Obdržal som zadanie: Čo sa deje na Slovensku.
Odpovedal som: Slovensko je rozdelené. tradičnou metódou kolonizátorov divide et impera (rozdeľuj a panuj).
Základné deliacie čiary vedú generačným rozhraním, regionálnym/sídelným členením a kritickým/nekritickým preberaním euroatlantických interpretácií civilizačných hodnôt resp. vojny na Ukrajine a Blízkom Východe. Jadro opozičnej sociálnej skupiny tvoria Bratislavčania (a obyvatelia mestských „centier“ – Košice, B. Bystrica, Trenčín, Prešov) generácia U45, ktorá nepoznala inú (socialistickú) realitu a je obeťou režimnej propagandy (škola+ média).
Koaličná sociálna skupina je naopak tvorená regionálnymi autoritami, spravidla 45+ a s kritickým myslením a odmietaním mediálneho mainstreamu (Denník N, TV Markíza a pod).Ďalším obecným politickým fenoménom je vyčerpanie zdrojov pre transformáciu. Kolonizátori si sociálny zmier pre obdobie preberania kontroly nad postsocialistickými krajinami kupovali z privlastňovaných zdrojov, zvyšovaním konzumu, najmä strednej triedy. Po vyplienení ekonomiky a jej degradácii na servisné montážne dielne, však nevytvára hospodárstvo dostatočné zdroje na verejné služby.
Permanentné ohrozovanie dôchodkovej politiky, redukcia zdravotnej starostlivosti, úpadok vzdelávania, ale aj nedostatok sociálnej a verejnej bezpečnosti. Špecifikom Slovenska je aj nekompetentnosť miestnych kompradorov. Tí (na rozdiel od Klausových privatizérov) nerešpektovali záujmy miestnych mafii. Na Slovensku Mečiar so Slotom síce kooperovali s miestnou mafiou, ale tá bola po páde Mečiara vyvlastnená a zničená (na rozdiel od českých privatizérov/mafiánov, ktorí sa, až na výnimky, novým pomerom prispôsobili).
Historické skúsenosti sa prejavili v tendencií Ficovej strany (Smer – „slovenská“ sociálna demokracia) využiť uvoľnený priestor a redefinovať „slovenskú sociálnu demokraciu“. Prejavom (ktorý pozostalí a osirelí z SDĽ ťažko znášajú) sú sympatie R. Fica ku konzervativizmu a jeho úsilie o národnú identitu/suverenitu. Tým prakticky obsadil celý priestor neliberálnej a euroskeptickej politickej pozície na Slovensku. Marginalizoval Harabina aj KSS, zobral im „masovú“ voličskú základňu. Jeho koaliční spojenci zúfalo čelia hegemónii R. Fica. Hoci je pre nich Ficova dominancia nebezpečná, nemôžu sa spojiť s opozíciou. Predčasné voľby by ich „vymazali“.
Fico naťahuje čas a udržiava labilnú koalíciu v očakávaní kolapsu euroatlantického konceptu. Trumpove USA zúfalo hľadajú riešenie hlbokej ekonomickej a politickej krízy, dôsledku liberálnych transformácií deepstate-u, Nemecko, Francúzsko, EK z podobných dôvodov kolabujú a stres zvyšuje Trumpova koncepcia „každý sám za seba“.
Hrozbou Ficovi teda nie sú jeho koaliční partneri. Ani veteráni SDĽ ako P. Weiss, B. Schmognerová a B Zala, ktorí prešli na opozičné pozície. Opozičný tlak slovenskej opozície je poznačený nízkou úrovňou líderšipu opozičných strán. F. Majerský (KDH), B. Grohling (SaS) ani Šimečka jr. (PS) nemajú politickú bonitu Čarnogurského, Sulíka a Dzurindu. Ich politika pestovania politického extrémizmu „antifico“ (viď atentát na premiéra), sa snaží prekrývať ich nekompetentnosť, ale súčasne vylučuje kompromisy zdravého rozumu.
Preto v týchto stranách nie je funkčná ani vnútorná diskusia či personálna alternatíva (aj keď v KDH vyčkáva Hlina, v SaS M. Viskupič a v PS M. Dubéci). R. Fica ohrozuje najmä to, že liberáli a von Layenovej EK musia spomaľovať prebiehajúcu deštrukciu svojich inštitúcií demonštráciou sily trestať odpor. Maďarsko svojim spojenectvom s neocon (Trump a Netanjahu) je nad sily eurobyrokratov, Slovensko je menšie, labilnejšie/závislejšie a teda na demonštráciu sily EK a „progresivistov“ vhodnejšie.
O Ficovej budúcnosti teda rozhodne medzinárodný vývoj. Veľmi pravdepodobné stupňovanie a rozširovanie bojísk Tretej svetovej vojny (Irán, Čína, Kaliningrad…) povedie k tuhnutiu politických pravidiel a obeťou (jednou z prvých môže byť R. Fico).
Ak sa konflikty konzervujú (je jedno, či po zvážení kapacity „západu“ otvárať nové frontové línie alebo presadím stratégie BRICS vyhýbať sa otvoreným konfliktom a nechať „západ“ dusiť sa vo vlastnej šťave) môže byť R. Fico úspešným štátnikom…
19. storočie – Ľudovít Štúr,
20. storočie – Dr. Gustáv Husák,
21. storočie – Doc. Robert Fico, CSc.?