Jozef Hrdlička: Ľavicová alternatíva pre Európsku úniu existuje!

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Prebiehajúca európska integrácia priniesla nepochybne pre národy Európy množstvo pozitívnych zmien, ktoré sa týkajú predovšetkým slobodného pohybu osôb v priestore Európskej únie a v tomto zmysle je prínosom pre vzájomnú komunikáciu a spoluprácu v rôznych oblastiach, ako napríklad hospodárstvo, veda, školstvo, kultúra i sociálna politika.

Na druhej strane však treba otvorene povedať, že je to integrácia, ktorá vyhovuje predovšetkým biznisu, nadnárodným korporáciám, špekulantom a v konečnom dôsledku slúži na sofistikované parazitovanie na ľudskej práci. Medzi hlavné prostriedky ovládania národov a ľudí v Európe dnes (zatiaľ) nepatrí hrubá vojenská sila. Deje sa tak predovšetkým prostredníctvom dobre premyslených ekonomických nástrojov. Trošku nadnesene by bolo možné povedať, že to čo sa nepodarilo Napoleónovi a Hitlerovi vojenskou silou – teda ovládnuť a ovládať Európu, to sa podarilo lídrom Európskej únie ekonomicky…

Zbyrokratizovaná a kapitalizovaná Európska únia sa vydala cestou zotročovania menších národov a štátov, ktoré prostredníctvom najrôznejších príkazov, zákazov, obmedzení a sankcií diktuje týmto národom a štátom vôľu silnejších. Európska únia je v skutočnosti ovládaná nasadenými a dobre vyškolenými a dobre zaplatenými politikmi, ktorí bezvýhradne slúžia a plnia vôľu oligarchov.

Európska únia kráča po ceste sociálnej nestability, vysokej nezamestnanosti v mnohých regiónoch Európy, nízkych platov a mnohokrát nedostupných zdravotníckych služieb. Únia sa dala na cestu militarizmu a rusofóbie. Zbytočne vystavuje krajiny Európy, ako možné vojenské ciele a priestor pre možné vojenské konflikty. Súčasná politika únie vedie k popieraniu jej historických a kultúrnych tradícií.

Je nad slnko jasné, že neoliberálne politické prúdy rovnako tak, ako sociálni demokrati, nemajú záujem o budovanie spravodlivej a rovnoprávnej Európskej únie. Práve tieto politické prúdy v štruktúre únie sú zodpovedné za jej súčasnú krízu, ako aj za to, že v Európe silnejú extrémne nacionalistické až neofašistické tendencie, ktoré sú nebezpečnou a slepou uličkou budúceho vývoja.

Pozitívnu alternatívu, ktorá môže priniesť skutočnú zmenu politiky EU prinášajú strany radikálnej ľavice pôsobiace v krajinách únie. Práve tieto politické prúdy vydali spoločnú výzvu pred voľbami do Európskeho parlamentu v ktorej sa hlásia k Európe národov a k Európe všetkých pracujúcich. Signatármi uvedenej výzvy sú nižšie uvedené politické strany. K programovej výzve sa pripája aj Komunistická strana Slovenka a pripájajú sa ďalšie strany z rôznych krajín Európskej únie. 
Signatári v pôvodnom znení:

AKEL, Cyprus
Austrian Communist Party, KPOE 
Workers’ Party, PTB-PVDA, Belgium
Communist Party Bohemia Moravia, Czech Republic
Communist Party of Denmark
Communist Party in Denmark
Communist Party of Finland
French Communist Party, PCF
German Communist Party, DKP
Die Linke, Germany
Italian Communist Party, PCI
Partito della Rifondazione Comunista – Sinistra Europea, Italy
Communist Party of Luxemburg
Communist Party of Malta
Portuguese Communist Party, PCP
Communist Party of Spain, PCE
Izquierda Unida, Spain
Communists of Catalunya
Esquerra Unida i Alternativa
Anova Irmandade Nacionalista

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *