Ladislav Hvižďák: Slušne na pochode (reportáž zo „slušného“ pochodu v Košiciach)

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Nedalo mi. Pozrel som sa na to ako vyzerá slušný pochod – demonštrácia dnešných dní v konkrétnom meste. Vybral som si Košice. Robím tu a našťastie som mal čas. Tak som sa šiel pozrieť ako to na takomto pochode v skutočnosti vyzerá. Nechcel som to mať sprostredkované z druhej ruky – ruky našich „ objektívnych médií“ a ich presstitútov.

Prvé čo ma zarazilo bolo to, že už po 17. hodine bolo na Námestí iba 200 až 300 ľudí. Pódium s patričným vybavením už bolo pripravené. Na pódiu stáli mikrofóny, asi 20 reproduktorov – to aby bolo rečníkov ďaleko počuť a samozrejme rekvizity – transparenty dopredu pripravení na tabličkách /bolo ich asi 100/, ktoré boli postupne roznášané po námestí pre prichádzajúcich občanov. Samozrejme sa tam motalo množstvo žurnalistov, kameramanov z „našich „ televízii a fotografov. Keď som sa spýtal kameramana z RTVS či si nasnímal aj pripravené plagáty, ktoré sa roznášali medzi ľudí, len znechutene sa otočil a odišiel. Prečo o tom  píšem? V médiách pri pozeraní správ z týchto pochodov máte dojem, že väčšina ľudí, ktorí aj niečo nesú (transparent), tak to si pripravili doma a vyjadrujú svoj osobný názor na udalosti týchto dní. Ja som nadobudol opačný pocit.

Veľa ľudí malo na sebe pripnuté odznaky All for Jan. Keď som sa ich pýtal, čo to značí a prečo to je v angličtine – odpovedať nevedeli. No asi prečo? Aby ľudia v zahraničí, ktorí sa na túto udalosť budú pozerať v ich médiách  hneď vedeli o čo ide. Na Slovensku sa zabíjajú novinári a občania našej krajiny sú proti tomu.  Kto by im to, ak by to bolo po slovensky, zo slovenčiny preložil?

Takže osvetlenie podujatia, vybavenie pódia, prichystané plagáty stoja nejaké peniaze, i čas. Kto to financuje a venuje svoj „voľný“ čas aby to všetko pripravil? Odpoveď nechám na vás.

Čo sa týka účasti – bolo tam najviac 3 tisíc ľudí – nie tie čísla, ktoré ste mohli počuť, či si prečítať v médiách. Rozprával som sa s viacerými účastníkmi aby som vedel, čo sem ľudí priviedlo. Jedni boli proti korupcii, iní nemajú radi bývalého premiéra a iní chceli nové voľby. Jeden, pôvodom Ukrajinec sa pochválil tým, že jeho otec bol banderovec a je na neho hrdý. Druhý, pôvodom Maďar nás s kolegom presviedčal , že Slovania sú pôvodom Germáni. Košice sú kozmopolitné mesto, takže stretnúť tu môžete kdekoho. Zaujala ma ešte jedna udalosť – na pódium vystúpili učitelia z vysokej školy a zaspievali z papierov pieseň Kto za pravdu horí.

Skúste vy, milí čitatelia upútať na seba alebo svoj názor pozornosť. Koľko ľudí sa vám podarí osloviť? Koľko vás to stojí síl, námahy, času i peňazí. Ak máte vlastný rozum a rozmýšľate, prídete určite k iným záverom, ako sa nám snažia dennodenne predostierať naše média a hlavne ich vlastníci a (už asi aj neverejnoprávna) RTVS.


Ladislav Hvižďák

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


3 thoughts on “Ladislav Hvižďák: Slušne na pochode (reportáž zo „slušného“ pochodu v Košiciach)

 • 25. marca 2018 at 13:41
  Permalink

  Podľa údajov z našej „nezávislej“ tlače, ktoré aj tak prebrali od organizátorov protestov, bolo na prvom zhromaždení v Bratislave 50 000 a na druhom 60 000 ľudí.
  Podľa môjho odhadu tam mohlo byť najviac 35 000 ľudí. Ktovie prečo to zveličenie ?

  Na slovenské pomery to bola v skutku impozantná masa ľudí.

  Je zvláštne, že sa takáto masa ľudí za 30 rokov kapitalistického rozkrádania nevedela spojiť, keď sa zosúkromňovali, rozkrádali a zavierali štátne podniky, alebo za vyššiu minimálnu mzdu, za vyššie mzdy, za zníženie nadčasovej práce, za adekvátne nočné a sviatočné príplatky, za odstránenie nočnej práce, za …. za…. a za….

  Asi sa máme ! Ale nám je hej !

  Reply
 • 25. marca 2018 at 17:55
  Permalink

  Rukopis čitateľný! A tie nekonečné požiadavky: odvolať Kaliňáka; nestačí, odvolať Fica; nestačí, odvolať Gašpara; nestačí, odvolať voličov Smeru, nestačí…!

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *