Hudobník Robo Grigorov upozornil po pohrebe Kvietika nepriamo na fenomén cancel culture a škrtanie nepohodlných umelcov, Chmelár odkázal hercom zo SND, že sa môžu hanbiť
Fenomén cancel culture je v slovenskej spoločnosti prítomný v najsilnejšie miere od roku 2014, kedy sa začali procesy cenzúry nepohodlných umelcov, spisovateľov, hudobníkov či filmárov. Samozrejme, tieto procesy sa začali už po roku 1989, keď boli vymazávaní umelci z verejného priestoru pre ľavicové presvedčenie. Začala sa vymazávať kolektívna pamäť o davistoch, ale vymazaní z verejného života boli aj také osobnosti ako herci Štefan Kvietik či Július Vašek, v Českej republike napr. Vladimír Brabec, ktorý ako raz sám povedal, „nemal ani na rohlík“. V súčasnosti sú na onej „čiernej listine“ dokonca aj ľudia ako populárny Ján Kraus (po vyhodení z ČT ide tvrdo proti hlavnému prúdu a cancel culture), Ivan Mládek, Ondřej Hejma, Xaver alebo František Ringo Čech. O Elonovi Muskovi, ktorý bol kedysi mimoriadne obľúbený práve v liberálnych kruhoch, ani netreba hovoriť.
Cancel culture pokračuje aj dnes. Na neverejnom zozname nepozývaných alebo „ideologicky nesprávnych“ sú napr. Elán, Zóna A, Henry Tóth, Marián Greksa, Oskar Rózsa, Milan Markovič, Deana Jakubisková, Juraj Štubniak, Jozef Šimonovič, Ida Rapaičová, Jozef Banáš či už zosnulá Milka Zimková, zo sudcov Eduard Burda, z politikov Vladimír Palko, Ľuboš Blaha, Ján Čarnogurský, Martina Šimkovičová, György Gyimesi, Ivan Gašparovič, Juraj Draxler, Romana Tabaková, Judita Laššáková a samozrejme Robert Fico, z ex-novinárov hlavného prúdu Ján Baránek, Jaroslav Daniška, Rasťo Ekkert, Peter Števkov, Dag Daniš, Dana Vitálošová (ľudia okolo Štandardu) a blíži sa k tomu aj Braňo Kráľ, ktorý v poslednom čase prezentuje odvážne stanoviská. Na čiernom zozname sú aj predstavitelia Matice slovenskej, Inštitútu ASA, Spolku slovenských spisovateľov či SZPB, samozrejme aj redaktori DAV DVA. Postupne tieto mená pribúdajú a čoraz viac sa spájajú. V minulosti bol medzi FPU nepodporovanými periodikami Literárny týždenník či časopis Dotyky, samozrejme aj DAV DVA.
V podstate postačí vyjadriť mierne sympatie k súčasnej vláde, Smeru, SNS či Hlasu… ba dokonca nepridať sa k protivládnym protestom a umelec sa ocitne v nevôli. Deje sa to však nielen v umeleckých, ale aj vedeckých a akademických kruhoch. Napr. v reakcii na antificovský list „akademikov“ reagovala proti-listom síce malá, ale odvážna skupina intelektuálov na UK, ku ktorej patria aj niektorí autori DAV DVA, ktorých pre istotu nebudeme menovať. Taktiež vzniká silný odpor voči politizácii akademickej pôdy na Právnickej fakulte UK, čo pre ochranu osobností pre istotu nebudeme bližšie špecifikovať, avšak vieme, že sa to deje.
Pohreb Štefana Kvietika bol do istej miery aj manifestom proti tomu, čo sa deje v SND a všeobecne v progresívnej sekte, ktorá sa snaží ovládnuť, a do istej miery aj ovláda slovenskú kultúru snáď od čias Maďariča. Začína vznikať akýsi spontánny odpor osobností, ktoré sa nepripojili k masovej hystérii. Práve tieto osobnosti sa objavili aj na pohrebe Kvietika. Menovite Marek Ťapák, Božidara Turzonovová, Eduard Chmelár, Gabriela Rothmayerová, Zuzana Jarošová či Robo Grigorov.
Na bojkot pohrebu resp. výhovorky zo strany tých „iných hercov“ upozornil Eduard Chmelár (Chmelár po rozlúčke s Kvietikom (†90): Odkaz hercom zo SND):
,Na pohrebe Štefana Kvietika som sa stretol s Robom Grigorovom, Lacom Krausom, Božidarou Turzonovovou, Hanou Gregorovou, Petrom Kočišom, Ivanom Gašparovičom, prišli sa s ním rozlúčiť stovky ľudí… Len jeho dlhoroční kolegovia zo SND neprišli. Pritom, ako zdôraznila Božidara Turzonovová, odišiel aristokrat herectva, posledná veľká postava zlatej éry slovenského divadla a filmu. Hanbil som sa za to, akí sme nekultúrni,“
Reagoval aj humorista Remi Kloss:
Pri príležitosti pohrebu Štefana Kvietika, kde zahral legendárnu Poctu Majakovskému, povedal pre PLUS JEDEN DEŇ Robo Grigorov nasledovné:
Toto keď mi povedal… mňa už 15 rokov nikto nezavolal hrať… tam nebolo byť nič iné, než osobný dôvod. Viem, že takto skončilo viacero hercov, a nielen hercov, ale aj mnohí ľudia z kultúry…
pripravil lp