LACO NOVOMESKÝ PO REHABLITÁCII. Vychádza digitálny súbor s 800 stranami Novomeského textov z rokov šesťdesiatych

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


SPLÁTKA VEĽKÉHO DLHU

Už chýbala iba posledná časť… Po pracnej digitalizácii Novomeského diela (link 1, 2) sme pre Vás pripravili poslednú časť, teda texty zo šesťdesiatych rokov 20. storočia, texty, ktoré písal Novomeský po prepustení z väzenia a po rehabilitácii; texty, ktoré dlho čakali na knižné vydanie. Vydala ich Spoločnosť Ladislava Novomeského a dotlač je priam nemožná. Preto sme pre Vás tieto dve už nezohnateľné knihy, pomenované pod názvom SPLÁTKA VEĽKÉHO DLHU , sprístupnili na webe DAV DVA. Niektoré strany sú v slabšej kvalite, no treba si uvedomiť, že ide o 800 strán textu.

Čo všetko tu nájdete? Novomeského názory na smerovanie umenia po skúsenosti s žalárom. Novomeského názory na národné dejiny, rok 1848, štúrovcov, Maticu slovenskú, federalizáciu Československa, na avantgardné umenie, modernu, architektúru. Texty o Vladovi Clementisovi, Ivanovi Horváthovi. Texty o Slovenskom národnom povstaní, o rehabilitácii DAVu do spoločnosti atď. Celý dokument nájdete na stránke Scribd. Pdf v plnej kvalite je k dispozícii aj na ulozto.

Poznámka: Vzhľadom na nedostatok techniky a ani ľudských kapacít na dokončenie digitalizácie (digitalizátor opakovane prosil o profesionálnejších kolegov v digitalizovaní o pomoc, bezúspešne… takže sa do toho dal sám, hoc ide o prácu provizórnu), ide o texty odfotené mobilom… ale podstatný je obsah a fakt, že s týmito prameňmi možno pracovať v ďalšom vedeckom bádaní.

No a ešte jedna špecialita pre Vás. Na Scribd.com sme pre Vás sprístupnili aj unikátne rozhovory s Vladimírom Mináčom. Taktiež je k dispozícii na ulozto.cz. Príjemné čítanie a bádanie priatelia…

Všetky tituly týkajúce sa davistickej a post-davistickej generácie nájdete tu.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *