Juraj Janošovský: Etická komisia SAV obmedzila princíp slobody bádania a neoprávnene zasiahla do volebnej súťaže!

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Predsedníctvo SAV inkvizičným postupom, v rozpore s poslaním SAV a v rozpore s Etickým kódexom SAV ( ods.I, čl. 2 „Obmedzovanie slobody bádania z pozície autority alebo na základe politických, náboženských alebo ideologických dôvodov je v SAV neprípustné“) prenasleduje Ľuboša Blahu za jeho názory (statusy) na činnosť propagandistov mainstreamových médií.(viď https://www.sav.sk/index.php… )

Uvedená činnosť orgánov SAV je, podľa nášho názoru, v rozpore nielen s poslaním inštitúcie, ale je aj porušením princípov a zásad Ústavy Slovenskej republiky, najmä zásady odmietnutia viazania štátnych inštitúcii na ideologické doktríny, zákazu cenzúry a povinnosť rešpektovania občianskych práv – v tomto prípade práva na názor.

Predseda Etickej komisie SAV zasahuje neoprávnene do volebnej súťaže počas volebnej kampane, vedie ideologickú hybridnú občiansku vojnu proti iným názorom a obmedzuje práva a slobodu nielen Ľ. Blahu, ale signalizuje neprijateľné inkvizičné pravidlá aj ostatným zamestnancom, čím sa dopúšťa obmedzovania proklamovanej slobody vedeckého skúmania.

Žiadame orgány, ktoré môžu ovplyvňovať činnosť SAV, aby vec preskúmali a do svojho rozhodnutia pozastavili svoju podporu SAV ( financovanie a pod.)

V Bratislave 11.12.2019

K textu sa môžete pripojiť prevzatím na FB
alebo mailom na rozvaha@mail.t-com.sk

Po zozbieraní 100 „podpisov“ odošleme text na uvedené inštitúcie

Zbieranie podpisov bude pokračovať, aj po tomto termíne a zorganizujem stretnutie signatárov (pozvaní: predseda SAV p. Šajgalík, člen Predsedníctva SAV z UPV SAV p. Marušiak a pracovník UPV SAV p. Blaha)

Navrhujem obrátiť sa s textom na slovenské autority (ministerku školstva, výbor NRSR pre kultúru a vzdelanie, Generálna prokuratúra a iné) a na medzinárodné organizácie ( Singapore Statement on Research Integrity, Akademia věd České republiky, Deutsche Forschungsgemeinschaft, Max Planck Society, Hungarian Academy of Sciences).
Text petície a zoznam adresátov je možné rozšíriť alebo zmeniť Vašim návrhom do ukončenia zbierania prvých 100 podpisov, o akceptácii návrhu rozhodne internetovým hlasovaním prvých 100 signatárov.

Juraj Janošovský

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


4 thoughts on “Juraj Janošovský: Etická komisia SAV obmedzila princíp slobody bádania a neoprávnene zasiahla do volebnej súťaže!

 • 12. decembra 2019 at 10:24
  Permalink

  Sloboda slova je podľa mňa jedno z najdôležitejších základných ľudských práv.

  Ak dnešný svet beží tak, že bohatí majú s peniazmi aj moc a chudobní „len“ svoj hlas, potom by pre ľavicu mal byť jednou z dôležitých tém aj ochrana a rozširovanie slobody prejavu.

  Rozširovanie do takej miery, aby bolo dovolené hovoriť to, čo dnes sa pokladá za nenávisť alebo extrémizmus a je už zámienkou na podávanie trestných oznámení. Extrémny výklad výnimiek slobody prejavu už zjavne vedie k postihovaniu „za názor“, čo sa spája s uplatním cenzúry a autocenzúry.

  Sloboda prejavu by mala byť ( takmer ) absolútna – teda, hranica slobody prejavu by sa mala rozšíriť až po výzvy na ublíženie alebo usmrtenie osoby, alebo osôb, ktoré jediné by mali byť trestné. Všetko po túto hranicu by malo byť v prejave povolené a ponechané na argumentáciu prípadne spoločenské opovrhnutie. Toto by malo byť politikou ľavice v otázke slobody prejavu, pretože sa môže veľmi rýchlo stať, že mnohé z tém ľavice ostanú za hranicou v súčasnosti dovoleného prejavu.

  NESPIME !

  Reply
 • 12. decembra 2019 at 11:07
  Permalink

  PÁN Janošovský, HLBOKÁ ÚCTA!!!
  Neetická „Etická komisia“!!!
  PRAVDU ZASTRAŠUJÚ, LOŽ ZASTREŠUJÚ!!!
  Likvidujú nepohodlných! Novodobé GESTAPO!!! A tak sa zapíšu do histórie!!!

  Morálka je viac, než vzdelanosť,
  doktor MENGELE, Anjel smrti, mal vedomosti dosť.

  PODPÍŠEM!!!

  P.S. Slováci, zobuďte sa, práve sledujete, aké svinstvo je kapitalizmus. Zobuďte sa, kým neprídete na rad Vy!
  DEJINY VARUJÚ:
  Pastor Niemöller ako umiernený nacionalista najprv podporoval Hitlera a vítal jeho príchod k moci. Postupom času však sa začal vzpierať myšlienkam, ktoré šířil.
  Niemöller bol zatknutý, väznený v niekoľkých väzeniach a koncentračných táboroch.
  A tu je jeho citát:
  Keď nacisti prišli po komunistov, mlčal som; nebol som predsa komunista.
  Keď prišli po odborárov, mlčal som; nebol som predsa odborár.
  Keď prišli po židov, mlčal som; nebol som predsa žid.
  Keď prišli po mňa, nebolo už nikoho, kto by mohol protestovať.

  Reply
  • 12. decembra 2019 at 15:52
   Permalink

   Biela vrana je anomália. NORMÁLNE vrany sú čierne.

   Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *