Pozrime sa na to, čo sa skrýva za prehláseniami hercov, ktoré prezentujú po divadelných inscenáciách, a ako si protirečia.
„bez ideológie, bez zavádzania, bez cenzúry… pripojili sme sa ku koordinovanému hnutiu kultúrny štrajk, už mesiace čítame prehlásenie a nemôžeme s tým prestať…“
- Takže, ideológia je úplne všade, raz liberálna, raz konzervatívna, raz červená, raz modrá. Absolútna anti-ideologickosť neexistuje, rovnako ako neexistuje apolitickosť. Už samotné prihlásenie sa k určitému „hnutiu“, ktoré inklinuje k progresivizmu a koncepcii tzv. otvorenej spoločnosti, je prihlásenie sa k ideológii, dokonca priamočiare a takpovediac „na drzovku.“
- Bez zavádzania – táto časť nemá absolútne žiadny zmysel.
- Bez cenzúry – štátnu cenzúru aplikovala pod zámienkou boja s dezinformáciami a propagandou minulá vláda (1, 2, 3, 4), pričom Jaroslav Naď sa k nej dokonca oficiálne prihlásil a deklaroval, že to urobí znova, ak sa dostane k moci („vypneme ich všetkých“ 6), pričom cenzúra je v rozpore s Ústavou SR. Herci by si mali uvedomiť, že tu zatiaľ nikto nezakázal Denník N, SME, Aktuality či .týždeň. Takže o akej cenzúre hovoria?
- Nemôžeme s tým prestať – naozaj nemôžete? Kto vás k tomu núti?
„Neodborné personálne čistky pokračujú, odborný dialóg v odbore absentuje, ochrana pamiatok je v ohrození, podpora knižníc čelí vážnej hrozbe kvôli znefunkčnenému FPU…“
- Fond na podporu umenia pod vedením Kovalčíka svojvoľne blokoval takmer každého, kto nemal správny názor. Zarezané boli napr. časopisy Dotyky či Literárny týždenník a to na celé roky. Podporu nedostal ani DAV DVA. Taktiež bol vyškrtnutý Oskar Rózsa. Len tak mimochodom.
- A k pamiatkam: Rezort kultúry vyhlásil výzvy v programe Obnovme si svoj dom, Obnovme si svoj dom na rok 2025 » Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky
„Zastrašovanie ľudí v kultúrnom sektore sa prejavuje trestnými oznámeniami či diskreditáciou práce jednotlivcov aj celých zoskúpení…“
- A nie je to náhodou Denník N či SME, ktorí diskreditujú prácu jednotlivcov či celých zoskúpení nálepkami typu dezinfoscéna, konšpirátor, ruský propagandista, dezolát, ficovolič atď.? Nebolo to SME, ktoré zaútočili na Maticu slovenskú a tým aj na celé „zoskúpenia“ ľudí, ktorí v nej pracujú, keď ich krivo obvinili z toho, že sú prepojení na ruskú tajnú službu (1, 2)? Nebol to .týždeň, ktorý snažil spojiť MS a SSS s atentátnikom Cintulom (3)?
„…zľahčuje sa náklonnosť k fašizmu, neonacizmu, či k totalite komunizmu a reálnemu socializmu…“
- Dať rovná sa medzi fašizmus, nacizmus a komunizmus či reálny socializmus je absurdné.
Kým komunizmus usiluje o nastolenie rovnosti a sociálnej spravodlivosti medzi ľuďmi na celej planéte (to, že bola táto idea zneužitá na antihumanistické účely, je už na otázku diskusie, avšak samotná idea nemôže za to, akým spôsobom bola realizovaná), fašizmus hlása etnickú a rasovú nadradenosť, nerovnosť a rozširuje nenávisť medzi národmi, takže už samotná idea je od podstaty zlá, avšak treba dodať, že dnes sa vďaka pseudovedcom ako Jakub Drábik dá pod fašizmus skryt prakticky čokoľvek („odborník na fašizmus“ Jakub Drábik, historik, ktorý za prejav fašizmu považuje aj to, že sa R. Fico odfotil s poľnohospodármi počas žatvy (tieto a podobné konštrukcie nájdete aj v tomto videu). - Komunizmus je politická a ekonomická ideológia, ktorá sa usiluje o vytvorenie beztriednej spoločnosti, kde by všetky výrobné prostriedky, ako sú pôda, továrne či kapitál, boli spoločným vlastníctvom. Cieľom komunizmu je odstránenie súkromného vlastníctva a nerovností medzi ľuďmi. Historicky boli snahy o zavedenie komunizmu v rôznych krajinách, no ich praktická realizácia mala často odlišnosti a nezhody s pôvodnou teóriou. (COPILOT)
- Fašizmus je autoritárska politická ideológia, ktorá zdôrazňuje národnú jednotu, silnú centralizovanú vládu a často potláča opozíciu a individuálne slobody. Vznikol v Taliansku po prvej svetovej vojne pod vedením Benita Mussoliniho a neskôr sa rozšíril do ďalších krajín, ako napríklad Nemecko pod Adolfom Hitlerom. Fašizmus sa často spája s extrémnym nacionalizmom, militarizmom a odmietaním demokracie. Jeho cieľom je vytvoriť homogénnu spoločnosť, kde je štát nadradený jednotlivcovi. Historicky bol fašizmus spojený s násilím, propagandou a diskrimináciou. (COPILOT)
- Komunizmus sa usiluje o beztriednu spoločnosť, kde sú všetky výrobné prostriedky spoločným vlastníctvom. Fašizmus naopak zdôrazňuje národnú jednotu, autoritársku vládu a často podporuje hierarchiu a nerovnosť.
- Komunizmus teoreticky predpokladá kolektívne rozhodovanie, hoci v praxi sa často spája s totalitnými režimami. Fašizmus otvorene odmieta demokraciu a podporuje centralizovanú moc.
- Komunizmus presadzuje plánovanú ekonomiku bez súkromného vlastníctva. Fašizmus umožňuje súkromné vlastníctvo, ale pod prísnou kontrolou štátu.
- Komunizmus má internacionalistický charakter, snaží sa o solidaritu medzi pracujúcimi všetkých krajín. Fašizmus je silne nacionalistický a často podporuje myšlienku nadradenosti jedného národa. (COPILOT)
- Tento prístup spojenia komunizmu a fašizmu je presne v súlade s Popperovou ideológiou extrémneho centrizmu, podľa ktorej je každý príklon napr. k vlastenectvu automaticky označovaný ako krajná pravica, a rovnako príklon k boju za sociálne práva označený ako extrémna ľavica. V tomto kontexte je fašistom či komunistom každý, kto nesúhlasí s ideológiou extrémneho centrizmu, ktorý v súčasnosti aplikuje cenzúru a totalitárne praktiky o čom sme na DAV DVA niekoľkokrát písali.
„umenie sa zneužíva na rozdeľovanie spoločnosti“
- Kde a kedy? Obvinenie bez jediného dôkazu.
- A nie sú to náhodou páni herci, ktorí čítajú tento pamflet, ktorí rozdeľujú spoločnosť?
- Nie sú to nenávistné stránky ako Z*mri, ktoré rozdeľujú spoločnosť,
- Nie sú to náhodou páni herci na tribúnach protivládnych protestov, ktorí rozdeľujú spoločnosť?
RED_actor