebyl ženat a byl bez dětí, ačkoli již ve svých 22 letech se zamiloval do Anny, dcery kněze z Brjansku. Ta jeho lásku opětovala, jenže, ona byla z bohatých carských poměrů, zatímco on, chudobný petrohradský „pisálek“. Bohatá rodina Anny učinila všemu přítrž. Jenže Anna Krylova velice milovala, a tak rodina nakonec svolila a vyzvala Krylova, aby přijel za Annou do Brjansku. Ten však s lítostí odvětil, že nemůže přijet, protože nemá peníze na cestu z jeho působiště až kamsi do Brjansku. Poprosil proto rodinu Anny, aby Anna přijela za ním. To však rodinu rozlítilo natolik, že nakonec ze všeho sešlo. (

  P.S.
  Jako člověk, jenž se s ruštinou vcelku přátelí, si dovolím poznámku k překladu oné bajky МАРТЫШКА И ОЧКИ. Přesný překlad názvu do češtiny zní KOČKODAN A BRÝLE. Tato bajka byla ještě v době SSSR i zfilmována, pro Vaši zajímavost zde – pobavíte se: )

  https://www.youtube.com/watch?time_continue=2&v=OHIPZkq_ZZo

  Opice je v ruštině обезьяна, kočkodan je мартышка. Rozdíl není samozřejmě nijak podstatný, to rozhodně ne. ) Je to cosi jako šimpanz a makak. ) Orig. ruský text oné bajky je zde:

  https://ilibrary.ru/text/2175/p.17/index.html

  P.P.S.
  Ke Krylovově životu je v ruštině výborná upomínka zde:
  https://24smi.org/celebrity/1293-ivan-krylov.html

  Tam se lze mj. dočíst, PROČ byl Krylov obdařen tím, co uvedl v život ve svých Bajkách. Měl věčně na očích bídu carské morálky, která se v plné síle vrátila díky velezradě ruské Trojky Gorbačov-Jelcin-Putin zpět.

  Reply
  • 13. júla 2018 at 17:33
   Permalink

   Nebojte sa čísla, pán Vašek! Číslo nič neznamená! Je skrátka piatok trinásteho a nič viac za tým nehľadajte. Krásne ste doplnili tú moju zverejnenú bájku, ďakujem, všeličo som sa dozvedela!

   Reply
 • 13. júla 2018 at 20:47
  Permalink

  Prósto po rusky: Našli ste si súzvuk duší, Vašku a Slávka, napriek tomu, že to robíte pod článkom o niečom úplne inom. Zdá sa vám to normálne?

  Reply
  • 14. júla 2018 at 9:32
   Permalink

   Kantor, urážať, to považujete za normálne? Ajajaj, tie pokrivené medziľudské vťahy, ktoré Vás tak trápia!!! Opúšťam priestor, nech sa páči, diskutujte.

   Reply
 • 13. júla 2018 at 21:19
  Permalink

  Г-н Кантор, доброго времени суток Вам.

  Вопреки моему обещанию, что с Вами беседовать уже не стану, всё ж таки я осмелюсь. ) Смотрите, раз уж Вы про родственность душ, раз уж Вы насчёт того, что укладывается в рамках нормального или нет.

  Не Ваше дело решать такое, понятно? Очередь тут за модератором форума, ему решить Вами затронутый вопрос. Я подчёркиваю, не Ваше дело, г-н Кантор, о чём г-н Вашек или г-жа Славомира пишет на форуме ДАВ-ДВА, понятно? Я уверен, что Вы поняли меня, причём досконально. Спасибо за Ваше внимание.

  Reply
   • 15. júla 2018 at 2:41
    Permalink

    Первое, пишется „заткнись“, т.е. с мягким знаком, речь об императиве, если уж хочешь по-русски изъясняться. И ныне второе.

    Кантор, знаешь ли Ты, кто Ты такой? Наглый дурак, я отплатил Тебе той же монетой, понимаешь. Это Ты грубо обращаешься со мной, словно я какой-то подонок что ли.

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *