Ľuboš Blaha: Narodil som sa v Československej socialistickej republike

Som hrdý Slovák a keď vznikla Slovenská republika, bol som síce mladý chalan, ale úprimne som to prežíval a celá rodina sme sa tešili. Ale to nič nemení na tom, ako veľmi si vážim Česko-Slovensko a ako veľmi si vážim bratský český národ.

Samo to slovo – Česko-Slovensko – je pre mňa magické. Narodil som sa v Československej socialistickej republike. V ČSSR. A Československo je pre mňa nerozlučne späté so socializmom. S érou, kedy sme neboli americkým satelitom, nebola sprivatizované národné bohatstvo, ľudia mali prácu, sociálne istoty a bol tu poriadok. To bolo ČSSR.

Dnes mnohí spomínajú na rok 1918, pretože presne pred 100 rokmi vznikla naša spoločná vlasť Slovákov a Čechov.

Áno, aj ja spomínam na osobnosti tejto éry – na zakladateľa sociálnodemokratickej strany Emanuela Lehockého, vlastenca, robotníka a socialistu, ktorému dnes žiaľ chradne nádherný náhrobok na cintoríne v Bratislave – musíme s tým niečo spraviť.

Spomínam na Mareka Čulena, zakladateľa našej komunistickej strany, ktorému pri Úrade vlády hlupáci pravidelne poškodzujú sochu pubertálnymi nápismi. Aj s tým by sme mali niečo spraviť.

Spomínam na davistov, ktorí dodnes inšpirujú intelektuálnu ľavicu na Slovensku. Spomínam na Clementisa, Novomeského, Husáka. Na toho Husáka, ktorému nevieme postaviť ani jediný pomník v jeho rodnej Dúbravke.

Spomínam na Slovenské národné povstanie, na dubčekovský sen o socializme s ľudskou tvárou, spomínam na to, aký zvuk malo vo svete Československo v športe, v kultúre, vo filozofii.

Na toto všetko ako ľavičiar a Slovák spomínam. Na osobnosti Česko-Slovenska. Na osobnosti slovensko-českej ľavice, na veľké osobnosti našej kultúry a politiky.

Ale v prvom rade sa mi vybavujú moje vlastné spomienky na ČSSR – Československo je pre mňa socializmus. Je to pre mňa krásne detstvo. Je to pre mňa nádherná spomienka na osemdesiate roky.

Dnešný deň pociťujem obrovskú hrdosť na to, že pred 100 rokmi vznikol štát, ktorý dal svetu obrovské osobnosti od Lehockého cez Štefánika až po Dubčeka a Husáka.

Štát, ktorý bol po väčšinu svojej existencie ľavicový a pokrokový.

Štát, ktorý pre mňa veľa znamenal.

Štát, v ktorom som sa narodil.

Ľuboš Blaha

8 thoughts on “Ľuboš Blaha: Narodil som sa v Československej socialistickej republike

 • 28. októbra 2018 at 19:13
  Permalink

  Myslím si že Doktorovi Husákovi netreba stavať žiaden pamätník, nakoľko celá Dúbravka je jeho jedným obrovským pamätníkom. Ak sa prejdete starou Dúbravkou, malou dedinkou učupenou pod lesom popri bývalej krčme „U Zajíčka“ ktorej ale každý hovoril „U Prezidenta“ (a visel tam vždy jeho obraz) smerom do doliny, tak miesto lúk kde sa pásli kravy nájdete veľké Bratislavské sídlisko ktoré ako desiatky a stovky iných vyrástli práve za Husáka. Domy služieb ktoré svojmu pôvodnému účelu slúžia podnes deň, zdravotné strediská, priestranný Dom kultúry kam chodia hrávať liberálny herci, školy, škôlky, pekný parčík Andreja Bagara, umelca-komunistu ktorý nevrieskal na námestiach Nestačí ! hneď po tom ako sa vrátil z natáčania nejakého braku, ale umelca ktorý počas povstania hrával partizánom a po vojne sa ako poctivý umelec zaslúžil o kvalitnú, hodnotnú tvorbu dostupnú pre každého. Jeho socha je pekná a čistá, napriek tomu že bol presvedčený a aktívny komunista až do smrti…
  Zato po kapitalistických politikoch ostávajú len tie predražené a nevkusné pamätníky a názvy ulíc a budov, ktoré premenovali, nič iné. Žiadne dielo, žiaden odkaz… len obete. Presne ako po mafiánskych bossoch. Len obrovské sochy na cintoríne a ovdovelé ženy a milenky.

  Reply
  • 29. októbra 2018 at 12:41
   Permalink

   Veľmi dobre, pán Jurný !!! Presne, najkrajší pamätník je taký, ktorý si človek postaví sám počas svojho života z najodolnejšieho materiálu – z činov. Tá narážka na poctivých umelcov je výborná!

   Reply
  • 31. októbra 2018 at 11:48
   Permalink

   Vážený pán Jurný
   Čo tu zostane po smere a blahovi?
   Neuvedomujete si, že autor nie je v ničom ľavicový a pre občanov slovenska neprináša riešenia aby sa im žilo lepšie ?
   V roku 2017 nebol postavený jediný štátny byt ! V čom je teda blaha a smer ľavica ?
   Koľko štátnych a obecných bytov postavili od roku 2006 kedy sa dostali k moci ?

   Reply
 • 28. októbra 2018 at 22:19
  Permalink

  Takže sme našli „spoločné hodnoty“ , teraz už len zúročiť tie spoločné hodnoty pre tvorbu budúcnosti…

  Reply
 • 29. októbra 2018 at 6:53
  Permalink

  Ako pekne píše pán BLAHA ! A ako nepekne robí spoločne so smerom všetko NAOPAK ako píše !

  Reply
  • 29. októbra 2018 at 17:33
   Permalink

   Veru tak, pán Zvolen.
   Ale nemá to ľahké. Žiť s takou schizofréniou, denno denne si to ospravedlňovať, hľadať dôvoddy, sem tam, keď sa niekto opýta, vysvetľovať … Alebo, žeby to zvládal ľavou zadnou?

   Reply
  • 31. októbra 2018 at 9:38
   Permalink

   Demagóg Blaha opäť klame, keď o sebe tvrdí, že je ľavičiar. Spomína na to čo sám pošľapáva, ako sociálny demokrat a pravičiar.

   Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *