Ľavicová vláda v Bolívii zatýka organizátorov prevratu z roku 2019 proti Evo Moralesovi

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Ilustračné foto: www.slon.pics – www.freepik.com

(zdroj)

Bolívijský súd vydal zatykač na dočasnú prezidentku Jeanine Añez, ktorá sa ujala moci po štátnom prevrate v roku 2019, keď opozícia prinútila prezidenta Evo Moralesa, aby abdikoval. Morales našiel nakrátko útočisko v Mexiku, potom v Argentíne, kde strávil viac ako rok.
V novembri minulého roka sa opakovali prezidentské voľby v Bolívii. V týchto voľbách zvíťazil Luis Arce z Hnutia za socializmus (MAS), ktoré založil Evo Morales. Následne sa Morales vrátil do vlasti.
Správu sme priniesli tu: Bolívia: Evo Morales je späť. Vo februári sa v Bolívii konali regionálne voľby a Moralesovo hnutie MAS si vo väčšine rozhodujúcich regiónov posilnilo pozície. (Písali sme o kybernetickom útoku zo zahraničia na portál zverejňujúci priebežné výsledky.)

.

Zatknutie Jeanine Añez

Nová ľavicová vláda Bolívie začala vyšetrovanie priebehu prevratu z roka 2019. Slovo prevrat sa vo väčšine médií hlavného prúdu píše s úvodzovkami. Evo Moralesovi sa vyčítalo, že je diktátor, lebo sa o prezidentský úrad uchádzal už po štvrtý raz.

Pred mesiacom odhlasoval nový ľavicový parlament amnestiu pre podporovateľov Evo Moralesa, ktorí boli zatknutí počas dočasného vládnutia prezidentky. Hlavný prúd túto amnestiu kritizuje ako nespravodlivú, lebo sa týka len nepokojov na podporu Moralesa a údajne narušuje rovnosť pred zákonom.
Dočasná vláda vydala zatykač aj na Evo Moralesa, azda preto hlavný prúd všade cituje jej slová, že práve začala Moralesova politická pomsta. Súd koncom februára vyzval (listina vpravo) Jeanine Añez, aby sa dostavila vysvetliť svoje výnosy silovým zložkám, ktoré ich oprávňovali na použitie násilia na potlačenie protestov a ktorých výsledkom bolo niekoľko desiatok mŕtvych.
Añez sa v stanovenej lehote nedostavila na súd a tak ju napokon po dlhom hľadaní a podozrení, že unikla do Brazílie, v minulých dňoch zatkla polícia.

Zdroj: Twitter – Kawsachun News (@KawsachunNews) – 22. February 2021.

.

Prevrat v roku 2019

K zmene moci v roku 2019 došlo počas prezidentských volieb. Opozícia proti Moralesovi a celý hlavný prúd stavia na kontroverznej politickej udalosti z roku 2016. Vtedy opozícia zorganizovala referendum proti zotrvaniu Evo Moralesa v prezidentskom úrade, ale najvyšší súd tento výsledok zrušil. Podľa opozície sa Morales na základe minulého referenda nemal zúčastniť prezidentských volieb v roku 2019, ale podľa priebežných výsledkov viedol a veľmi pravdepodobne by zvíťazil. Ústredná volebná komisia náhle zastavila sčítavanie hlasov kvôli procedurálnym otázkam, ale keďže bolo jasné, že ide o akciu opozície, vyvolalo to veľkú búrku nepokojov v regiónoch, ktoré podporujú Evo Moralesa a jeho hnutie MAS. Armáda a silové zložky boli na strane opozície a pri potláčaní nepokojov bolo veľa násilia. Armáda vyzvala Evo Moralesa, aby zastavil svojich podporovateľov a on kvôli upokojeniu situácie, aj kvôli hrozbe zatknutia, odcestoval do Mexika a abdikoval.

Podľa bolívijskej ústavy mal prezidentský úrad prevziať viceprezident, ten to však odmietol a abdikoval tiež. Ďalší v postupnosti boli predsedovia jednotlivých komôr parlamentu, ale taktiež odmietli úrad prevziať. Jeanine Añez bola podpredsedníčkou senátu a v poradí nástupníctva nebola definovaná, ale po výzve velenia armády sa ujala úradu „dočasne na zabezpečenie nových volieb“. Nové voľby sa uskutočnili v novembri 2020 bez účasti Evo Moralesa, jasne však zvíťazil kandidát jeho hnutia MAS Luis Arce.

Komentár: Upozorňujeme čitateľov na dvojitý meter našej západnej demokracie. V Bolívii sa neziskové organizácie, ktoré sa angažujú v ochrane ľudských práv, promptne zastali Jeanine Añez a jej bývalých ministrov, ktorí sú zatknutí tiež. Ide o celkom opačný postoj, ako tieto organizácie zaujímajú k podobným udalostiam v Bielorusku, Rusku alebo Mjanmarsku.

.

Odhalenie – prevrat v roku 2019 podporovalo zahraničie kvôli zásobám lítia

Na vyššie uvedenom grafe je odhad svetových zásob lítia z roku 2020. Práve v rokoch 2019 a 2020 vznikli v grafe podiely Bolívie a Argentíny. Ešte v roku 2018 sa najbohatšiu krajinu na lítium považovalo Čile.

Komentár: Predpokladáme, že väčšina čitateľov si už uvedomila, že lítium je momentálne strategická surovina mimoriadnej dôležitosti. Je hlavnou surovinou pri výrobe batérií do elektronických zariadení.

(zdroj)

Britský ľavicový denník The Morning Star veľmi kriticky poukazuje na čerstvé odhalenie, že podporovateľom opozície proti Moralesovi, mimovládnych organizácií, „nezávislých“ novinárov a napokon aj prevratu, bola vláda Spojeného kráľovstva, ktorá má enormný záujem podieľať sa na využívaní perspektívnych zdrojov lítia v Bolívii a mala od opozície prísľub, že Bolívia bude postupne tieto náleziská privatizovať.
Morning Star však píše, že hoci hlavná hanba padla na britskú vládu, nebola hlavným podporovateľom podvratných aktivít. Tými jasne sú USA a cituje aj hlavného „spotrebiteľa“ lítiových batérií do automobilov Tesla – Elona Muska, ktorý raz žoviálne vyhlásil: „Urobíme prevrat, kde len budeme chcieť“.

V závere článku Morning Star píše, čo by sme mali mať všetci na pamäti, keď nám niečo tvrdí náš hlavný prúd:

Ničomu, čo nám tvrdí naša vládnuca trieda, sa nedá veriť. A musíme byť nedôverčiví voči všetkému, čo pred nás postavia masmédiá, ktoré sú v jej plnej moci.

Soľné jazero Salar de Uyuni v Bolívii, ktoré je podľa geológov náleziskom lítia – bieleho zlata súčasnosti (Foto: Sander LenaertsUnsplash)

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *