Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Prvý máj je pre každého ľavičiara tým najdôležitejším sviatkom v roku – je to ten „najsvätejší“ deň pre ľudí práce. V celom svete sa konajú masové protesty pracujúcich ľudí, na ktorých ľudia volajú po spravodlivejšej spoločnosti, po zastavení vykorisťovania, po odstránení sociálnej nerovnosti.

Tohto roku si pripomíname aj 50.výročie májových revolučných udalostí vo Francúzsku z 1968, kedy študenti povstali proti kapitalizmu a neslobode. Preto v mnohých európskych štátoch očakávam ešte masovejšie prvomájové protesty, než po uplynulé roky. Ľudia majú plné zuby kapitalizmu, globalizácie a rastúceho militarizmu. V ovzduší cítim revolúciu.

 

Na Slovensku žiaľ ešte stále dominuje neoliberálny diskurz, podľa ktorého tvoria hodnoty najmä biznismeni. A pracujúci ľudia, vrátane robotníkov, učiteľov, zdravotníkov či úradníkov, sú vytláčaní na okraj spoločnosti – toto treba zastaviť. Neoliberalizmus je zlo. Je to ideológia, ktorá vyhovuje iba tým najbohatším.

Na Slovensku musíme robiť všetko preto, aby sa zvyšovali mzdy, posilňovali odbory, zmenšovala sa nerovnosť a fungoval sociálny štát. Musíme podporovať štátne a družstevné vlastníctvo a ekonomickú demokraciu. Musíme tlačiť na rast minimálnej mzdy a elimináciu vykorisťovania. Prvý máj by mal našu ľavicu naštartovať, aby sme sa pobili za práva a záujmy pracujúcich ľudí.

Takéto stanovisko som k dnešnému sviatku poskytol tlačovej agentúre. Želám vám krásny Prvý máj, priatelia. Česť práci!


PhDr. Ľuboš Blaha, PhD., autor je filozof, politológ, poslanec NRSR

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
6 thoughts on “Ľuboš Blaha k Prvému máju

 • 3. mája 2018 at 10:46
  Permalink

  Pre súčasnosť mi na ilustračnom obrázku chýba ruka s perom !

  Reply
 • 4. mája 2018 at 6:50
  Permalink

  pán Blaha
  dookola opakovať o ľavicovosti?
  v Národnej rade SR hlasovať za zákony pre najbohatších
  počas vlády smeru sa „regionálne“ rozdiely zvyšujú a chudoba rastie !
  občania, rodiny sa zadlžujú NAJRÝCHLEJŠIE v EU !!!
  neplatí právo a spravodlivosť každý deň a pre každého
  smer vládne 12 rokov
  poslanec blaha je parlamente za vládnu stranu
  vždy ak čítam jeho príspevky píše ako opozičný politik
  stačí sa pán Blaha popozerať okolo seba = v smere
  tam je plno najbohatších a najúspešnejších podnikateľov
  gratulujem = bývalý Premiér sa vyjadril, že je ťažké nájsť bývanie ktoré by nebolo prepojené
  s kriminálnym pozadím !!!
  čo teda robil smer 12 rokov pri moci keď to neodhalil, nevyšetril, neodsúdil ????
  bral zo štátneho a zadlžoval ….
  o tom kedy pán ľavičiar na papieri Blaha?

  Reply
 • 4. mája 2018 at 15:01
  Permalink

  Čo urobil Smer pod taktovkou pána Fica?! Nóóó! Tak aby sme boli spravodliví: „Resuscitoval Slovensko, ktoré skolabovalo po vláde pravice.“ Všetko, čo uvádzate a s čím sa dá súhlasiť, nemá korene vo vláde Smeru, ale v systéme-KAPITALIZMUS. /Pivo! Zle natočené, vysoká pena!/

  Reply
  • 4. mája 2018 at 16:21
   Permalink

   Do čerta aj so Systémom jedným nepodareným! Kde sa tu vzal a kto ho udržiava pri živote? Kto zalieva jeho korene a maximálne len jemne pristrihuje jeho rozvinutú korunu?

   Reply
   • 4. mája 2018 at 17:35
    Permalink

    Pekne obrazne napísané, musím uznať! Kto zalieva systému jeho korene? Ja myslím, že národ, teda väčšina národa. Keby šiel pán Fico proti národu, nevyhral by voľby, nedostal by sa k moci a priestor by ovládla tvrdá pravica, bŕŕŕ, ešte teraz mám zimomriavky z Dzurindu, Mikloša a spol.! Pán Fico bol pragmatik, mal cit pre politiku a jemne vmanévroval loď Slovenska do pokojnejších vôd sociálnej demokracie.Kapitalizmus tu predsa zasadil niekto ešte pred pánom Ficom.Väčšine Slovákov sa sadeničky kapitalizmu ujali, vyrástli, prinášajú úrodu a pán Fico sa im snažil jemne pristrihovať rozbujnené koruny. Alebo im ich mal vytrhať? To by bola kuca-paca! Niekoľko rečníckych otázok: Znížila sa za pána Fica nezamestnanosť? Naštartovala sa ekonomika? Zastavil sa rozpredaj slovenského majetku, ak vôbec tu po vláde pravice nejaký ostal?… Pán Fico bol nesmierne pracovitý človek, i preto si ho vážim, hoci som z iného súdka. Nemám rada, keď sa niekto zotrie zo stola a s ním všetko dobré, čo urobil. Tak to urobili i s komunistami.Inak: Do čerta so systémom jedným nepodareným! Máte pravdu! No málo nás, málo nás…A menšina nemôže diktovať väčšine. Ja som mimochodom v tej menšine a ostáva mi len dúfať, že sa rozmnožíme.

    Reply
 • 4. mája 2018 at 19:09
  Permalink

  Odporúčam vypočuť si príhovor Stanislava Pirošíka a Miroslava Pomajdíka / videá na FB Vzdor strana práce /. Sú to mladí ľudia, ktorých si nesmierne vážim- múdre slová, odvážne činy. Česť ich práci!!!

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *