Ľuboš Blaha: Aký je súvis medzi postmoderným kapitalizmom, teóriou Fredrica Jamesona a realitou na Slovensku…

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Môj obľúbený ľavicový teoretik Fredric Jameson kedysi vysvetľoval, že kapitalizmus vo svojom postmodernom štádiu dokázal paralyzovať akýkoľvek odpor tým, že si ho ochočil ako domáce zvieratko.

Pozerám sa na súčasné Slovensko a je to jasné – Jameson mal recht.

AKO KAPITALIZMUS PODVIEDOL MLADÝCH ĽUDÍ

Jameson použil príklad punkovej subkultúry, ktorá kedysi vyjadrovala odpor voči kapitalizmu, aby sa z nej dnes stal iba komerčný doplnok, marketingové kliše a dôvod sa opiť.

Ale to nie je len o punku, vidíte to všade. Mladí ľudia počas celých dejín mali chuť búriť sa a rebelovať.

Kapitalizmus si z tejto ich prirodzenej túžby urobil biznis. Pretvoril mládežnícke ideály na na lacné produkty, ktoré nijako neohrozujú systém, naopak, robia ho ešte viac sexi.

UKRADNUTÁ GENERÁCIA

Mladí ľudia vždy túžili po slobode – liberálni marketéri to vedia. A tak sa im ponúkne hlúpučký príbeh, ako im slobodu prinesie liberalizmus, multikulturalizmus či kozmopolitizmus.

Aby dosiahli slobodu, nemajú bojovať proti korporáciám, bankám či vojnám, ako to robili kedysi. Majú bojovať proti vlastnému národu, proti rodine, proti hraniciam.

Liberálna ideológia je pilierom kapitalizmu. A liberálna sloboda je v skutočnosti sloboda korporácií akumulovať svoje bohatstvo a drancovať ľudí a prírodu. Ale to nevadí, mladí majú dôvod protestovať. Za kapitál. Za korporácie. Aké jednoduché!

ZÁSTUPNÉ TÉMY, KTORÉ NEOHROZUJÚ SYSTÉM

Celú mládežnícku protestnú energiu dokázali liberálne mimovládky a korporátne médiá odpútať presne tam, kam potrebovali – na témy menšín, homosexuálov či ochrany sliepočiek a tak. Pretože tieto témy nijako neohrozujú kapitalizmus.

Ten môže veselo fungovať ďalej – ďalej sa budú kruto vykorisťovať pracujúci ľudia, ale gejovia dostanú možnosť sobášiť sa, jupííí.

A detičky rebelujú, trepocú dúhovými vlajočkami, lebo to je dôležitejšie než to, že na nich nechutne bohatnú oligarchovia a korporácie, kým bežní ľudia žijú v chudobe a neistote.

INDI-VINDI, MULTI-KULTI – TAKÝCHTO „REBELOV“ KAPITÁL POTREBUJE

Dostali ich do pasce. Mladí radikáli sa stali len konzumentmi marketingových rebélií. Toto je postmoderný kapitalizmus. Sofistikovaný a prešpekulovaný.

Chlebové témy sú nudné, ekonomiku nerieš, globalizácia je cool, lebo môžeš cestovať a hlavne sa vykašli na svoj malý národ a mysli svetovo – tvoja „revolúcia“ sa celá odohráva presne tam, kde to kapitalisti potrebujú. Indi-vindi, multi-kulti, ľudské práva a lib-dem.

Korporácie si mädlia ruky. Takáto mládež im vyhovuje, nech sa len akože-búri. A hlavne si kúp moje tričko a voľ Čaputovú. Žmurk.

POHODA TI MÁ DAŤ POCIT, ŽE NIE SI LEN KORPORÁTNA OVCA – A POTOM ŠUP, ĎALEJ MAKAŤ PRE ICH ZISKY

Zneužijú čokoľvek. Hudbu, festivaly, oblečenie, účesy. Máš vyzerať ako rebel, no v skutočnosti si len konzument ich marketingového teroru.

Pohoda je len jedným z milióna príkladov. Zaplatíš 99 eur za to, aby si mohol tri dni predstierať, že nie si len korporátna ovca, ale že je v tebe viac – že si Mel Gibson a bojuješ za slobodu ako Statočné srdce.

Spievaš s výstrednými kapelami o americkom sne, tváriš sa, že si eko-friendly a uctievaš tie vzory, ktoré ti naservírujú korporátne médiá. Rôznych prázdnych liberálnych aktivistov či milionárov. Tak to má byť – si koliesko v súkolí. Súčasť stroja. Hlučná, ale poslušná.

FAKT JE KUCIAKOV ODKAZ, ABY TU VLÁDLI MILIONÁRI?

Zneužijú naozaj všetko, dokonca aj smrť. Veď sa len kuknite na obrázok. Dvaja mladí ľudia boli nechutne popravení a ešte rok a pol po vražde má niekto potrebu sa na tom politicky priživovať. A robiť si fotečky. Ako ich vražda spojila. Cítite to morálne dno?

No jasné, poďme robiť z vraždy svoj kult. A tváriť sa, že čím viac budú mať v spoločnosti priestor chrumkavučkí milionári ako Kiska, ESET či Penta, tak bude lepšie. Jasné, presne toto bol Kuciakov sen – aby mohli milionári bohatnúť a pchať sa do politiky. V toto majú detičky veriť.

CVIČENÁ ZUZANKA

A ako cvičená opica sa im pod týmto kolosálnym a morbídnym gýčom fotí ich nová hviezda, blondínka, ktorá deťom školeným hláskom vysvetľuje, čosi majú myslieť. Orwell by bol spokojný. Totalita ako vyšitá. Totalita, ktorá sa hrá na rebéliu. Perfektné!

A skutočný dôvod celej tejto maškarády je ten, aby si si na Pohode kúpil polievku za 4 eurá a cestoviny za 8 eur. Výrobná hodnota niekoľko centov. Ale ty rád prispeješ tým zdieračom, lebo si súčasťou hroznej dobroty, lásky a rebélie. Však slniečkové hnutie ide zmeniť svet, tak dáš za hovädzí vývar kludne aj 50 euro. Viva la revolución!

POSTMODERNÝ KAPITALIZMUS – TAKÁ TOTALITA TU EŠTE NEBOLA

Mrzí ma, že tí, čo majú prachy, dokázali ohlúpnuť aj mnohých mladých idealistov, ktorí chcú skutočne meniť svet.

S ESET-om a Kaščákom zmeníš tak akurát veľké vieš-čo, milý môj. Pochop to už konečne. Prečítaj si Jamesona a pochop, že im len robíš užitočného idiota.

Toto celé je asi taká rebélia, ako bolo spartakiáda za socializmu. Nič nejdete meniť. Ste len kultúrnou vložkou systémovej ideológie, ste kulisou kapitalizmu.

Usmiatej a veselej totality, v ktorej vám systém ponúka ilúziu rebélie, aby z vás vysal aj posledné zvyšky nádeje.

Postmoderný kapitalizmus. Najprepracovanejší totalitný systém v dejinách. Ale aj ten sa dá poraziť. Len ho treba prekuknúť.

Ja vám nechcem nadávať, decká. Ja vás chcem prebudiť. Kapišto?

Ľuboš Blaha

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
9 thoughts on “Ľuboš Blaha: Aký je súvis medzi postmoderným kapitalizmom, teóriou Fredrica Jamesona a realitou na Slovensku…

 • 14. júla 2019 at 9:11
  Permalink

  Pán Bláha, pokračujte, to nie sú politické ani proti opozičné bla, bla, bla, ale dôkaz o vašej vzdelanosti a sčítanosti. Zdá sa to ako boj, no sú to vedecké argumenty, čiže pravda, a odborníci, to nechcú tak zhutniť a zhrnúť do finálnej podoby, ako vy, lebo sa boja, pretože súčasné médiá vnášajú svojimi krimi príbehmi a vysielanou americkou produkciou do nás strach. Ak sme Slováci tak 80 percent ľudí stojí za vami a rozumie vám. Pripájam svoj postreh, ktorý je na zaplakanie i čiastočne na smiech cez slzy.
  Beblavý je „svetový formát politika“, hovorí čerstvý líder kandidátky do parlamentu PS+Spolu Michal Truban. Aký progres, aké slušné Slovensko to sľubujete vy zapredanci akýsi?! Vraj budú viesť politiku porozumenia (iste svojho) a nebudú na nikoho útočiť, iba na Smer, SNS, Kotlebu a Harabina. O predsedovi KDH a ich politike radšej pomlčím. Namiesto ozajstných kresťanov, akými boli disidenti Čarnogurský, Mikloško, Abrhan a ďalší, nahrádzajú ich Hlinovci a chameleón Štefanovič, ktorý sa akosi záhadne prekrúžkoval ako holub cez terajšie KDH do europarlamentu. Tí ak majú našu kresťanskú komunitu reprezentovať títo ľudia, tak si zoberiem božie slovo nadarmo – amen! Pre Kisku vraj plánujú miesto predsedu vlády, – dúfam, že až po skončení basy… Aké nové tváre? Je mi z toho na vracanie no ľudia, my Slováci, obyčajní občania im to dúfam, tentoraz pred voľbami nezožerieme! Beblavý už s Kaníkom predsa vo vláde boli a vďaka nim, keď pol roka pozastavili invalidné, babke (mojej mame) zobrali jedinú oporu – (300 korunový príplatok na palicu, našťastie ešte nie žobrácku) a invalidná sestra chuderka keďže mesiac bola bez eura, tak zomrela. To sú tie ich chystajúce reformy a Brblavý (či vlastne Beblavý) je podľa nejakého politického diletanta, asi vola Trubana „svetovým politikom“. Spočiatku som si myslel, že ide o žart, no keď som si to prečítal, bolo mi spočiatku do smiechu, ktorý zakrátko vystriedal veľký GRC! Obsah „hodenej šable“ bol kaleráb, ktorý ktorý chcú títo zradcovia, zapredanci a diletanti vtlačiť nám občanom do hlavy!!! milan kupecký

  Reply
 • 14. júla 2019 at 10:30
  Permalink

  … no veď ja sa už druhé desaťročie neviem vynadívať a vynačudovať nad slovenským – svetovým – jedinečným javom – pravicovým punkom …

  A ak by ste náhodou nevedeli že o čom to rozprávam, tuto slovenská punková pravicová (j)elita Vám to delikátne vysvetlí :
  https://www.youtube.com/watch?v=KP2EpjB1dLE
  …a tuto aj s konsenzom pospolitosti…pridáte sa ?

  Reply
 • 14. júla 2019 at 10:48
  Permalink

  Reakcia na Martinom uvedené videá:

  Kto zapríčinil tento úpadok,
  zosurovenie, zdivočenie mravov?
  Čo ľudstvo zviedlo s ducha veličavou
  vbŕsť do bahna?/Hviezdoslav/

  No KAPITALIZMUS!!!

  Reply
 • 14. júla 2019 at 11:03
  Permalink

  Vynikajúci text. Toto je jeden z najlepších Blahových „statusov“.
  Veľmi presne vystihol, prečo neznášam postmodernizmus a tie nové postmoderné kulty.
  Hlavný dôvod tohto kapitalistického úspechu je v tom, že veľmi úspešne eliminoval zo života skutočné vzdelanie a napríklad aj zdravú sedliacku logiku. „Kritické myslenie“ v ich podaní spočíva v opakovaní fráz po tých správnych marketingových hviezdach.

  Reply
 • 14. júla 2019 at 12:03
  Permalink

  Dobrý článok A. Bekmatova!
  „Keď nemajú chlieb, nech jedia koláče.“ Týmto vznešeným výrokom reagovala údajne Mária Antoinetta na hlad v krajine a prišla o svoju vznešenú hlavu.

  Reply
 • 14. júla 2019 at 23:26
  Permalink

  Toľko sprostostí pokope dokáže len a len demagóg.

  1. SMER a blaha tu vládnu od roku 2006 !!! s prestávkou necelých dvoch rokov!

  2.Bol to práve smer a jeho ľudia čo tu kradli a kradnú zo štátneho a eu fondov !
  Lavička do parku v Hnúšti za 8000 eur a nebola JEDNA !!! je len ten najväčší výkrik REALITY
  ako kradne smer s podporou blahu toľko rokov !!!

  3. Ak je ľavicou STRACH z jediného festivalu tak sa len bojte strachopudi !

  4. Demokracia je „vláda ľudu“ = ČO urobil smer a autor blaha aby demokracia na slovensku bola
  PREHLBENÁ a zväčšovala sa ? NIČ ! Ani ň.

  5. Vážení takzvaní ľavičiari tí festivaloví fanatici to aspoň robia ZA SVOJE !
  Chystajú sa oslavy SNP tam sa za „štátne“ ide požičiavať technika od súkromníkov, idú sa doviezť pásy na tanky z UMELEJ hmoty a montovať na jedno použitie a TO všetko zo štátneho !
  O tom samozrejme ani ň…

  Ľavicovosť nie je o Odpútavaní pozornosti od problémov ľudí.
  Ľavicovosť nie je zatváranie očí pred chudobou, biedou, zadĺženosťou a nespravodlivosťou.
  Ľavicovosť nie je kryť zlodejov a nepoctivou zarábajúcich zo štátneho !

  Ľavicové je vidieť drancovanie našich SLOVENSKÝCH lesov.
  Ľavicové je vidieť záplavy a problémy s prívalovými dažďami.
  Ľavicovosť je riešiť ekológiu = životné prostredie na SLOVENSKU !
  Ľavicové je riešiť problémy ľudí v zdravotníctve, školstve, na úradoch, na polícii, prokuratúre , súdoch, cestách, železnici, bankách…všade na SLOVENSKU !
  Ľavicové je vzdelávať sa a neomieľať dookola poučky staré skoro 200 rokov !
  Žijeme v 21. storočí a NERIEŠIME problémy.
  Takzvaná ľavica je kasta bohatých čo si „prisvojili“ štátne a európske a obohacujú sa ???

  Ako chce autor kontrolovať EKONOMICKÚ moc v štáte?
  Ako sa za svojho pôsobenia v NRSR zastával ľudí?
  Teda okrem baštrnáka, kočnera, širokého, brhela, výboha, ale aj zbohatlíkov a boháčov smeru … a ďalších ktorí cicajú náš štát spolu s finančnými skupinami ?
  NIJAKO !
  NIČ neurobil aby BOLA rovnosť medzi ľuďmi na slovensku .
  Lebo stačí. vyhlasovať sa za ľavicu a NEUROBIŤ od roku 1989 dodnes NIČ.
  Hurá stačí neurobiť NIČ !
  Alebo hanba ???

  Reply
 • 15. júla 2019 at 11:22
  Permalink

  Chýbajú mi tu reakcie autorov článkov na diskusiu. A pán Blaha, pardón , poslanec, je len výkričník v smeráckej tme. Asi si, mu, viac nedovolia. Či?

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *