EXKLUZÍVNE VIDEÁ: Úspešné vystúpenie Ľuboša Blahu a Roberta Fica v Prešove

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

PREŠOV, 10. októbra 2019 – Silná dvojica politikov zožala úspech pred plnou sálou podporovateľov v Prešove. Právnik a predseda strany SMER – sociálna demokracia, Doc. JUDr. Robert Fico, CSc. a politik, filozof, politológ a dlhoročný ľavicový aktivista PhDr. Ľuboš Blaha, PhD.

Podujatie uviedla hlavná organizátorka poslankyňa Ing. Svetlana Pavlovičová. Prítomná bola aj JUDr. Renáta Zmajkovičová, ktorá zdôraznila silu jednoty, ktorá rozhodne v budúcich voľbách.

Ľuboš Blaha hneď v úvode varoval pred možnosťou neoliberálnej vlády, ktorá by v prípade úspechu automaticky zaviazala Slovenskú republiky definitívne vojenským záujmom Spojených štátov Amerických.

Blahova prednáška bola vedená v komunitárnom duchu jeho knihy Antiglobalista. Pripomenul svoje jasné a principiálne ideové postoje:

 • sociálny štát a socializmus (pomoc zamestnancom, pracujúcim, starším, rodinám),
 • vlastenectvo (národné záujmy, suverenita)
 • mier (odmietnutie rusofóbie, militantných provokácií a zbrojenia)

Taktiež pripomenul, že ak chce ľavica uspieť a získať podporu u pracujúcich ľudí, nemôže byť fanaticky globalistická a kozmopolitná, ale predovšetkým vlastenecká. Zdôraznil ideovú kontinuitu na socialistov vlastencov, Gustáva Husáka a Alexandra Dubčeka. Taktiež pripomenul sociálne výdobytky socializmu alebo ľudovej demokracie:

Ja netvrdím, že bývalý režim bol fantastický, ale niektoré veci dokázal urobiť lepšie. Dokázal dať ľuďom prácu, dokázal urobiť poriadok, zdravotnú starostlivosť, školstvo, postavil byty… všetky tie byty, čo si ľudia musia požičiavať ťažké prachy na hypotéky, všetky tie byty postavili komunisti… a my sa dneska máme tváriť, že komunisti robili len zle?

Blaha ocenil víťazstvo Červenej armády v II. svetovej vojne a pripomenul, že stotisíce ľudí zomrelo za našu slobodu. Taktiež opísal snahu určitých kruhov vymazať naše dejiny a národnú hrdosť. Svoju cestu po východnom Slovensku Blaha zhrnul v statuse:

Spontánny prešovský prejav ukončil slovami:

Na východe sa cítim ako doma a vždy sa sem budem rád vracať.

Ľuboš Blaha v Prešove

Druhým silným momentom dňa bola nečakaná návšteva súčasného predsedu Smer-SD, právnika, Robert Fica. Ficov príchod sprevádzal intenzívny potlesk. Hneď v úvode vyjadril podporu Ľubošovi Blahovi, ktorý je denno-denne pod paľbou nenávistných liberálnych médií a pripomenul, že aj silne ľavicové názory patria do politiky. Zdôraznil, že sociálny štát je súčasťou našej Ústavy SR:

Ústava hovorí jednoznačne, že Slovensko je síce trhovo orientovaná, ale predovšetkým sociálne a ekologicky orientovaná ekonomika.

Robert Fico v Prešove

Následne pripomenul prvky sociálneho štátu ako obedy zadarmo, zvýšenie materskej, radikálne zvýšenie rodičovského príspevku a bezplatnú železničnú dopravu pre študentov a dôchodcov. Zároveň však dodal, že sa dá urobiť viac: „Chýba nám ešte väčšia odvaha prijímať silné ľavicové témy.“ Hlavnou témou volebného programu bude odpoveď na otázku ako zachovať sociálny štát a aká má byť jeho kontinuita. Fico pripomenul budúce výzvy ľavice, predovšetkým robotizáciu a zdanenie:

Garantujem, že do roku 2030 stratíme 40% pracovných miest vďaka robotizácii. Je ľavica pripravená zaviesť daň z robotov? Sme pripravení zaviesť digitálnu daň? Sme pripravení zaviesť daň z finančných transferov? Nad hlavami nám lietajú miliardy…

V diskusii zaznelo niekoľko zaujímavých poznámok. Nechýbala tvrdá kritika liberálnych médií, verejno-právnej televízie, opozičných politikov, ale zazneli aj kritické poznámky do vlastných radov. Atmosféra podujatia bola v priateľskom a optimistickom duchu.

Budujeme médium. Podporte nás.

Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na propagáciu stránky, aby sa o nej dozvedelo čo najviac ľudí.
Aj malá čiastka dostatočne pomôže.

Ľuboš Blaha venoval jednu zo svojich kníh aj našej čoskoro otvorenej Knižnici 2, ktorú oficiálne otvárame na konci novembra. Sledujte našu stránku.

Na záver podujatia nasledovala autogramiáda a tradičné spoločné fotografie. Teší nás, že aj predseda najsilnejšej slovenskej politickej strany číta našu revue. Je to pre nás zároveň výzvou pre skvalitnenie a napredovanie v našej práci.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


2 thoughts on “EXKLUZÍVNE VIDEÁ: Úspešné vystúpenie Ľuboša Blahu a Roberta Fica v Prešove

 • 14. októbra 2019 at 9:13
  Permalink

  V jednom pripade sa tlacite niekde do zapadneho jadra a v druhom tu hovorite o vlastenectve a (národné záujmy, suverenita) to mi akosi nejde do kopy…

  Reply
 • 18. októbra 2019 at 6:58
  Permalink

  To je pomyleny nazor. Prave vlastenectvo v spolocenstve statov je mierovy prvok bez demotivujucich provokacnych vplyvov pre vsetkych zucastnenych.

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *