Ľuboš Blaha: Pravičiari všetkých prúdov, tlčte sa!

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Kiskajugend spustil ofenzívu proti slovenskej pravici. Zapojili sa do kampane do komunálnych volieb a podporili prvých kandidátov. Vraj nezávislých. Jasné, je to smiešne. Ale pointa je niekde úplne inde.

Pointa je nasledovná: začína sa bratovraždený boj v slovenskej pravici. Občianska vojna v opozícii. Liberáli verzus konzevatívci. Kiska verzus parlamentná opozícia. Horúce leto! Len pripomeniem, že som tento vývoj očakával a spomínal som to hneď po Kiskovom prejave v parlamente – začína sa tvrdá Kiskova kampaň, ktorá nemá zničiť Smer, ale ovládnuť slovenskú opozičnú pravicu.

Nám, ľavičiarom, ostáva len zobrať pukance, sadnúť si na fotelku a s pobavením sledovať, ako sa budú pravičiari mlátiť. Spustil to Kiska mítingovým prejavom v NR SR. Po ňom nasledoval agrobarón Oravec so svojimi traktormi. Kiskajugend medzitým podali trestné oznámenie na Roberta Fica. A teraz Kiskovi mládežníci vyhlásili, že všetko, čo je stranícke, je fuj-fuj-fuj a všetko, čo spolupracovalo s Pentou, je mňam-mňam. Čiže útok na strany. Na opozičné strany. Nevidí len slepý: toto je normálna bohapustá politická kampaň Andreja Kisku.

Pravicová opozícia to konečne pochopila. Ako Fantozzi v jedenástej minúte druhého polčasu… Blik! A bratovraždený boj sa začína. Už Kiskovým „pionierom“ nakladajú od KDH, SaS aj OĽaNO. Hlina ich obviňuje z prepojenia s Pentou – áno, súhlasím, to by vysvetľovalo aj ich mediálne krytie od denníka SME a ďalších penťáckych novín. Matovič ich obviňuje zo zrady na Kuciakovi – áno, samozrejme, je to hyenizmus, čo robia, ale to robia od prvej chvíle, takže žiadne prekvapenie. Odrazu to všetko pochopili Igorko aj Lojzík. Pridá sa aj Riško – lebo vie, že mu ide o krk.

A nielen to. Aj zneužití novinári zo všetkých kútov Bratislavy konečne pochopili, že Kiska ich použil ako špinavé handry. Povedení a ponížení sa na Kiskajugend odrazu vrhli ako na triednych nepriateľov: v dennej tlači odrazu čítame, aké je nechutné, že Slušné Slovensko vstupuje do politiky, aj keď nemá žiaden mandát. (Dobré ráno!) A že vraj zneužili ľudí na námestiach. (No to trvalo, kým ste na to došli!) A že ich útok na politické strany je útokom na demokraciu. (Jajajáj!) A tak. Proste – konečne docvaklo úplne všetkým.

My na ľavej strane spektra iba tíško pripomíname, že sme to vraveli od prvého dňa. Celé Slušné Slovensko je len jeden obyčajný Kiskov politický podvod na naivných ľuďoch. Kiska kanibalizuje slovenskú pravicu a využíva na to svoje Šeligove gardy. Chce zničiť Sulíka, Matoviča aj Hlinu. Chce ovládnuť slovenskú opozíciu. V mene „nestraníckej“ politiky, v mene Kuciakovho odkazu, v mene naplnených námestí. Čiže – v mene naivných zneužitých mladých ľudí.

Skrátka, Kiska ich všetkých dobehol. Celú parlamentnú pravicu. Pomáhajú mu v tom zahraničné mimovládky, vplyvné ambasády, finančné skupiny… A cieľ je jasný: moc. Nič iné týchto prázdnych ľudí nezaujíma. Je to nechutné, nemorálne divadlo. A nie je to na tom nič „slušné“. Ale od slovenskej pravice som ja osobne nikdy nič dobré nečakal, takže ma to vôbec neprekvapuje.

Ostáva len zaželať drahým kolegom z opozície také naše marxovské: Pravičiari všetkých prúdov, tlčte sa! Takto to „slušné Slovensko“ určite vybudujete 

Ľuboš Blaha

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
73 thoughts on “Ľuboš Blaha: Pravičiari všetkých prúdov, tlčte sa!

 • 4. júla 2018 at 14:54
  Permalink

  Blaha nieje žiadny ľavičiar, ako to sám o sebe tvrdí. Je členom a zastáncom vládnucej pravicovej strany, ktorá uznáva princípy kapitalizmu, megakorupcie a rozkrádania štátu.
  Kisku bežne kritizujú aj liberáli či náckovia, ale to z nich ešte nerobí lavičiarov.

  Reply
 • 4. júla 2018 at 16:18
  Permalink

  Tak sme sa práve dozvedeli, že začína bratovražedný boj v slovenskej pravici. To akože v Smere niekto proti niekomu bojuje? Žeby mi niečo ušlo?

  Reply
 • 4. júla 2018 at 19:55
  Permalink

  Ak by mal byť akože ľavicoví kancelársky antiglobalista a zároveň ten najváčší oportunistický ficohujer Ľubo Blaha lídrom ľavice, tak nech boh ochraňuje Slovensko. Lebo Blaha blahovo obracia kabáty, tak ako fúkajú peniaze. Nie nadarmo sa hovorí, že len zdochlina pláva s prúdom, pardón v Smere….

  Reply
 • 4. júla 2018 at 19:57
  Permalink

  Ak by mal byť akože ľavicový kancelársky antiglobalista a zároveň ten najváčší oportunistický ficohujer Ľubo Blaha lídrom ľavice, tak nech boh ochraňuje Slovensko. Lebo Blaha blahovo obracia kabáty, tak ako fúkajú peniaze. Nie nadarmo sa hovorí, že len zdochlina pláva s prúdom, pardón v Smere….

  Reply
  • 4. júla 2018 at 20:12
   Permalink

   A ktorý Peter ste vy?

   Reply
 • 4. júla 2018 at 20:32
  Permalink

  Ach jaj! „Ľavičiari všetkých prúdov, tlčme sa ?“

  Reply
 • 4. júla 2018 at 21:06
  Permalink

  Veď oni sa už otĺkajú jedna radosť už dosť dlho…
  Lenže problémom je, že sa otĺkame pomaly všetci navzájom a odmietame sa počúvať a akceptovať názory tých druhých…
  Ale to je téma na samostatný článok…

  Reply
 • 4. júla 2018 at 21:08
  Permalink

  €-fašistický útok na slobodu prejavu a slobodný prístup k poznatkom, a ich (z)obchodovanie. Skončí to pri vzduchu !?

  ========================================

  To all our readers in Slovakia

  This Wednesday we need your help.

  On 5 July 2018, the European Parliament will vote on a new copyright directive. If approved, these changes threaten to disrupt the open Internet that Wikipedia is a part of.

  You have time to act. Join the discussion.

  Thank you.

  Reply
 • 5. júla 2018 at 14:41
  Permalink

  Nemyslím, že je to dobrý nápad, želať pravici, aby sa odušu tĺkla medzi sebou. Ľuboš Blaha sa dáva na príliš populistickú cestu, v snahe získať fan-klub.
  Pravica a ľavica (nemusí ísť len o kapitalistickú ľavicu a pravicu, ale aj v rámci socialistického systému) sú prirodzenou súčasťou systému, preto je to otázka kultivácie prostredia systému.

  Ak sa bude biť tĺcť pravica medzi sebou, bude sa tĺcť aj ľavica medzi sebou. Je to otázka kultivácie prostredia. Uvediem príklad: od mala som hrával šach. Pokiaľ som ho hrával len tak, s kamarátmi, síce som často vyhrával, ale bol som skôr jednooký kráľ medzi slepými. Potom som začal hrávať okresnú súťaž a objavili sa silní súperi. Až toto silné prostredie, silní, kultivovaní súperi, rozvinulo aj moje šachové schopnosti, cítil som veľký skok v tomto smere.
  Preto potrebujeme aj kultivovanú pravicu, aby sa vytváralo celkové kultivované prostredie, ktoré pozdvihne aj našu úroveň. Zdanlivo náš môže tešiť, že pravica má medzi sebou Igora Matoviča, ale on a ďalší ťahajú celú spoločnosť na dno. Spoliehať sa len na víťazstvo v dôsledku politicky rozbitej pravice, nie na víťazstvo v dôsledku vlastného vyspelého programu, v konečnom dôsledku neprinesie úžitok ani ľavici, pretože bez dobrého programového vybavenia nakoniec sa aj ona začne vytrácať.

  Kultivovaná, rozvinutejšia pravica je vhodnejšia aj preto, že s ňou skôr možno diskutovať o spoločných, všeobecných záujmoch, o veciach dôležitých všeobecne pre spoločnosť, ľudí, ktoré treba riešiť bez ohľadu na politické presvedčenie. Kultivovaná pravica skôr pochopí, že je nezmysel zdierať pracujúcich do zbedačenia, pretože zo zbedačenej pracovnej sily toho veľa nezíska, ale že ľuďom treba dať priestor aj na vzdelávanie, získavanie kvalifikácie, kultiváciu. A sú témy globálneho významu, ktoré potrebujeme riešiť spoločne, ale bez kultivovanej pravice bude ťažké nájsť spoločnú reč a spoločné riešenia. Pritom otázky bezpečnosti, odzbrojenia, terorizmu, migrácie, čoraz viac znečisteného prostredia je potrebné riešiť bez ohľadu na politickú orientáciu.

  Mne ako liberálnemu komunistovi vôbec nevadí, ak tu existuje nejaká pravica, nakoniec v bežnom živote, či v rodine je to prostredie premiešané, v bežnom živote si v mnohých veciach dobre rozumiem aj s pravičiarmi. Nemali by sme sa podobať misionárom, ktorí si za cieľ dali prerobiť všetkých ľudí podľa jednej šablóny. Aspoň v poslednom čase sa ujal postoj, že pôvodne prvobytné kmene netreba asimilovať, ale zachovať ich pôvodný spôsob života. Ak chcú napr. v Saudskej Arábii žiť svojím spôsobom života (ale dobrovoľne), je to ich vec, len by som tvrdo silou zakročil v tom prípade, ak by svoj spôsob života sa pokúšali vnútiť aj Európanom.
  Ako liberál uznávam právo na svoj spôsob života a nedám si kafrať ani do svojho spôsobu života. A priznám sa, preto ak neexistuje celkove kultivované prostredie, a pravica, či niektoré časti ľavice tárajú a tárajú, až tak ma to nezaujíma. Ale vôbec sa nemienim do nich starať. Niekomu sa to možno nepozdáva, ale uvediem príklad vo vzťahu k veriacim. Ja som ateista, ale rešpektujem právo ľudí na vieru a vôbec nemám v úmysle ich meniť, chodiť za nimi, skúmať, čo hovoria a vyvracať im to, dokazovať, že Boh neexistuje. Keď už, zaujímajú ma diskusie s hlboko premýšľajúcimi ľuďmi, otvorenými aj novým poznatkom. A takí sa môžu nájsť aj v pravicovom prostredí.

  Ak chceme urobiť veľký skok do budúcnosti, do kvalitatívne nového systému, potrebujeme rešpektovať aj protiklady, hľadať prieniky. Uvediem príklad zo vzniku života. Záverečnou fázou vývoja chemickej formy sú makromolekuly a biomolekuly. Je to silne pluralitné, rozmanité prostredie, s veľkou pestrosťou foriem, tisíckami odtieňov. A život ako zásadne nová kvalita vznikol prakticky spojením konkurentov: Proteínov a DNK, vznikom deľby práce na novej úrovni.

  Reply
  • 5. júla 2018 at 16:14
   Permalink

   Výborný príspevok, pán Antal.
   Názorový svet ľudí je pestrý a celé spektrum je ohraničené od ľava do prava a (ak to vezmeme zhora dolu) od konzervatívnej časti po liberálnu. Do príslušnej časti takto vymedzeného priestoru názorového spektra spadne podľa vyznávaných hodnôt každý človek (dobrý je test na stránke politicalcompass.org). S tým nič nenarobíme, je to tak.
   Pripájam sa k apelu na kultivovanú diskusiu medzi zastancami uvedených hodnôt. Dá sa to, ak by v médiách boli zamestnaní vzdelaní a tolerantní ľudia, nie havrany a hríby.
   A nakoniec to najpodstatnejšie. Diskutujúcim musí skutočne ísť o dané hodnoty musia ich aj presadzovať svojimi činmi. Tu je u p. Blahu problém – poviem príklad: darmo bude verbálne bojovať za ľavicové hodnoty a proti druhému penzijnému pilieru, keď nakoniec zaň v parlamente zahlasuje. To sa týka aj celého Smeru. Potom ide len o guľometnú paľbu slov medzi „internetovými bojovníkmi“ v poslednom čase „vylepšenú“ o trestné oznámenia a bohužiaľ aj trestné stíhania za iný názor. A to podľa zákonov, na ktorých sa opäť podieľal aj p. Blaha.
   Dámy a páni, pokiaľ si toto všetci neuvedomia, nepriznajú pravdu, kam sme sa to dostali, niet nám pomoci. Cesta do tejto žumpy (vrátane legislatívnej) bola pomalá a zákerná a je najvyšší čas to napáchané zlo (aj, a hlavne to legislatívne) začať naprávať. Cez bratovražedné internetové bitky to nepôjde.

   Reply
   • 5. júla 2018 at 18:59
    Permalink

    P. Vašek, ale no, vytrhnúť citát z kontextu sa nepatrí:-). Je z celého komentára k otázke, či je cieľom komunistov odstránenie kapitalizmu. Nuž, som tam napísal, že keď si človek všíma vývoj v tomto vesmíre, tak predošlé formy nie sú ničené, ale prekonané vývojom, odstavené na vedľajšiu vývojovú koľaj.

    Vari beháme po svete a likvidujeme všetkých členov prvobytných kmeňov, len preto, že tu zostali ako predošlá forma? Likvidujeme všetkých Arabov s ich feudálnymi systémami? Likvidujeme živočíchy, baktérie, atď. ako predchádzajúcu formu sociálnej? Saudov, pokiaľ sa nebudú snažiť vnucovať Európanom svoj stredoveký islamský spôsob života, necháme na pokoji.

    Takže problémom tu nie je existencia kapitalizmu, ale to, že si prisvojuje funkciu hegemóna civilizačného vývoja, vnucujúc svoj systém všetkým. V tom je jeho zločin, nie v jeho existencii. Pokiaľ pochopí svoje miesto, ustáli sa na určitej úrovni a nebude kafrať do budúcnosti civilizácie, môže tu pretrvať hoci stovky rokov. Ak to nepochopí a nenájde svoje miesto, bude odstránený.
    Vsjo.

    A len si pekne odkladajte moje citáty a vyťahujte ich na mňa ako svojho nepriateľa:-).

    Reply
 • 5. júla 2018 at 18:16
  Permalink

  Hm, ľavičiar si rozumie s pravičiarmi? To akoby sa sa koza skamarátila s vlkom.

  Reply
  • 5. júla 2018 at 18:33
   Permalink

   Paní Slavomíro, dnes máme svátek věrozvěstů Cyrila a Metoděje, zdravím Vás.

   Pan Antal o sobě píše toto, cituji: „Osobne nie som antikapitalisticky zameraný, zameraný na odstránenie kapitalizmu. Ako liberálny komunista uznávam právo ľudí žiť aj v kapitalizme, nevidím v tom problém. “ Konec citace.

   ZDROJ: https://forumsk.wordpress.com/about/milan-antal/

   P.S.
   Paní Slavomíro, i takto myslí marxisti a „komunisti“, bohužel.

   Reply
   • 5. júla 2018 at 19:48
    Permalink

    Pán Vašek, lenže ja už takých ľudí za komunistov nepovažujem!

    Reply
    • 5. júla 2018 at 21:53
     Permalink

     Tak, tak, už to tu máme ako na podnose. Človek povie niečo, čo neprejde cez Vašu šablónu – a už ho tlčiete palicami, že nie je komunista. A že sa tlčie len pravica. Pani Slávka, takto sa do komunistického neba nedostanete:-).

     Reply
  • 5. júla 2018 at 18:45
   Permalink

   Pani Kotrádyová, v bežnom živote až tak neskúmame, či sme pravičiari alebo ľavičiari. Len odhadujem, že daný človek sa skôr považuje za pravičiara. Pritom v mnohých praktických otázkach si môžeme rozumieť, vari Vy osobne delíte svoju rodinu a svoje okolie striktne na pravičiarov a ľavičiarov, a táto línia znamená prísne rozdelenie na priateľov a nepriateľov? Nuž, aj žena a muž sú protiklady, ktoré tvoria jednotu a novú kvalitu. Myslíte, že zostavíte skutočnú rodinu len zo žien?
   A videl som málo aktivistov, ktorí pomáhajú bezdomovcom, z radov ľavice, komunistov, skôr pochádzajú z radov pravice. Aspoň sa za pravicu považujú. Ale ich činnosť treba oceniť. Vari Vám to Vaše srdce nenapovedá?

   A ako som napísal, nejde o kamarátenie s pravičiarmi, ale o rešpektovanie. Ako som napísal aj v prípade viery, jednoducho rešpektujem veriacich ľudí, ale nemienim s nimi diskutovať o viere, nezaujíma ma to, prenechávam to im, zatiaľ si radšej prečítam niečo inšpiratívne pre mňa. Pritom samozrejme, že aj s veriacimi ľuďmi môže ľavica nájsť prieniky v sociálnej oblasti, potláčaní kriminality, otázkach mieru, ap.

   Reply
 • 5. júla 2018 at 19:55
  Permalink

  Áno, pán Antal, ja si nevyberám priateľov z radov pravice. A tieto rozdiely rozčesli aj našu rodinu. Aj o tom je kapitalizmus! Pán Antal, píšete:“A videl som málo aktivistov, ktorí pomáhajú bezdomovcom, z radov ľavice, komunistov, skôr pochádzajú z radov pravice. Aspoň sa za pravicu považujú.“ No bohužiaľ, ľavičiari nemajú z čoho pomáhať, keďže ich tá pravica ošklbala. A tá ich pomoc? No, to je taká vstupenka do neba alebo tíšenie svedomia, ak vôbec nejaké majú.

  Reply
  • 5. júla 2018 at 21:25
   Permalink

   Nuž, znovu musím napísať, nejde o priatelenie, ale o rešpektovanie. Je problém pochopiť rozdiel?
   Na stránku DAVDVA chodím preto, že sa tu cítim medzi svojimi. Alebo na stránku Haló novín. Ani raz som nešiel na pravicové weby. Takže čo máte problém pochopiť?

   A kde je tá Vaša povestná emotívna stránka, srdce, ak dovolilo rozčesnúť rodinu kvôli názorovým rozdielom? Moje srdce by mi to nedovolilo urobiť, na to som citlivejší človek.

   Po smrti matky som sa stal takou neoficiálnou autoritou širokej rodiny (35 ľudí), v ktorej sú veľmi rôzni ľudia. Napriek rozdielom a občasným nedorozumeniam k žiadnemu rozčesnutiu rodiny nedošlo. Teraz sa rodina poskladala na cestu a pobyt do Londýna matke, neterka je vážne chorá. To ju vari máme za to, že sme nesúhlasili, aby tam išla, že má pravicové názory, nechať napospas osudu? Aj to je o tých citoch, o ktorých ste tu toľko básnili.

   Reply
 • 5. júla 2018 at 22:10
  Permalink

  Dnes je vôbec problém exaktne určiť, kto je ľavicou a kto pravicou.

  Ľavicovosť sa tradične spája s orientáciou na pokrok. Podľa toho za ľavicový revolučný subjekt treba pokladať toho, kto je spojený s pokrokovým spôsobom produkcie nielen produktov, ale aj služieb (informačných, vzdelanostných, výskumných ?), ale aj produkcie poznatkov.
  Množstvo odborníkov, ktorí pracujú v týchto oblastiach, sa však považuje za pravicových. Aj vďaka tomu, že sa ideologicky, poznatkovo pohybujeme stále na rozhraní kapitalizmu a socializmu sťaby pred sto rokmi, v prostredí diktatúry proletariátu, triedneho boja (p. Vašek a p. Kotrádyová práve nabíjajú kolty, aby ma zneškodnili ako ideového nepriateľa:-)), a toto prostredie odborníkov neláka. KSS potom má problém získať do svojich radov odborníkov, raz robila seminár o poľnohospodárstve, zrejme dopadol veľmi zle, pretože zostalo ticho, hoci som tú zámer usporiadať tú akciu chválil.

  Nad týmto by sme mali pracovať, lepšie zadefinovať podstatu tejto doby, od nej odvodiť úlohy ľavice ako pokrokovej sily. A podľa toho by sa jasne ukázalo, kto vlastne ľavicou je a kto nie je. Možno by sme boli prekvapení, že ten kto sa dnes najviac dušuje proti novátorom, iniciátorom zmien, vôbec nemusí byť ľavičiar.

  Reply
 • 6. júla 2018 at 7:08
  Permalink

  Pán Antal, nikto kolty nenabíja, len ma zaráža, že komunista schvaľuje kapitalizmus. Čo zaráža, úplne mi to vyrazilo dych. Súdite moje srdce a aké je to Vaše, keď sa Vám pozdáva kapitalistický systém, ten systém, ktorý vyhnal ľudí pod mosty. Ľudia žijú na uliciach ako zvieratá a Vy ešte vychvaľujete pravicu, ako im pomáha, tú pravicu, ktorá ich na ulicu dostala. Nemáte nič proti kapitalizmu, zvlčilému systému, ktorý berie ľuďom prácu, núti ich drieť v neľudských podmienkach, páchať samovraždy z existenčných dôvodov, devastuje medziľudské vzťahy, produkuje vojny, v ktorých umierajú nevinní ľudia – vo svete umierajú deti, pán Antal, prežívajú vojnové traumy, ktorých sa už nikdy nezbavia…Ja nepotrebujem ísť do komunistického neba, pán Antal, moje nebo i peklo je tu na Zemi.

  Reply
  • 6. júla 2018 at 16:04
   Permalink

   Schvaľujem, či sympatizujem s kapitalizmom? Vy ste srandistka:-).

   Ja len vychádzam z toho, že vývoj tohto sveta – to je skladanie na seba predchádzajúcich foriem v post-klasickej podobe, oni zanikajú vo svojej klasickej podobe a existujú tu v post-klasickej Z toho vychádza aj moja téza, že z tejto schémy nemôžeme vynechať ani kapitalizmus. Vám nevadí ohraničenosť prvobytného, feudálneho systému, jeho „bieda“? Lenže to by znamenalo prerobiť celý svet. Zlikvidovať Eskimákov, Indiánov, Polynézanov, Arabov, Afgáncov, Afričanov, prerobiť ich na Váš obraz. Lenže takí Eskimáci sa dožadujú ospravedlnenia od kanadskej vlády, že ich deti umiestňovala na internáty, aby ich asimilovala, čo ale znamená aj pozdvihnutie ich životnej úrovne.
   Ja len rešpektujem to, že ak niekto chce žiť v kapitalizme, je to jeho právo. Len neuznávam právo vnucovať tento systém všetkým, to je ťažký zločin. Kapitalizmus už môže byť len jedným z dejinných systémov, ak sa nezaradí, bude zničený.

   Vaše postoje vyplývajú z toho, že Vy rozmýšľate stále len v rozmeroch kapitalizmu, z jeho vnútra, ste s kapitalizmom osobne príliš previazaná. Vnímate sa ako súčasť kapitalizmu a Vaše úsilie smeruje k tomu, aby ste sa z kapitalizmu vymanili. Tieto vaše boje s Hlinovcami, Havranovcami, Matovičovcami len naznačujú, že ste stále súčasťou jedného sveta, kapitalistického, spolu s týmito starými štruktúrami. Stále hovoríte len o alternatívach ku kapitalizmu, ako sa dostať von z kapitalizmu. A myslíte v jeho rozmeroch. V dialektike existuje téza, spomína ju aj Lenin vo Filozofických zošitoch o vzájomnom prechode protikladov, výmene svojho miesta. Stáva sa to napr. kriminalistom, ktorí v boji proti zločincom svet zločinu skúmajú natoľko, že sa stávajú jeho súčasťou, často preberajú jeho metódy.

   Pozrite sa, kam vedie Váš extrémizmus – snaha prerobiť všetkých ľudí na Zemi podľa Vašej predstavy, aby všetci žili presne tak, ako si to Vy predstavujete. Tento extrémizmus spôsobuje, že nakoniec bojujete aj proti svojmu ľavicovému okoliu, bojujete proti členom svojej rodiny, ktorí myslia inak. Veď to je to isté, ako vyháňať ľudí pod mosty, ste schopná vyhnať aj mňa či členov svojej rodiny pod tie mosty, pretože nezodpovedám Vašej predstave komunistu.

   Ja sa vôbec necítim súčasťou kapitalizmu, je to pre mňa už príliš starý, muzeálny systém, Som už príliš vzdialený tomuto svetu, nejakí Matovičovci, Hlinovci či Havranovci ma vôbec nezaujímajú. Neabsolutizujem, beriem ten svet do úvahy, ale necítim sa jeho súčasťou, moje myslenie je vzdialené kapitalizmu. Nemienim si dať od nich vnucovať témy a postoje, ktoré ma nezaujímajú.
   Priznám sa, vôbec ma ľudia, ktorí chcú žiť v kapitalizme nezaujímajú, nečítam ich, sústreďujem sa na premýšľanie o budúcnosti. Nečítam Havrana, Hríba, je to úplne mimo mňa, hoci množstvo ľavičiarov ich číta. Ak si všimnete, tak som sa podivil aj Romanovi Michelkovi, že hovorí o SD ako o štandardnej ľavici, pretože to znamenalo netolerantné vylúčenie inej ako kapitalistickej ľavice. Obviňovať ma preto zo sympatií ku kapitalizmu pokladám za detinské.

   Niekto mi vytkne, že je utópiou žiť mimo kapitalizmu, zaoberať sa vzdialenou budúcnosťou, že hlavnou úlohou je bojovať proti kapitalizmu, prechod od kapitalizmu k socializmu. Nuž, to je subjektívny pohľad, existujú objektívnejšie kritériá. A tie sa premietajú do vývoja tzv. občianskej spoločnosti, ktorá do určitej miery kopíruje potreby súčasnej úrovne výrobno-technologického spôsobu.
   Ako som to napísal v inom príspevku, ak niekto hovorí, že za 100 rokov sa nič nezmenilo, stoja pred nami rovnaké úlohy, poukážem na niekoľko veľkých dejinných kríz, z ktorých každá signalizovala ukončenie jednej etapy až epochy vývoja civilizácie a potrebu zmeniť spoločenskú formu. Každá kríza znamená kvantitatívne naplnenie, ukončenie určitej epochy a potrebu kvalitatívnej zmeny spoločenskej formy. A tých kríz prebehlo viacero, takže sme sa dosť vzdialili kapitalistickej epoche.

   Od VOSR tu máme Veľkú hosp. krízu 1929-33, ktorá znamenala prechod od kap. epochy k socialistickej epoche. Veľký pohyb r. 1968 znamenal ukončenie utváracej fázy socializmu (diktatúry proletariátu), utvorenie socializmu na vlastnej sociálno-ekonomickej základni. Kríza 1988-1989 znamenala začiatok krízy klasickej (štátnej) podoby socializmu, potrebu hľadať jeho novú post-klasickú podobu. Kríza 1998 znamenala ukončenie epochy socializmu, nástup globálnej epochy. Kríza r. 2008 znamenala ukončenie epochy klasickej ľudskej civilizácie, prechod od sociálnej k makrosociálnej forme.
   To sú objektívne materiálno-ekonomické faktory, ktoré by malo odrážať naše myslenie, naše myslenie by sa malo pohybovať s vývojom materiálnej základne civilizácie. A Vy odo mňa požadujete, aby som sa pral s Matovičom, Hlinom, Havranom a spol., pretože to je vraj hlavná úloha komunistov. Veľmi rád to prenechám Vám, ja sa nemienim s nimi prať, to je akoby som sa hádal s domorodcami o kozmickej technike:-).
   My sa potrebujeme oslobodiť z myslenia v rámci kapitalizmu, inak ľavica nedokáže myslieť na úrovni potrieb súčasnej doby a zostaviť tomu zodpovedajúci program.

   Reply
   • 6. júla 2018 at 16:24
    Permalink

    Pán Antal, ja som podľa Vás srandistka, ale nevšimli ste si, že kapitalizmus nie je žiadna sranda…

    Reply
    • 6. júla 2018 at 18:29
     Permalink

     A čo som mal napísať, že zavádzate?

     Rozdiel medzi nami je v prostriedkoch, ktorými chceme prekonať kapitalizmus. Vy súhlasíte s p. Vaškom, ktorý tvrdí, že prostriedky za 100 rokov sa nezmenili. Moje myslenie ale sledovalo pohyb materiálnej základne civilizácie a stanovujem program dosť vzdialený dobe pred 100 rokmi.
     Napr. podriadiť si proces globalizácie, stanoviť globálne pravidlá, zákony, princípy, správu, menu. A tým odstaviť západný kapitalizmus. Kto hovorí, že je to utópia, asi si nevšimol, že mám za chrbtom 1,3 miliardovú Čínu ako aktuálneho lídra globalizácie.

     Podobne je to s liberalizmom, postavím proti buržoáznemu liberalizmu so všetkými jeho srandičkami komunistický liberalizmus. Ja nepredstavujem komunizmus ako diktatúru, ale ako spoločnosť rozvíjajúcu ľudské slobody a individualitu.
     Atď., ale nebudem sa opakovať, aj tak to pôjde mimo.

     Reply
     • 6. júla 2018 at 19:06
      Permalink

      Ja zavádzam, pán Antal? Čo všetko ste mi v komentári poprišívali, fú ! Ani sa mi to nechce párať!

 • 6. júla 2018 at 15:54
  Permalink

  Pane Antal, dnes

  vzpomínáme výročí upálení Mistra Jana Husa za svatou věc Pravdy ve jménu sociální spravedlnosti v třídně rozděleném světě. V r. 2005 jsem napsal k dnešnímu výročí pro ruský levic. portál LEFT.RU toto, v návaznosti na jiné nedávné výročí – vypálení Lidic:

  ЯН ГУС И СУДЬБА ВОСТОЧНЫХ СЛАВЯН
  JAN HUS A OSUD VÝCHODNÍCH SLOVANŮ
  http://left.ru/2005/11/gus128.phtml

  Pane Antal, napsal jste, že tu kdosi „nabíjí kolty, aby zneškodnil ideového nepřítele“. Spletl jste si adresu, pane Antal. Nikoli já či paní kolegyně Slavomíra, ale světový kapitál nabíjí kolty. A ne ledajaké, pane Antal. Kapitalismus, se kterým Vy nemáte žádné problémy, nabíjí již desítky let nukleární kolty ve známém duchu – tak dlouho, až se to ucho jednou utrhne. Podívejte se:

  https://www.youtube.com/watch?v=uFW1ODC9EAY

  POSTSKRIPTUM
  Paní Slavomíro, děkuji Vám. Vaše poslední vystoupení o kousek výše je přesně v duchu Mistra Husa. Lépe by to nenapsal snad nikdo. Má hluboká poklona.

  Reply
  • 6. júla 2018 at 18:52
   Permalink

   P. Vašek, nejako to prešlo mimo Vás, keď som napísal, že preto potrebujeme spolupracovať. Mne vôbec nevadia odlišnosti medzi nami, prijímam to ako súčasť charakteru silne pluralitnej doby. Aj polemiky medzi nami sú prirodzené, preto by sme mali dokázať spolupracovať, ak chceme posunúť spoločnosť ďalej.

   Ale ako som pochopil, išlo to úplne mimo Vás a žiadna spolupráca neprichádza u Vás do úvahy. Čo už, radím si Vás teda do starého tábora, spolu s Matovičovcami, Sulíkovcami a Kiskovcami a nerátam s Vašou účasťou na tvorbe nového systému:-).

   Reply
   • 6. júla 2018 at 20:31
    Permalink

    Pane Antal,

    vybízel jsem Vás na jiném místě, abyste zveřejnil vlastní politický program pro voliče max. v 10 bodech. Tak, aby se to vešlo na papír A5 do pošt. schránek. Mlčíte. Jinak jste bezvadný filosof, kterému nijak nevadí, že nad námi všemi visí Damoklův jaderný meč ze strany USA a NATO, Vy přece jste liberál, tak jaképak prdy, že jo? A když je v rámci politického boje L. Blaha taky liberál, tož to svedete na Blahův populismus. Pardón, ale to je, hm, raději si jdu uvařit kafe…

    P.S.
    Pane Antal, tuto báseň si čtěte každý večer, abyste pochopil, co jste zatím nepochopil, tedy, že kapitalismus je sviňa, protože naprosto není schopen toho, o čem se v té básni píše:

    Sonka Valovič Sazama: LÁSKA K ČLOVEKU
    https://davdva.sk/sonka-valovic-sazama-vyber-basni/

    Reply
    • 6. júla 2018 at 21:40
     Permalink

     P. Vašek, diskusie s Vami končím. Ako malé decko dookola opakujete nezmysly. Ja viem, že nad nami visí Damoklov meč, netrepte sprostosti, že mne to nevadí.

     Reply
 • 6. júla 2018 at 16:33
  Permalink

  Ďakujem pán Vašek, dúfam, že nedopadnem ako on, Majster Jan Hus. Ja som síce už dopadla…

  Reply
 • 7. júla 2018 at 16:55
  Permalink

  dopis
  no-politický, ľudský program, bez neho môžu zmeny vyústiť do reakčnej podoby, do rozkladu a devastácie spoločnosti. V tomto zmysle sa môže stať, že budem pokladať racionálne pravicové postoje za zodpovednejšie ako voluntaristické, subjektivistické ľavičiarske postoje
  Pane Antal , komunistická strana přece program má a vy musíte vědět jaký. Tak proč se bojíte ? Dokonce se bojíte komunistů víc než pravicových postojů, které nám slibují návrat do doby kamenné.

  Reply
  • 8. júla 2018 at 11:21
   Permalink

   Pani Honková, práve ste vyhrali cenu o vtip roka:.-).

   Nie ja sa bojím KSS, ale ona sa mňa bojí ako čert kríža:-). Prosím, navrhnite vedeniu KSS, že chcem s nimi spolupracovať, som zvedavý, ako vyletíte von dvermi.

   Vedenie sa obrátilo na mňa v teoretických otázkach, ale keď videlo, že narúšam ustálené tézy, zľaklo sa ma. Peter Nišponský zaviedol schvaľovanie diskusných príspevkov na webe KSS, aby som nemohol diskutovať, moje myšlienky boli pokladané za kacírske.

   Na stránke Alternativy.sk propagujem, pozývam na všetky akcie KSS, Vzdoru, FLM, časopis Úsvit. V rámci Kalendára tradičných ľavicových podujatí nájdete takmer všetky komunistické akcie, ale komunisti tento prehľad nevyužívajú. Takže obviňovať ma z toho, že ja sa bojím KSS, je bezpredmetné, len ukazuje, aký je skutočný potenciál komunistických strán.

   Program – Koľko že percent hlasov vám prináša tento program? Vo všeobecnosti s väčšinou súhlasím, ale sú to skôr frázy typu: Zvýšime úroveň školstva, Zvýšime úroveň zdravotníctva, Zvýšime úroveň poľnohospodárstva. Bez rozvedenia konkrétnych mechanizmov, krokov, zdrojov, ako to dosiahnuť. Navrhoval som vedeniu diskusiu postupne o jednotlivých bodoch, že z takej diskusie určite vzídu plodné myšlienky, konkretizovanie jednotlivých téz. Oni sa toho jednoducho boja.

   Problém je v tom, že využívam poznatky marxizmu, hlavne silu dialektickej metódy. Marxizmus, hlavne dialektika je však revolučná, búra všetky stereotypy. Lenže toho sa konzervatívni komunisti boja, oni nechcú žiadne zmeny, chcú svoj osvedčený spôsob života, niektorí svoje funkcie, moc. Nie niečo neznáme, v čom sa stratia.

   Hlavný problém vidím v tom, že pre Vás a mnoho konzervatívnych komunistov je socializmus viera, o ktorej sa nediskutuje, ale berie ako hotová nemenná vec. Nie hlboké poznanie, humanizmus, neustále posúvanie civilizácie dopredu, neustále zmeny. Preto aj o programe sa nediskutuje. A niektorí, ako p. Slávka sú ochotní ísť za túto vieru aj cez mŕtvoly, aj svojej rodiny.

   Tento strnulý pohľad na socializmus sa stal aj príčinou toho, že v r. 1988-89 sme premrhali šancu posunúť civilizáciu vyššie, nepostavili sme sa na čelo hnutia, ale prenechali sme iniciatívu pro-kapitalistickým silám. Vyvinul som v tomto smere veľké úsilie, ale bariéry v podobe konzervatívneho komunistického hnutia a pro-kapitalistických síl boli veľké. Takže zodpovednosť za návrat do kapitalizmu neklaďte na mňa, ale spytujte si svedomie.

   Postaviť socializmus ako vieru ho stavia do problémov. Prívrženci kapitalizmu predstavujú kapitalizmus ako večný, najlepší systém, ktorý bol vymyslený. Veriaci socialisti predstavujú socializmus ako socialistický raj, dokonale spravodlivú spoločnosť, konečný cieľ snaženia ľudstva. Nuž a v tomto súboji buržoázna propaganda predstavuje socializmus ako zločinný systém a odhaľuje jeho problémové stránky. Socialistická propaganda postavená na viere zase predstavuje kapitalizmus ako zločinný systém a socializmus ako dokonalý raj. A ľudia majú tak na výber medzi dvomi propagandami a vierami. Zúfalo tak hľadajú niečo nové a naletia sľubom nových strán a nových politikov.

   Môj postoj je exaktný, chápe socializmus len ako jeden z radu systémov, ktorý nasleduje po kapitalizme. Je teda pokrokovejší, ekonomicky efektívnejší, humánnejší, znamená nielen ekonomický ale aj sociálny, poznatkový, kultúrny pokrok. Ale má aj svoje historické obmedzenia, tie treba vždy zdôrazniť, aby nás na nich buržoázna propaganda nenachytala. Za socializmom prirodzene nasledujú ďalšie: globálna civilizácia, komunizmus, makrosociálna forma, duchovná forma, každý prináša pokrok a viac ľudských slobôd. A vývoj nemôže ustrnúť na niektorom stupni, znamenalo by to koniec ľudstva.

   Marxizmus nekladie dôraz na morálku, ale zákonitý vývoj, vyplývajúci z neustáleho vývoja výrobno-technologického spôsobu. Marxizmus v rámci toho chápe aj klasický kapitalizmus do Veľkej hosp. krízy 1929-1933 ako pokrokový systém, ale jeho pokrokový potenciál bol vyčerpaný ekonomickým vývojom a on musel ustúpiť pokrokovejšiemu systému – socializmu. To je dialekticko-materialistický pohľad na dejiny. Vzájomné obviňovanie systémov zo zločinov neprináša východisko, v tomto súboji napokon vyhráva lepšie ekonomicky živená buržoázna propaganda, pre komunistické strany je to neschodná cesta. Zlá stratégia je jednou z príčin úpadku vplyvu KS. Treba využívať poznatkový potenciál marxizmu, nedávať sa na cestu subjektívnych, anarchoľavičiarskych postojov, socializmus nie je viera, ale veda.

   Reply
   • 8. júla 2018 at 11:27
    Permalink

    Pani Honková, inak, zarazilo ma aj Vaše totalitné myslenie. Pre Vás existuje len KSS, ako to vyplýva z kontextu.
    Lenže tu existujú 4 komunistické strany, Vy zrejme myslíte na oprávnenosť len KSS, že všetci sa majú povinne zlúčiť v KSS, kandidovať na jej kandidátke, povinne vyznávať jej program, ako to vyplynulo aj z Vášho príspevku.
    Ja nevidím problém v existencii všetkých komunistických subjektov, sú prejavom rozmanitosti, pestrosti komunistického hnutia, jeho sily a nie slabosti. Dokážu preto pritiahnuť aj širšie spektrum ľudí, ako jedna strana.
    Dôležité ale je, aby to pochopili a spolupracovali. Zatiaľ spolupracujú tri, Úsvit zatiaľ nevie prekonať rozpory.
    A do budúcnosti treba rátať s tým, že tu pribudnú liberálne komunistické subjekty. Nebojte sa, tie Vás budú tolerovať a spolupracovať:-).

    Reply
  • 8. júla 2018 at 11:44
   Permalink

   Práve som si na stránke kss.sk pozrel ich bod „Program“, ale žiadny program tam nevidím. Pseudoideologická jalovina, strana sa tam zaoberá sebou a nie konkrétnymi problémami spoločnosti, prípadne je to doplnené tým, čo kedysi napísal súdruh Lenin do Iskry.
   Pre mňa je programom to, čo strana urobí, ak by bola vláde. Socio-ekonomický systém ako celok, zdravodníctvo, dôchodkový systém, byty pre mladých, finančný systém, médiá, kultúra, poľnohospodárstvo, armáda, vnútro, zahraničná politika, atď., atď. …
   Možno že som zle hľadal, ale pod „programom“ majú „aktualizáciu“ programu, ktorú som charakterizoval vyššie. Nič konkrétne.

   Reply
 • 8. júla 2018 at 12:46
  Permalink

  Pani Honková, pán Juhár nepochopil Vašu otázku a pán Antal ten nepochopil vôbec nič. /Čo to tu o mne píšete za nehoráznosti, pán Antal? Neznížim sa k osobným invektívam a nebudem o Vás fantazírovať tak ako Vy o mne!/

  Reply
  • 8. júla 2018 at 14:49
   Permalink

   P. Kotrádyová, len som naznačil, že idete do extrémov.

   Vy máte utkvelú jedinú predstavu socializmu a spoločnosti vôbec, svoju bibliu a kto sa vysloví mimo nej, hneď na neho útočíte. Keď som vyslovil iné názory, vylúčili ste ma z radov komunistov, obvinili zo schvaľovania kapitalizmu, schvaľovania jeho zločinov, atď., nechce sa mi to hľadať, všetky tie obvinenia. Vy s p. Vaškom ste viedli vyslovene nepriateľskú polemiku.

   Keď som ja napísal, že idete do extrémov, tak sú to nehoráznosti. Skrátka, Vy môžete ľudí kritizovať a obviňovať ich, ale druhí si to nesmú voči Vám dovoliť. Čudné móresy, nemyslíte?:-).

   Len som Vám chcel jasne povedať, že ja ako liberálny komunista rešpektujem Vaše postoje, smerovanie, bežnú polemiku k nejakej téme nechápem ako niečo nepriateľské. A nemám problém spolupracovať. Spolupracovať na spoločnom diele môžu predsa rôzne komunistické prúdy. Predvčerom som čítal jednu myšlienku, že už len preto, že sme na jednej lodi, nemôžeme byť všetci sústredení na jednej strane, komunistická loď by sa prevrátila.

   Na druhej strane ako liberál neznášam, ak sa mi niekto snaží vnucovať, že musím myslieť a písať tak, ako mi to prikazuje on podľa svojej schémy, inak ma odniekiaľ vylúči, obviní, či niečo iné. V takom prípade zaujímam tvrdý postoj. Ako som to už napísal, ja nemám problém rešpektovať Saudov, ak chcú žiť svojím spôsobom života v Saudskej Arábii. Ale schvaľujem použitie sily, pokiaľ sa snažia vnútiť svoj spôsob života Európanom, Slovákom…

   Reply
   • 8. júla 2018 at 16:18
    Permalink

    Pán Antal, nezdá sa Vám, že idete do extrémov, keď o mne píšete, že „idem cez mŕtvoly“? To si vyprosím! Píšete, že neznášate, keď Vám niekto diktuje, čo si máte myslieť a čo máte písať, ale ani ja neznášam, keď mi niekto, napríklad Vy, diktuje, čo si mám myslieť a čo mám písať, preto nemá zmysel pokračovať v tejto nezmyselnej diskusii.

    Reply
    • 8. júla 2018 at 21:03
     Permalink

     Áno, trochu som išiel do extrému. Ja to nemám zapotreby. Ale zároveň som vždy hovoril aj o tom, že by sme mali spolupracovať. Že naše polemiky by nemali brániť spolupráci.
     Bol som zvedavý, na čo zareagujete, či na kritický tón, alebo na spoluprácu. Od začiatku prejavujete nepriateľstvo, na ponuku spolupráce ste ani raz nereagovali. Tak aký záver si mám z tohto prieskumu urobiť? Si uvedomujete, že ak v takomto nepriateľskom tóne diskutujete s prívržencami KSS, ktorí môžu mať aj kritické pripomienky, hlasy nedostanete?

     Doteraz som poctivo dával hlas vo všetkých voľbách komunistickým stranám, išiel som na voľby len preto, aby dostali aj môj hlas. A zrejme tak urobím aj nabudúce. Ale ako pozorujem situáciu, z KSS sa stáva sekta, ktorá nepripúšťa žiadne iné názory, žiadne polemiky, diskusiu, takže odhadujem, že nabudúce to bude pre KSS 0,3 percenta. Vzdor hlása, že čo si nevybojujeme, to nebudeme mať, hlása triedny boj proletariátu za svoje práva – a dostal 0,1 percenta.

     Tadiaľto cesta nevedie. Žiada sa tu už modernejší komunistický subjekt, pružnejší, otvorenejší (liberálnejší), nabitý poznatkami, s nadhľadom.

     Reply
     • 9. júla 2018 at 7:28
      Permalink

      Pán Antal, necítim k Vám nepriateľstvo, pretože Vás vôbec nepoznám. Zaujala som kritický postoj k niektorým Vašim názorom, to je všetko, a urobila by som to znovu, lebo s nimi nesúhlasím, vysvetlila som Vám prečo. Zase táto Vaša veta Vás stavia do iného svetla : Doteraz som poctivo dával hlas vo všetkých voľbách komunistickým stranám, išiel som na voľby len preto, aby dostali aj môj hlas. A zrejme tak urobím aj nabudúce. Tu sa mi páčite!
      Nesúhlasím ale s Vašou kritikou KSS a Vzdoru, to, že majú nízke percentá, nie je ich vina, robia, čo sa dá, na úkor svojho voľného času, na úkor svojich rodín.Už som o tom písala-ľudí presmerovali na iné hodnoty, resp. nehodnoty- svetlá, svetlá, svetlá, preto nevidia tmu. A priznajte sa, pán Antal, aj Vás oslepili, učaroval Vám svet nových technológii…na kapitalizme vidíte iba masku, nie skutočnú odpornú tvár, ktorá sa pod ňou skrýva.Kariéra-peniaze-konzum-kariéra-peniaze-konzum…, a tak dookola. Toto však nie je skutočný život, to je živorenie. V jednom komentári ste napísali: „Pani Kotrádyová by najradšej nás všetkých/neviem síce, koho máte na mysli pod pojmom „nás všetkých“/ i svoju rodinu vyhnala pod most“. A viete, že by som to mala chuť to urobiť! Mať tak kúzelnú paličku! Možno by ste sa „vy všetci“ na tento systém začali pozerať úplne inými očami.
      A len tak na okraj, ja nenaháňam politické hlasy, nemám politické ambície, máte o mne veľmi skreslenú virtuálnu predstavu.

 • 8. júla 2018 at 14:01
  Permalink

  Začít by se mohlo spravedlivějším odměn’ováním. Tím bysme si získali mladé lidi . Ale v podnicích jsou komunistické strany zrušeny a odbory se bojí. Tak to znamená , jít do podniků , do škol jako to dělá pravice.Nebo od C’íny poučit se . Oni kontrolují a trestají obohacování, korupci atd. Všechny řeči bez činů moc nepomohou. Pane Antal musíme pro tu dialektiku něco udělat . Ony jsou dvě. Naše a pravicová. Pravice má média tak není divu, že plete lidem hlavy. Už je nová nezkušená generace , ale kapitalismus se opravdu nezměnil , a proč by měly naše děti trpět jako naši otcové a dědové v imperialistických majdanech. Musíme oslovit děti ve školách ti jsou tvární , proto pravice do škol chodí se svojí demagogií. S oslavováním Bratrů Mašínů vrahů lenochů, kterým se nechtělo pracovat. A poukazovat na uznávaného Marxe vysvětlovat , že neomarxismus je blud , aby se v tom již nikdo nevyznal. Jiné cesty není . Musíme oslovit mladé. Já to zkouším na fb.

  Reply
  • 8. júla 2018 at 14:24
   Permalink

   Pani Honková, ja súhlasím. Ale znovu sú to len všeobecné tézy, tak ako v programe KSS.

   Čo znamená konkrétne spravodlivejšie odmeňovanie – a aké kroky, zákony k tomu prijať? Ak by sa napr. na stránke KSS, Vzdoru, Úsvitu, Krokoch a inde nastolila taká téma, mala by sa rozdiskutovať, aby z diskusie vzišiel ucelenejší, konkrétnejší materiál. A ten by mal slúžiť komunistom v činnosti. A na základe toho by sa mohli predkladať konkrétne návrhy, zákony, petície, referendá.

   Ísť do škôl – lenže čo chcete žiakom vysvetľovať? To, čo je v programe KSS, ich ťažko osloví.

   Konkrétne v čom poukazovať na Marxa, máte nejakú konkrétnu tézu, ja predsa naňho poukazujem.

   Ja som pôsobil v robotníckom hnutí, zakladal som ho. Aj v iných ľavicových spolkoch. Ale pochopil som, že bez kvalitných poznatkov vlastne nevieme utvoriť modernú predstavu spoločnosti, ktorá by oslovila ľudí, mládež. Preto sa postupne sústreďujem na vysvetľovanie jednotlivých pojmov, téz, problémov – na stránkach Alternativy.sk. Polroka som vypadol, boli rodinné problémy, ale budem pokračovať v práci.

   Reply
 • 8. júla 2018 at 15:50
  Permalink

  Od roku 1989 na poště sebrali řidičům závozníky a oni ted‘ musí řídit auto a ještě se tahat a těžkými balíky. A doručovatelkám po roce 1989 přidali ulice, letáky, produkty a ony chodily chudery do 21hodin do večera. I ty nejšikovnější utíkaly od pošty , nebo ty starší umíraly . Když některá doručovatelka dlouhodobě z honičky onemocněla neposlali nám brigádníky , prý na to nejsou peníze.Pošta prý není výrobní podnik , málo vydělává , stát už ji nedotuje, poněvadž je tunelován, atd. Když někdy brigádníky poslali, tak ti nám utíkali, jeden student se zhroutil , a říkal, že bysme měli vydělávat aspon‘ 30 000 kč my jsme tenkrát měli 8 000kč. A dnes se dovídáme , že vedení pošty bere statisícové platy , a 8milionové odstupné. Tak a ted‘ mi řekněte co s tím , když odbory se bojí a komunisti již nejsou v podnicích.

  Reply
 • 8. júla 2018 at 18:41
  Permalink

  Pane Antal,

  stále Vás vyzývám, abyste zveřejnil max. v 10 bodech svou vizi politického boje proti pravici, abychom pochopili, o co Vám jde. Jenže Vy stále mlčíte a jen mlžíte obecnými frázemi, které nikoho nezajímají! Se nedivím, že dělníci od Vás utekli, protože pokud jste jich krmil takovými nesmysly, které tady šíříte, tak jich přešla chuť…

  Reply
  • 8. júla 2018 at 20:36
   Permalink

   Aj to bude, p. Vašek.
   A prečo myslíte, že to budem vešať na nos práve Vám, na Váš príkaz a len tak, v diskusii. K tomu mám svoj priestor. Teraz som prácu trochu zanedbal, boli iné starosti, ale vraciam sa k tomu.

   A robotníci od mňa neutiekli, len v obidvoch prípadoch zacítili chuť publicity, moci a miesto poctivej práce a začali sa predvádzať. Pritiahnuť pozornosť tv na určitý čas sa dá, ale po čase musíte začať dávať odborné návrhy, čo som chcel dosiahnuť aj pritiahnutím odborníkov. Na to sa ale robotníci dívali podozrivo, že oni žiadnych odborníkov nepotrebujú, stačí buchnúť do stola. Po čase pozornosť verejnosti prirodzene opadla, pretože sme s ničím premysleným neprichádzali.
   Ale bola to dobrá skúsenosť, s robotníckymi vodcami aj dnes dobre vychádzam.

   Reply
 • 9. júla 2018 at 14:00
  Permalink

  P. Kotrádyová, vlákno už nepokračovalo. Toto je už lepšie, môžeme v pokoji si vysvetliť nedorozumenia.

  K môjmu údajnému zapáleniu za nové technológie. Ak budete pozorne čítať, nie emotívne, tak ja som skôr konzervatívec:-).
  PC a programy používam nové, pretože mám uložených tisíce strán a nechcem o ne prísť, nedávno mi starší disk vymazal všetko, ale mal som to zálohované. Ale kosím klasickou kosou, synovci ma nepresvedčili, pretože je oveľa ľahšia ako benzínka. Môžem kosiť aj v šlapkách, oni musia byť zaobalení pred kamienkami a trávou, celí špinaví. Keď kosí v nedeľu celá dedina, je to na nevydržanie, mňa nikto nepočuje.
  Keby ste pozorne čítala, ja som teoretik a len som konštatoval, že výrobno-technologický vývoj sa nedá zastaviť. To teda nie je nadšenie pre novinky, len konštatovanie stavu. V komentári k téme Globalizácia som antiglobalistom ukázal, že prakticky každý sa podieľame na posilňovaní globálneho charakteru civilizácie a globálnych technológií: 1. Používaním internetu, mobilu, satelitnej televízie, navigácie ap.. 2. Kto z tu čítajúcich používa miesto Google slovenské vyhľadávače, tie prakticky zanikli. 3. Väčšina antiglobalistov má účty na americkom Gmail, nie národné, slovenské. Ja nie som na Facebooku, ale pozrite si stránku KSS, už všetko ide cez Facebook. Hoci som už dávnejšie napísal, že ľavica potrebuje svoju sociálnu sieť. Atď.
  Len som konštatoval, že výrobno-technologický spôsob, výrobné sily, ktoré tvoria materiálnu základňu a sociálny obsah, sa neustále vyvíjajú. Len sa ich vývoju neprispôsobuje aj spoločenská forma, zostáva kapitalistická (presnejšie, do určitej miery sa prispôsobuje preberaním prvkov socializmu, globalizácie), čo je príčinou krízového stavu civilizácie.

  Rozdiel medzi nami je v tom, veľká časť ľavice vníma len túto kapitalistickú formu, nie sociálny obsah a od toho odvodzuje úlohy ľavice. Ja vnímam hlavne vývoj sociálneho obsahu, výrobných síl a od toho odvodzujem úlohy ľavice, komunistov. Pretože treba prispôsobiť formu obsahu, a ten sa vzdialil stavu pred 100 rokmi, teda úlohy sú úplne iné ako pred 100 rokmi. To je podstata marxistického dialekticko-materialistického chápania dejín.
  V tomto zmysle som nazval aj úsilie tzv. modernej (vraj demokratickej) ľavice o vybudovanie socializmu od začiatku, na zelenej lúke utopickým socializmom. Pretože absolútne neberú do úvahy úroveň výrobných síl, akoby bolo možné hocikedy vytvoriť hocijaký spoločenský systém, len podľa svojho želania. Potom aj neandertálci mohli vybudovať komunizmus.

  Ja viem teda exaktne ukázať aj pravici, že udržiavaním starej kapitalistickej formy udržiavajú aj vysokú neefektívnosť, krízový stav spoločnosti, vysokú zločinnosť, kriminalitu, nižšiu bezpečnosť aj pre nich samotných, rozklad, nižšiu životnú úroveň celej spoločnosti, horšie životné prostredie.

  Reply
  • 9. júla 2018 at 16:29
   Permalink

   A budete sa diviť, pán Antal, ale kosiť kosou viem aj ja, poézia, stará dobrá klasika ako v literatúre. Tak predsa sa len v niečom zhodneme! Cítim, že ste teoretik, pán Antal, lenže teória nesmie stáť nad životom! Život je premiéra, život nemá reprízy a každý človek má právo prežiť ten svoj plnohodnotne. Každý jeden, biely, čierny, žltý, talentovaný i ten, ktorého príroda talentom neobdarila, taký i onaký! Myslíte si, že kapitalizmus to umožňuje každému? Prečítajte si, čo píše pani Honková o práci na pošte: „…my jsme tenkrát měli 8 000kč. A dnes se dovídáme , že vedení pošty bere statisícové platy , a 8milionové odstupné.“ Akým právom si niekto privlastňuje výsledky práce iného? Akým právom ?! Právom silnejšieho? Riadime sa zákonmi spoločenskými alebo zákonmi džungle? Kapitalizmus prebudil to zvieracie v nás, to nemôžete poprieť.

   Reply
   • 10. júla 2018 at 20:22
    Permalink

    P. Kotrádyová, ja predsa nič nepopieram:-). Z nejakého dôvodu stále tvrdíte, že obhajujem kapitalizmus.
    Pokúsim sa to vysvetliť inak. Vy vnímate svet dosť emotívne, len zo svojho individuálneho pohľadu, viac subjektívne. A preto Vás trápi osud jednotlivca a nemôžete pochopiť, že niekto sa cíti dobre aj v kapitalizme, Vy rozmýšľate aj za neho, že je vykorisťovaný. Hoci on to tak nemusí vnímať.

    Ja uplatňujem skôr štátnický nadhľad. Niekedy som čítal od Čingiza Ajtmatova Deň dlhší ako ľudský vek, kde na záver ukazuje človeka plačúceho v stepi nad svojím osudom. A ten pohľad vzďaľuje do vesmíru, ukazuje nadhľad nad životom jednotlivca, že v porovnaní s osudmi civilizácie sa zdá maličký.

    Ja sa viac zamýšľam z nadhľadu nad osudom ľudstva, civilizácie, nad problémom prežitia civilizácie. Ide viac o štátnický pohľad ako individuálny. Ja si uvedomujem, že tu žije 7 miliárd ľudí a každý sa díva trochu inak na svoj život, spoločnosť. Ak ich začnete brať všetky do úvahy, nutne začnete zovšeobecňovať, Vaše osobné pocity ustupujú do úzadia a na rad prichádza aj zovšeobecnená prax. Nemusí každý vnímať kapitalizmus či feudalizmus či kmeňový spôsob života za niečo zlé. Ja osobne mu nechcem prikazovať, ktorým smerom sa má vybrať, skôr mu ukázať rôzne alternatívy na výber, k čomu každá alternatíva vedie. A je na ňom, ktorú cestu si vyberie. To je liberálny pohľad.
    Pritom ale čo sa týka hlavného smeru vývoja civilizácie, tam existuje niečo ako „prikázaný“ (zákonitý) smer, určený vývojom výrobných síl, teda aj technológií. Nemôžete na digitálnu globálnu ekonomiku našroubovať ani kmeňový ani feudálny, ani kapitalistický ale už ani socialistický systém, formu, spoločnosť nebude efektívne fungovať, bude sa rozpadať. Ako som už napísal, podobne nemôže byť na európsky integračný priestor našroubovaná kapitalistická forma, prejavuje sa to neefektívnosťou a neustálou hrozbou rozpadu EÚ.
    Takže civilizácia si ako celok môže síce „slobodne“ vybrať svoj systém, ale nie každý bude pracovať efektívne. Ako povedal Hegel: Sloboda je poznaná nutnosť. Ktorý smer musíte rozvíjať, aby civilizácia pracovala efektívne. V tomto zmysle sa aj Napoleon vyjadril, že čím väčšiu moc v Európe získava, tým je väčším otrokom podmienok, nemôže sa rozhodovať na základe svoje vôle, ale musí rešpektovať čoraz viac okolnosti. Tu už ide o štátnický pohľad, z nadhľadu, kedy sa nerozhodujete na základe svojej subjektívnej vôle, ale zovšeobecňujete názory celej spoločnosti.

    Videli ste filmy o ruskej cárovnej Kataríne II. a jej mužovi Petrovi III.? Petra filmy vykresľujú dosť ako hlupáka a pomäteného. Aj keď jeden historik poznamenal, že je to zložitejšie, že on nebol hlupák. Aj podľa mňa zložitejšie, Peter III. nemusel byť hlupák, ale absolútne u neho absentovalo štátnické myslenie. On myslel len v rozmeroch svojich osobných pocitov, želaní, videnia sveta. Bol skôr umeleckou dušou, ktorá vníma svet silne cez svoju individualitu, nie štátnik, ktorý musí zohľadňovať, zovšeobecňovať záujmy všetkých Rusov. Katarína II. osobne určite netrpela láskou k pravoslávnej viere, ale rešpektovala ju a podporovala ako záruku stability.

    Aj tu sa žiada určitý nadhľad, zovšeobecnenie názorov 5 miliónov ľudí, nemôžeme rozhodovať za všetkých, ako chcú žiť. Takže jednotlivec nech si vyberie hoci aj kapitalizmus (v nejakej krajine, nech si ho majú v USA), ale ako celok musíme ísť inou cestou, kapitalistická forma by zničila život na tejto planéte. V tomto bode musíme ukázať, že prežitie civilizácie si vyžaduje určitý hlavný smer vývoja (socializmus- globálna civilizácia – komunizmus – makrosociálna forma – duchovná forma) za rešpektovania bočných vývojových prúdov.
    Že prežitie civilizácie si žiada revolučný skok dopredu, pozdvihnúť civilizáciu na novú diagonálu vývoja.

    Tu teda nejde o obhajobu kapitalizmu, ale ukážku, že komunisti sú pokroková a revolučná dejinotvorná sila, ktorá chce dať priestor každému človeku na sebavyjadrenie, sebarozvíjanie, ktorá dáva človeku na výber, ukazujúc mu výhody a nevýhody každej alternatívy.
    Ono sa to totiž dotýka aj života v socializme. Vy si takisto neviete predstaviť život mimo socializmu, tak ako stúpenci kapitalizmu v kapitalizme, hoci aj socializmus už zastaral a prežitie civilizácie si žiada pokrokovejší systém.

    Reply
    • 10. júla 2018 at 23:03
     Permalink

     Pane Antal, buďte v klidu,

     socialismus dnes opravdu již skoro nikdo nechce, tedy, kromě mě, protože jsem zpátečnický a zaostalý debil. ) Třeba v takovém Rusku proběhly prezidentské volby v neděli 18. března t.r. Kom. kandidát Pavel Grudinin, ředitel proslulého sovchozu V.I. Lenina, dostal od desítek miliónů ruských voličů tak po čuni, že sople sbíral kolem sebe ještě celý týden, dokonce si musel i kníra oholit, aby ty sople nebylo vidět. Dostal ani ne 12 % hlasů.

     Zato velkoburž. vůdce ruského oligarchátu jistý pan Putin, dříve komunista v KGB až za hrob, dostal šest a půl krát více hlasů, tedy skoro 77 %. )) Jinak řečeno, tyhle letošní prezid. volby v Rusku pro příštích dlouhých šest roků prokázaly zásadní věc – NENÁVIST VÍCE NEŽ 88 % (!) RUSKÝCH VOLIČŮ K SOCIALISMU, KE SPOLEČNÉ SOVĚTSKÉ HISTORII, NENÁVIST KE KOMUNISTICKÉ STRANĚ, TEDY, NA DRUHÉ STRANĚ, LÁSKU A NEOCHVĚJNOU VÍRU VE SVĚTLÉ KAPITALISTICKÉ ZÍTŘKY.

     A pan Putin s premiérem Medvěděvem to vzali vzápětí za ten správný konec, tedy, když oba pochopili, že ruský lid je naprosto neochvějně miluje až za hrob, takže tito bývalí věrní členové KSSS a vystudovaní marxisti předložili ruskému parlamentu ke schválení skvělou burž. novinu – muži odejdou do důchodu o 5 let později, ženy, protože ty „potvory“ se věčně jen poflakují, dokonce o 8 let později, než činí dosavadní archaická kom. ústavní úmluva.

     Takže, pane Antal, buďte v klidu, aspoň může pokračovat akce chemtrails na plné kule i nadále. )

     Reply
     • 11. júla 2018 at 12:46
      Permalink

      Vašek, emócie, hnev, bezmocnosť som prejavoval aj ja v 90. rokoch. Ale nové poznatky ma nasmerovali na budúcnosť, upokojili.

      Neviem, prečo si nadávate do debilov. Z mojich príspevkov to nevyplýva, ak som napísal, že uznávam právo ľudí žiť svojím spôsobom života, tak určite Vás nebudem pokladať za debila a spiatočníka. Ja Vám predsa nevytýkam Vaše postoje, len Vy neustále do mňa rýpete, v podstate žiadate, aby som bez výhrady prijal Vaše postoje.

      Nemyslím si, žeby socializmus dnes nikto nechcel, hnev Vám zastiera myseľ.

      Čo sa týka postoja Rusov, myslím, že vyplýva hlavne z národného ohrozenia Ruska Západom, pre Vaše tvrdenia o nenávisti Rusov k socializmu nemáte žiadne dôkazy. Sú to znovu len emócie, nie racionálne postoje. Lenin či Stalin sa stále v Rusku tešia úcte. Len v tejto chvíli považujú za potrebné zjednotiť sa pod národnou vlajkou. Ruskí komunisti im zrejme takú možnosť neposkytujú.
      Pozeral som si ruské ľavicové stránky, hľadal nejaké teoretické materiály, ale nič zaujímavého som nenašiel. Možno mi dáte dobrý typ, kde sa to dá nájsť.
      Ono je to podobné aj s čínskym socializmom, hľadal som, či niečo zaujímavé ideové nenájdem na ich stránkach, takisto mi to u nich chýba.
      Myslím, že táto absencia veľkých socialistických ideí, koncepcií je práve ukážkou toho, že klasický socializmus vyčerpal svoj rozvojový potenciál, splnil svoje dejinné poslanie, za čo mu patrí veľká vďaka, rozvinul civilizáciu natoľko, že dozrel čas pokročiť vyššie. Keby to bolo opačne, tak komunistické strany, hlavne čínska KS by prichádzali s veľkými víziami, ideami, vysielali by tieto ideové impulzy do celého sveta – ale nič také sa nedeje.

      A v našom komunistickom hnutí – požadujete povinný jednotný pohľad – ten Váš, prenasledujete ľudí, ktorí pristupujú netradičným, tvorivým spôsobom – viď Vaše útoky na mňa. Ja som pritom jasne zadefinoval, že sa pohybujem naľavo od klasických KS, ako je KSS, Vzdor (teda medzi Smerom a KS, ale ďalej od Smeru ako KS). Vašimi obvineniami zo sympatií ku kapitalizmu sa teda vôbec nemienim zaoberať, tento problém si musíte vyriešiť sám so sebou.

 • 11. júla 2018 at 6:33
  Permalink

  Pán Antal, píšete: „…niekto sa cíti dobre aj v kapitalizme, Vy rozmýšľate aj za neho, že je vykorisťovaný. Hoci on to tak nemusí vnímať.“ No áno, aj v otrokárskom systéme sa mali otrokári dobre, to ešte neznamená, že to bol dobrý systém, že otrokom bolo fajn.“
  Citujem Vás: „Ja uplatňujem skôr štátnický nadhľad. Niekedy som čítal od Čingiza Ajtmatova Deň dlhší ako ľudský vek, kde na záver ukazuje človeka plačúceho v stepi nad svojím osudom. A ten pohľad vzďaľuje do vesmíru, ukazuje nadhľad nad životom jednotlivca, že v porovnaní s osudmi civilizácie sa zdá maličký.“ No áno, z vesmíru sa javí naša Zem ako pekná modrá planéta, z vesmíru nevidieť deti v Afrike od hladu vychudnuté na kosť, z vesmíru nevidieť vojnou spustošené mesto napr. v Sýrii, ani muža, ktorému zabili celú rodinu a neostalo mu nič, iba zúfalstvo a spravodlivý hnev, z vesmíru nevidieť ženy, ktoré sa predávajú, z vesmíru nevidieť ľudí, ktorí v honbe za peniazmi strácajú rodinné väzby a stávajú a z nich bohatí chudobní…Lenže ja sa z vesmíru na svet nepozerám. Zlo je proste zlo a nemôžeme v ňom hľadať prvky dobra. Kapitalizmus nie je dobrý preto, že si hŕstka boháčov môže sadať na zlatú záchodovú misu vyzdobenú diamantami, ani preto, že si majetnejší môžu kúpiť helikoptéru a chodiť v topánkach, za ktoré by si nejaký zúfalec zaplatil nájomné, ani preto, že má niekto dobre platenú prácu a môže si plniť svoje cestovateĺské sny, ani preto, že „JA“ sa mám momentálne dobre, lebo mám auto, akotak platenú prácu a môžem si dovoliť dovolenku pri mori, ani preto, že ma môže kvôli môjmu talentu tento systém vystreliť dohora….nie ja, ale takíto ľudia vnímajú svet ako píšete „…len zo svojho individuálneho pohľadu, viac subjektívne.“
  I ja som taký „zpátečnický a zaostalý debil“ ako pán Vašek a dúfam, že nás bude viac, že to ľudské v nás zvíťazí nad egoizmom a bezbrehým individualizmom a že vytvoríme, ako píšete, pokrokovejší systém, v ktorom budú žiť ľudia, nie našuchorené egá, v ktorom budú žiť ľudia v harmónii a vzájomnej spolupráci a nie v ustavičnom vyčerpávajúcom konkurenčom zápolení v zmysle „kto z koho“. Koniec koncov v socializme sme tak žili, tým samozrejme nechcem povedať, že sa máme vrátiť dozadu, to nie je ani možné, len sa musíme vrátiť späť k tomu dobrému. Aby sme boli opäť planétou ľudí, na ktorú aj keď sa pozrieme zblízka, celkom zblízka, bude nám dobre na duši.

  Reply
  • 11. júla 2018 at 13:06
   Permalink

   Ja som nikde netvrdil, že Váš individualistický, umelecký pohľad je zlý, je skrátka iný ako môj.
   Pre mňa totiž zlo nie je proste zlo, egoizmus, individualizmus, kapitalizmus, otrokárstvo nie sú automaticky zlé. Určitá vlastnosť v určitej polohe je dobrá, v inej polohe zlá. Je veľká pedantnosť zlá či dobrá vlastnosť? U účtovníka dobrá, u manžela môže byť zlá.

   Otrokársky systém vo svojej dobe bol pokrokom oproti kmeňovej spoločnosti. Ak v prvobytnej sa musel zajatec zabiť, pretože vyprodukoval len toľko, koľko spotreboval, v otrokárskej spoločnosti mohol žiť. A aj otrok mal vyššiu životnú úroveň ako v ńeandertálec.
   Ak si pozriete Spartakovo povstanie, tak ani on nerozmýšľal o utvorení komunizmu, ale znovu len otrokárskej spoločnosti, aj on pokladal ten systém na vtedajšie potreby za vyhovujúci.
   Bez otrokárstva či kapitalizmu by sme sa nedostali k socializmu a komunizmu. Ich triedny systém, v ktorom sa bohatstvo akumuluje v rukách úzkej skupiny ľudí, vyplýval z nízkej produktivity práce, deľby práce a tým aj malého nadproduktu, teda nevyrobili oveľa viac ako sami spotrebovali. Aby bolo možné akumulovať materiálne zdroje na veľké spoločenské projekty, štát, armádu, kanály, zavlažovanie, vedu (matematiku, astronómiu, účtovníctvo pre potreby poľnohospodárstva), školstvo, písmo – musel sa uplatniť tento systém zotročenia veľkej časti spoločnosti, inak by civilizácia nebola napredovala.

   Dnes je ale iná situácia, jeden poľnohospodár dokáže dopestovať potraviny pre množstvo ľudí, jeden robotník dokáže vyrobiť výrobky pre množstvo ľudí, triedno-vykorisťovateľský systém sa stal tým zlom, o ktorom píšete.

   Reply
   • 11. júla 2018 at 16:53
    Permalink

    Dnes je ale iná situácia, jeden poľnohospodár dokáže dopestovať potraviny pre množstvo ľudí, jeden robotník dokáže vyrobiť výrobky pre množstvo ľudí ►A jeden pilot dokáže zmasakrovat půl Libye, jeden úředník dokáže stovkám nezaměstnaných na ÚP, že jsou to lumpové a flákači.

    Reply
    • 11. júla 2018 at 18:44
     Permalink

     Zmasakrovať bez mihnutia oka, lebo pozerá zhora /z toho nadhľadu/ a srdce zrejme nefunguje…
     A pritom lumpové a flákači sú hore- medzi elitou, že!

     Reply
     • 11. júla 2018 at 21:12
      Permalink

      P. Kotrádyová, nehovorím, že to nemá zmysel hovoriť, ale pokladať to za základ komunikácie, základ hodnotenia, či niekoho uznáte za komunistu alebo nie, je návrat do stredoveku. Toto skutočne komunistické hnutie nepotrebuje, ťaháte ho ešte hlbšie na dno.
      Oponenti socializmu Vám totiž začnú vykrikovať, že komunisti vraždili ľudí, robili to a to … (prejdite si diskusie) a budú Vám vytýkať, že nemáte srdce, ak to obhajujete – a celá diskusia sa tak zvrhne len na vzájomné obviňovanie, kto je väčší lump.
      A ľudia, keď toto vidia, tak nemajú chuť voliť ani jednu stranu.
      Komunistické hnutie je predsa o niečom inom, nie o obviňovaní, kto je aký lump, ale o veľkých víziách, veľkých koncepciách, hodnotách, o prirodzenom vodcovstve vyplývajúcom z pokrokových ideí. Ak ich nemám, tak len vykrikujem okolo seba.

     • 11. júla 2018 at 22:50
      Permalink

      Přesně tak, paní Slavomíro, klidný pozdní večer.

      A když Milanu Antalovi položíme oba dva otázku, jak by on odpověděl pravičákům na otázku např. k 50. létům, když pořád vytahují M. Horákovou, R. Slánského atd., neodpoví nám. Ale já ano. Mě nezajímají 50. léta ve smyslu M. Horákové, byly přece jiné, mnohem podstatnější události tehdejší doby, třeba Sputnik 4.10.1957 nebo mohutná výstavba elektráren, továren, sídlišť, škol, železnic, silnic atd. A když už by mi kdokoli otloukal Horákovou o hubu, pak bych mu odpověděl: „Dobrá. Pak mě ale začínají zajímat koberc. nálety na S. Koreu a S. Vietnam až se 3 milióny mrtvol a s milióny mrzáků, o rozbitých městech a lidských sídlech ani nemluvě.“ Jenže, to je pro M. Antala nepodstatné.

     • 12. júla 2018 at 14:30
      Permalink

      P. Vašek, tvrdili ste, že ste diskutovali na Haló novinách. Pochybujem, pretože tam sme tieto témy dosť tvrdo rozoberali, aktívne som provokatérov odbil.
      Takže zase diskutujete sám so sebou, teda o svojej predstave o mne. Želám mnoho úspechov pri takejto plodnej polemike samého so sebou:-)

     • 12. júla 2018 at 18:40
      Permalink

      Pane Antal, jste nesmírně moudrý muž.

      Ne nadarmo ve Vašem stínu se cítím být debilní. Vaše pochyby, že jsem na webu Haló novin diskutoval, s tím, že jste tam masívně vystupoval naopak Vy, se opravdu dají dohledat – NAPŘÍKLAD:

      http://www.halonoviny.cz/articles/view/44091570

      Je Vás tam cítit na každém kroku jako i zde, doslova potopa světa. A mne tam opravdu NENAJDETE.

      P.S.
      Z uvedeného plyne, že máte pravdu úplně ve všem, pane Antal. Nikdy jsem do podzimu 2014 v HaNo „nevystupoval“, ani nikdy později, jsem lhář jako když tiskne, dokonce nejsem a nikdy jsem nebyl členem kom. strany, ty mnohé stovky mých zevrubných vystoupení v HaNo totiž „neexistují“, poněvadž třeba „yucon.fox“ nebo zde vystoupivší paní Ivana Honková, která tam se mnou tehdy roky vystupovala, mě marně tehdy volali zpět, když jsem napsal, že končím.

      Nicméně, jak pravím, pane Antal, jsem hrozné hovado, vyhrabal jsem maličký drobek mých posledních vystoupení, abyste zase tak nefrajeřil. )) Koukněte se:

      http://www.halonoviny.cz/articles/view/33733051

      P.P.S.
      A jako takovový přídavek bych si dovolil třeba i toto, pane Antal – zmínil jsem tam tehdy dost nehezkou věc, a sice film UWE BOLL ─ AUSCHWITZ. Ale nemusíte se na ten film dívat, protože jinak se týden nenajíte. ((

      http://www.halonoviny.cz/articles/view/33672662

      P.P.S.
      Jo, ten odkaz na film, který jsem v HaNo tehdy zveřejnil, dávám k dispozici i zde, ať čtenáři DAV-DVA pochopí, nejen Vy, pane Antal, co je to kapitalistický ráj na Zemi…

 • 11. júla 2018 at 15:07
  Permalink

  Pán Antal, keď Vás niekto dokope do bezvedomia, budete to považovať za dobrú vlastnosť? Skúste mi povedať, v ktorej polohe budete považovať túto vlastnosť za dobrú. Alebo tomu, kto Vás dokopal poďakujete a poviete mu, citujem Vás: „Pre mňa totiž zlo nie je proste zlo.“? Vy to nechápete? Kapitalizmus nás dokopal! A teraz nehovorím iba o sebe. Zlo je proste zlo, tak ako je čierna farba čierna, márne v nej budete hľadať bielu. Skúste ísť do krajiny sužovanej vojnou a povedať matke, ktorej zabili dieťa, že je to pokrok.

  Reply
  • 11. júla 2018 at 17:30
   Permalink

   Nuž, tu si to žiada dialektické myslenie. Kapitalizmus od 14.st. do 20.st. bol pokrokovým systémom, to nakoniec nájdete v každej marxistickej učebnici. V 20.st. sa jeho postavenie zmenilo, vyčerpal svoj pokrokový potenciál, stal sa zlom.
   Preto som napísal, že určitá vlastnosť, systém nie je sám osebe zlý, závisí to od jeho postavenia. Inak, komunistom by to malo byť jasné, o takýchto detailoch by sme nemali diskutovať, pretože to nás vedie na začiatok komunistického hnutia do polovice 19.st., nezodpovedá to potrebám 21.st.
   Nemeňte socializmus na náboženstvo, kde sa operuje týmito pojmami, socializmus sa tak nikdy nevyhrabe z krízy. Socializmus a komunizmus je veda, nie náboženstvo.

   Reply
 • 11. júla 2018 at 16:11
  Permalink

  Pane Antal, mám k Vám nějaké poznámky, zdravím Vás.

  Vašek, emócie, hnev, bezmocnosť som prejavoval aj ja v 90. rokoch. ►Jen v 90. letech? Opravdu je v 21. století vše v pohodě, že jste v klidu? Války proti Iráku, Libyi, Sýrii atd. Vás uspaly? Opravdu?

  Ale nové poznatky ma nasmerovali na budúcnosť, upokojili. ►Nové poznatky? A k čemu Vám jsou, ty Vaše poznatky, když se to všude kolem dokonale hroutí do pekla? Jaká budoucnost, když ji NEDOKÁŽETE REALIZOVAT???

  Ja Vám predsa nevytýkam Vaše postoje, len Vy neustále do mňa rýpete, v podstate žiadate, aby som bez výhrady prijal Vaše postoje. ►A Vy jste snad jiný, pane Antal? Opravdu jste jiný? Fakt? To Vy jste mě poslal DO HAJZLU, ne já Vás! To Vy do mě věčně rýpete se svým liberálním komunismem, který respektuje kapitalismus jako cosi nevinného, když to přece národy milují. Ještě jsem ale od Vás ANI JEDNOU NEČETL ANI SLOVO O TOM, co provádí svět. kapitál v rozvoj. zemích, tedy ve svých koloniích, jakou děsivou politiku GENOCIDY STOVEK MILIÓNŮ OTROKŮ. Ani slovo, pane Antal!

  Nemyslím si, žeby socializmus dnes nikto nechcel, hnev Vám zastiera myseľ. ►Ale jděte! Volby, pane Antal, JSOU ODNEPAMĚTI VŠEOBECNÝM REFERENDEM O TOM, CO KDO CHCE ČI NAOPAK NECHCE! Máte snad názor, že ten, kdo nevolí komunisty, chce socialismus? Odjakživa totiž platilo, že EXISTUJE NA TÉTO PLANETĚ JEN JEDNA POLITICKÁ STRANA V KAŽDÉ ZEMI, KTERÁ MÁ V PROGRAMU SLOVO SOCIALISMUS. O jaké politické straně zde píšu, pane Antal, víte. Na rozdíl od Vás jsem členem této polit. strany. A platím řádně členské příspěvky a účastním se všech členských schůzí a všech akcí v mém rodném městě, které tato strana organizuje. I pitomce napadne, že kdo nevolí komunisty, volí přece kapitalismus!

  pre Vaše tvrdenia o nenávisti Rusov k socializmu nemáte žiadne dôkazy. ►Ale, ale, pane Antal, sice se považuji za debila, ale ten důkaz mám – zde je:

  RUSKÉ PARLAMENTNÍ VOLBY 18. ZÁŘÍ 2016
  https://ru.wikipedia.org/wiki/Выборы_в_Государственную_думу_(2016)

  Je, bohužel, neoddiskutovatelným faktem, že ideovost ve všech levic. politických stranách a hnutích byla překryta habitem ekonomismu. Chci tím říci, že přesně tohle zasáhlo i stranu, jejímž jsem členem. Obecně jako mor se tento ekonomismus šíří celým levic. hnutím nejen v ČR. Ideovost dostala na frak. A proto je dnes módní být liberálním levičákem a komunistou, který si nechá líbit všecko, jen aby nenasral kapitalisty. Ona opravdovost a jednoznačnost souladu vysloveného a konaného je pryč. Ideově prázdná žvanírna představitelů levic. stran a hnutí, zejména před volbami, šíří chaos v řadách elektorátu, čili, dvojakost masky mytolog. dvoutvářného boha Januse je vidět, ne ideologie, ne zápal pro poctivou věc, která by nás vyvedla z kalných vod burž. morálky. A tak v posledních loňských říjnových volbách v Česku se stalo, že na frak od voličů dostali pořádně nejen soc. demokraté, ale i komunisté. Byl to nejhorší volební debakl komunistů od založení KSČ v květnu 1921 v Praze.

  A nejen u nás, ale také v Rusku, kde v předloňských zářijových parlam. volbách KSRF doslova propadla hrdlem. Samotný předseda KSRF Gennadij Zjuganov ruské volby z neděle 18.9.2016 považuje v souladu s mým názorem za naprostou katastrofu, zdaleka nejen proto, že poslanecký klub ruských komunistů se doslova propadl na necelou polovinu svých zástupců ve státní Dumě, a sice z 92 poslanců na pouhé 42 poslance (9 % z celk. počtu). To je pro ruské komunisty absolutně nejhorší výsledek od VŘSR. Rovněž tak volební účast pod 48 % byla nejhorší za posledních sto let. Z tohoto plyne jednoznačné resumé. Voliči nejen v Česku, ale také v Rusku, o Slovensku raději pomlčím, KATEGORICKY ODMÍTAJÍ KOMUNISTY JAKO POLICKOU SÍLU, ODMÍTAJÍ SOCIALISMUS JAKO ALTERNATIVU NYNĚJŠÍMU REŽIMU. Že je to výsledek nekonečného oblbování především ze strany TV, je nabíledni. Prostě propaganda podle J. Goebbelse zabírá i po více než 80 letech naprosto skvěle!

  Sú to znovu len emócie, nie racionálne postoje. ►Pane Antal, odpovězte mi na jedinou otázku – likvidace tohoto režimu (viz odkaz) proběhla z racionálních nebo z emotivních pohnutek? Díky za odpověď.

  https://www.youtube.com/watch?v=MafNfnUfU8Y

  Lenin či Stalin sa stále v Rusku tešia úcte. ►To odporuje faktům, byť se Stalinem máte zčásti pravdu. 24. prosince 2008 proběhlo velké internet. hlasování v soupisu nejvlivnějších osobností Ruska s tímto výsledkem:

  1) П.А. Столыпин
  2) А.С. Пушкин
  3) Д.И. Менделеев
  4) А. Невский
  5) Ф.М. Достоевский
  6) А.В. Суворов
  7) И.В. Сталин
  8) В.И. Ленин
  9) Иван Грозный
  10) Пётр Великий
  11) Екатерина II
  12) Александр II

  Počátek t.r. poskytl v rámci nového hlasování nový soupis osobností (Stalin 4. místo – polepšil si o 3 místa, Lenin si 8. místo po deseti letech zachoval):

  https://interesnoznat.com/interesno/vciom-opublikoval-spisok-glavnyx-narodnyx-kumirov-xx-veka-na-pervom-meste-okazalsya.html

  Len v tejto chvíli považujú za potrebné zjednotiť sa pod národnou vlajkou. ►Pod nadvládou proamer. vlády D. Medvěděva? Pokud ano, je to pro Rusy cesta do pekla. (

  Ruskí komunisti im zrejme takú možnosť neposkytujú. ►A smím vědět, proboha, PROČ? Proamer. Putin je snad lepší než KSRF??? Ale sakra, pane Antal, Vy mě docela šokujete! (

  Pozeral som si ruské ľavicové stránky, hľadal nejaké teoretické materiály, ale nič zaujímavého som nenašiel. Možno mi dáte dobrý typ, kde sa to dá nájsť. ►Pak jste hledal špatně. Ne nadarmo jsem Vás, pane Antal, nejednou žádal o Váš polit. program liber. komunismu, protože mě nezajímají romány, ale kostra polit. programu, poněvadž to ostatní – Z TOHO PLYNE SAMO SEBOU. Takže, toto jste asi nenašel, tedy volební program KSRF k prezidentským volbám 18.3.2018 – máte tam přehledně vše, co požadujete:

  20 KROKŮ PAVLA GRUDININA
  https://kprf.ru/activity/elections/171941.html

  Ono je to podobné aj s čínskym socializmom, hľadal som, či niečo zaujímavé ideové nenájdem na ich stránkach, takisto mi to u nich chýba. ►Ale no tak, pane kolego, s Číňany si starosti nedělejte, jejich program je jasný – vybudovat socialismus se vším všudy ke stému výročí založení ČLR, tj. k 1.10.2049. Možná Vás zaujme toto vystoupení představitele KS Číny s. Go Ječžou na 19. mezinár. setkání kom. a děln. stran v Petrohradu loni na podzim – shodou okolností, krátce před tímto projevem, proběhl 19. sjezd KS Číny:

  https://kprf.ru/party-live/cknews/170190.html

  Myslím, že táto absencia veľkých socialistických ideí, koncepcií je práve ukážkou toho, že klasický socializmus vyčerpal svoj rozvojový potenciál ►Pane Antal, touto Vaší větou jste JEDNOZNAČNĚ PROKÁZAL ČERNÉ NA BÍLEM, že Vaše liber. koncepce „komunisty“ je scestná, protože v Číně tento potenciál KLASIC. socialismu je natolik PROKAZATELNÝ, že postrádá jakýkoli smysl se o tomto dohadovat. ) Fakt jste ideolog. na pozici buržoazie, pane Antal, to se na mě nezlobte. )) Kdybyste s Vaší ideologií „liber. komunismu“ vystoupil v Číně na jejich sjezdu, vysmáli by se Vám, poněvadž tam je diktatura jako řemen, vážený pane kolego Antale! ) Tam o liberalismu v politice nemůže být ani řeči!!! V ekonomice ano, odsud posud, ale POD PŘÍSNOU KONTROLOU ČÍNSKÉ LEGISLATIVY, PROKURATURY A SOUDŮ, aby bylo jasno! A kdo neprojde tímto sítem, pane Antal, jde ke zdi. Však ono to ani na Západě jiné není. Zkuste to s korupcí v Thajsku nebo v Indonésii či v Jižní Korei. Víckrát to nezkusíte, to Vám garantuji! Tak si to Číňani sami nastavili a my jim do toho kafrat nebudeme, oni vědí lépe než Vy, co je to socialismus s čínskými rysy. ) Za Stalina to bylo taky tak. Pak ho otrávili, aby přišel na scénu voluntarista Chruščov. Až Brežněv zastavil pád SSSR, dokud ho neschvátila senilita, pak už to šlo ráz na ráz do liberální vývrtky… (

  socializmus vyčerpal svoj rozvojový potenciál, splnil svoje dejinné poslanie, za čo mu patrí veľká vďaka, rozvinul civilizáciu natoľko, že dozrel čas pokročiť vyššie. ►Výše? Jo? A to je kam výše? )) Ke komunismu s liberály v čele? ) A hlavně, KDO zrealizuje ten Váš program, na který všichni zde čekáme? Kdo? Panna Orleánská?

  Keby to bolo opačne, tak komunistické strany, hlavne čínska KS by prichádzali s veľkými víziami, ideami, vysielali by tieto ideové impulzy do celého sveta – ale nič také sa nedeje. ►Pane Antal, přestaňte si vymýšlet, to se už vážně nedá číst, nezlobte mě, nebo mě donutíte, abych přestal navštěvovat DAV-DVA. ) Výše jsem Vám nabídl k přečtení vystoupení vysokého představitele KS ČLR v Petrohradu. Tak si to přečtěte a přestaňte už blbnout jako puberťák, do prčic už. ) Kruci, základem programu čínských komunistů je přece EKONOMICKÁ SÍLA, která donutí USA a EU ve II. pol. 21. stol. přijmout podmínky ČLR, tedy, i socialismu. To jste nepochopil??? Tedy, že ne ve vizích pana Antala a jeho nesmyslného liber. komunismu, ale v ekonomice to vězí? Na kapitalismus vize neplatí!!! Na kapitalismus, jak pravil Alexej Kosygin, platí jen a pouze EKONOMICKÁ SÍLA, ZE KTERÉ PRAMENÍ VŠE OSTATNÍ!!! Tohle je know-how čínských komunistů, pane Antal!

  A v našom komunistickom hnutí – požadujete povinný jednotný pohľad – ten Váš, prenasledujete ľudí, ktorí pristupujú netradičným, tvorivým spôsobom – viď Vaše útoky na mňa. ►Ale, ale, já nic nepožaduji, nejsem představitel komunistů, který by měl takové slovo, takže přestaňte žvanit, pane Antal. Já jsem v diskusi DAV-DVA, pokud jste si nevšiml. A pokud se Vám to nelíbí, tak mě zakažte a zbavte se mě jednou provždy, je to tak prosté, že? )

  Vašimi obvineniami zo sympatií ku kapitalizmu sa teda vôbec nemienim zaoberať, tento problém si musíte vyriešiť sám so sebou. ►Potrefená husa nejvíc kejhá, pane Antal. Ne já, ale Vy jste veřejně napsal, že proti kapitalismu nic nemáte. Řešte si to s vlastním svědomím Vy sám, ne já, protože já tohle nenapsal, rozumíme si?

  Reply
  • 11. júla 2018 at 17:21
   Permalink

   P. Vašek – Vy si môj text prekrútite, interpretujete po svojom a potom polemizujete so svojou interpretáciou – paráda:-). To mám stále vyvracať? Ani ma nenapadne, to by bolo pár strán, poraďte si s tým sám.

   Čo sa týka kritických textov voči kapitalizmu, tak za toto Vás dám na súd za krivé svedectvo:-). Ak ste chodil aj do Haló novín, tam boli pravičiari zo mňa nešťastní pre ostrú kritiku kapitalizmu, zaviedol som pre nich oslovenie „staré kapitalistické štruktúry“. A mám rozpracované texty o zločinoch, nedemokracii kapitalizmu, hladomoroch, koncentrákoch, fašizme ako forme kapitalizmu, len ich dokončiť a uverejňovať.

   Tlak čínskych komunistov cez ekonomickú silu nie je vynález čínskych komunistov, to je konfuciánska tradícia, preštudujte si dejiny Číny. Konfuciánske učenie podceňovalo vojenskú silu, vojaci mali v čínskej spoločnosti nízke postavenie, spoliehalo sa na ekonomickú a kultúrnu prevahu. Keď napr. Mandžuovia dobyli Čínu, nie oni jej určili svoje podmienky, ale Mandžuovia, mandžuskí vládcovia sa prispôsobili čínskym tradíciám, kultúre.

   Reply
   • 11. júla 2018 at 23:27
    Permalink

    Pane Antal,

    docela by mne zajímalo, jaký máte názor na pravic. orgie v Praze v dnešní pozdní večer proti KSČM a A. Babišovi? Zkuste to nějak popsat.

    Reply
    • 12. júla 2018 at 12:57
     Permalink

     Pravicové orgie ma nezaujímajú, sledujem ich väčšinou sprostredkovane, neviem, prečo by som mal venovať pozornosť tomu, čo ide úplne mimo mňa. Nakoniec, oni to očakávajú, záujem a komentovanie.
     Pozrite sa, ako to robí pravicová propaganda. Úplne mlčí o väčšine ľavicových podujatí, akoby neexistovali.

     Reply
     • 12. júla 2018 at 17:59
      Permalink

      Správně, pane Antal. Resumé?

      Jediné. Kdo má v rukou sdělováky – VYHRÁVÁ. A to je oligarchát. Protože ZÁKLADEM K VÍTĚZSTVÍ PRAVICE JE TELEVIZNÍ VYSÍLÁNÍ + DOLARY. Levice už nevyhraje, protože nemá ani televizi, ani dolary. To je celé. Ideologie pana Goebbelse a kreditky strejdy Sama skrze Říšskou banku v Berlíně.

 • 11. júla 2018 at 18:19
  Permalink

  Pán Vašek nám má čo povedať !!!

  Reply
 • 11. júla 2018 at 18:32
  Permalink

  Čítam, čítam a musím konštatovať, že pán Vašek nám má čo povedať!!!

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *