Igor Melicher: Máme vládu amatérov a ignorantov

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

FB status Igora Melichera.

Premiér Matovič spoločne s ministrom financií Hegerom dali dokopy takzvaný „ekonomický krízový štáb,“ aby sa počas koronakrízy zaoberal vecami ekonomiky a jej postupného oživovania.

Dnes (17. 4. – pozn. redakcie) mali dokonca tlačovku, kde boli všetci takto pekne nastúpení, ale bez Richarda Sulíka, ktorý zastáva vo vláde tak bezvýznamný post ako je minister hospodárstva a podpredseda vlády pre EKONOMIKU. Vraj mal iné povinnosti ako stáť s premiérom na dôležitej tlačovke.

Nič to, medzi nimi to škrípe už dlhšie, poďme ďalej. Členmi tohoto ekonomického krízového štábu sú zástupcovia niektorých štátnych úradov a takzvaní „experti.“ Tými expertmi sa myslia zástupcovia neoliberálnych pravicových mimovládok ako napríklad INESS a INEKO.

Matovič umožnil, aby mali priamy vplyv na ekonomický chod štátu ľudia z mimovládneho sektora, ktorí sú jasne ideologicky vyprofilovaní a neprešli žiadnymi voľbami alebo výberovými konaniami do riadiacich postov v štátnej správe. Sú to proste ľudia z ulice, ktorých si Matovič s Hegerom zobrali na Úrad Vlády, aby mohli ovplyvňovať život miliónov ľudí na Slovensku.

Na druhej strane však náš skvelý premiér s ešte lepším ministrom financií nepozvali do tohoto ekonomického, krízového orgánu žiadnych zástupcov zamestnancov (odbory) alebo zástupcov zamestnávateľov (napr. AZZZ). To sú subjekty tvoriace takzvanú „Tripartitu“ teda Hospodársku a sociálnu radu štátu. Tieto organizácie mali byť prvé, koho si mal premiér zavolať za okrúhly stôl. Nie nejakých „kvázi analytikov“ z pravicových mimovládok…

O tom, že tento Ekonomický krízový štáb je len Matovičova fraška nás dnes mohol presvedčiť Richard Sulík, ktorý ich dnešnú tlačovku odignoroval, pretože mal iné, dôležitejšie povinnosti (veď je len vicepremiér pre ekonomiku) a namiesto toho si spravil vlastnú tlačovku o hodinu na to.

Dnes máme na Slovensku vládu amatérov a ignorantov. Hazardujú s osudom Slovenska a jeho obyvateľov. Každý deň počúvame rôzne druhy správ, čím ďalej horšie. Jedna tlačovka neguje druhú. Hrozí nám vážna ekonomická a sociálna kríza a popri tom ani nezasadla Bezpečnostná rada štátu, ktorá už podľa zákona dávno zasadnúť mala!

Zo Slovenska je cirkus, ktorý riadi najväčší klaun. Štát je v chaose. Ľudia stále nedostali žiadnu finančnú podporu. Programové vyhlásenie vlády neexistuje. V koalícii je konflikt na najvyšších miestach. A premiér s ministrom hospodárstva zveria ekonomickú budúcnosť Slovenska do rúk pravicovým mimovládkami namiesto najdôležitejších partnerov z oblasti odborov a zamestnávateľov.

Toto proste nemôže dopadnúť dobre…

.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


4 thoughts on “Igor Melicher: Máme vládu amatérov a ignorantov

 • 20. apríla 2020 at 10:50
  Permalink

  sú to síce amatéri (chlapci a dievčatá vo vláde a v tých „eggspertných“ organizáciách)… ale vedia ako na to – čakajú na noty. A noty ešte nie sú napísané kompet. Pamätám sa na vznik INESS (pripomína LochNeSS ). V médiách sa v období ich vzniku začali objavovať ich články – koncom roka. Tie články vyzerali byť rozumné. Keď však prišla jar ďalšieho roku tak sa zrazu zo slovenského pomenovania objavila skratka INESS …. a na jej čele chlapec, ktorý o ekonómiu ani ekonomiku (hospodárenie) ani nezavadil. A články vychádzajúce z tohoto chlievika sa nedali ani kvalitou ani zameraním porovnať s tým, čo bolo predtým. Ale dokázali sa zapojiť do mimovládneho sektora, dokázali získať sponzora z radov tých, ktorých médiá kritizujú ako oligarchov… A keď sa „etablovali“ tak ich aj považujú za eggspertov. Tak sa nesmieme čudovať, že budú nanominovaní do procesu rozhodovania. Kedysi sa hovorilo o diele „Bieda filozofie…“ teraz stačí pozerať na biedu tej ekonómie. Najzaujímavejšie je to, že v našej spoločnosti dokáže 100 ľudí rovnakého razenia založiť kľudne 300 nezávislých mimovládnych organizácií a nakoniec sa dostanú prostredníctvom médií a členstva v rôznych rozhodovacích tímoch stať MIENKOTVORNÝMI. Takto 100 ľudí dokáže narobiť veľa kriku, popísať veľa papiera (skoro rovnakým textom).

  Reply
 • 20. apríla 2020 at 10:55
  Permalink

  Včera som počúvala besedu Krajniak a Tomáš. Nakoľko som celý život pracovala na úseku financií – síce na nižšej priečke, ako je štátny rozpočet, tak som pochopila jednu vec: že vládu tvoria ľudia, ktorí nemajú ani základné znalosti o tom, čo to rozpočet vlastne je a ako sa s ním vlastne narába na rôznych úrovniach. Už keď náš “ najväčší expert “ na všetko hovoril o prázdnej špajzi, tak sa mi to zdalo nelogické, pretože to nie je len suma peňazí v jednom celku, ale platia tu určité pravidlá a črpaniw rozpočtu je priebežne v priebehu roka závislé od plnenia príjmov. Noví „umelci“ si myslia, že celá suma na výdavky musí byť efektívne na účte. Preto Krajniak nerozumel tomu, čo hovorí Tomáš a jemu ani náhodou nemohlo dôjsť, že členovia vlády nemajú ani poňatia, ako sa s rozpočtom a priamými – efektívnymi financiami pracuje a ako treba riešiť problémy. Preboha, to môže byť pravda? Veď tak ako Kiska sa stal prezidentom a nevedel, že o čo ide – aké má právomoci, tak táto vláda je na tom horšie, hoci majú výkonnú moc a majú riadiť štát. To minister financií tiež nepozná, alebo nie je schopný to vysvetliť. Teda hlavne, že majú rozdelené funkcie! Ako dlho im bude trvať, kým sa to naučia? Vznikol schopný štát bez manuálu a dnes chcú ho riadiť ľudia, ktorí nemajú elementárne vedomosti??

  Reply
 • 20. apríla 2020 at 15:41
  Permalink

  Nemýľte si, prosím, šaša s klaunom! Klaun je veľmi hlboká (až priam filozofická) rola, naproti tomu šašo je len primitív na pobavenie „panstva“.

  Reply
 • 21. apríla 2020 at 0:14
  Permalink

  Igor Melicher, na Vašom mieste by som sa radšej zamyslel nad tým, ČO donútilo ľudí k voľbe politických strán, ktorí dnes vytvárajú vládu. Nad tým, kto nesie zodpovednosť za neutešený stav tohoto štátu – za vytunelované a rozhajdákané financie, za prázdne štátne hmotné rezervy, za „hospodársku monokultúru“ automobiliek, za dosadzovanie na zodpovedné posty ľudí typu Kičuru, za zdravotníctvo v rozklade, v ktorom aj bez pandémie každý rok zbytočne zomierajú tisíce ľudí, za štátny aparát zamorený mafióznymi štruktúrami… Pár týždňová vláda Matoviča a spol. alebo dlhoročná vláda SMERu a jeho satelitov? Čo poviete?

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *