George Orwell ako ho nepoznáte opisuje biedu a chudobu bohatých západných miest

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Eric Arthur Blair (* 25. jún1903MotihariIndia – † 21. január1950LondýnSpojené kráľovstvo), známy pod literárnym pseudonymom George Orwell, bol britský novinár a spisovateľ. Aj keď je známy predovšetkým pre dielo 1984, máloktovie, že Orwell bol socialistom. Dokazuje to aj jeho dielo Down and Out in Paris and London z roku 1933, ktorého audiokniiha je k dispozícii online.

Anotácia: Aby poznal život chudých z první ruky, vydával se George Orwell na výpravy do chudých městských čtvrtí, nejprve v Londýně a později i v Paříži. Oblékal se jako nuzák, aby mezi místní lépe zapadl, protloukal se jen s minimem peněz, přespával v zavšivených ubytovnách, pracoval jako myč nádobí. S tím, jak chudí žijí a umírají, se seznámil bezprostředně též v jedné pařížské nemocnici, když na svých toulkách onemocněl. Orwellova sociologická reportáž dodnes slouží díky své upřímnosti a procítěnosti jako protipól všech suchých statistik o nezaměstnanosti, chudobě a bídě.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


2 thoughts on “George Orwell ako ho nepoznáte opisuje biedu a chudobu bohatých západných miest

 • 8. apríla 2019 at 12:40
  Permalink

  Pozoruhodná je jeho esej „Ako umierajú chudobní“. Popisuje v nej svoju otrasnú skúsenosť z francúzskej nemocnice z roku 1921. Keď to budete čítať, nápadne vám to pripomenie zdravotníctvo na Slovensku dnes.
  Áno, Orwell bol socialista. Až tak, že dobrovoľne šiel do Španielska počas občianskej vojny do ozbrojenej milície odborov. Bol ale demokrat, preto šiel medzi odborárov a nie medzi interbrigadistov.
  Stadiaľ napísal vynikajúcu knižku spomienok „Hold Katalánsku“ a ešte „Obzretie za španielskou občianskou vojnou“. Tieto dva texty sú vôbec to najlepšie, čo som od neho čítal.

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *