Ľuboš Blaha: Narodil som sa v Československej socialistickej republike

Som hrdý Slovák a keď vznikla Slovenská republika, bol som síce mladý chalan, ale úprimne som to prežíval a celá rodina sme sa tešili. Ale to nič nemení na tom, ako veľmi si vážim Česko-Slovensko a ako veľmi si vážim bratský český národ.

Samo to slovo – Česko-Slovensko – je pre mňa magické. Narodil som sa v Československej socialistickej republike. V ČSSR. A Československo je pre mňa nerozlučne späté so socializmom. S érou, kedy sme neboli americkým satelitom, nebola sprivatizované národné bohatstvo, ľudia mali prácu, sociálne istoty a bol tu poriadok. To bolo ČSSR.

Dnes mnohí spomínajú na rok 1918, pretože presne pred 100 rokmi vznikla naša spoločná vlasť Slovákov a Čechov.

Áno, aj ja spomínam na osobnosti tejto éry – na zakladateľa sociálnodemokratickej strany Emanuela Lehockého, vlastenca, robotníka a socialistu, ktorému dnes žiaľ chradne nádherný náhrobok na cintoríne v Bratislave – musíme s tým niečo spraviť.

Spomínam na Mareka Čulena, zakladateľa našej komunistickej strany, ktorému pri Úrade vlády hlupáci pravidelne poškodzujú sochu pubertálnymi nápismi. Aj s tým by sme mali niečo spraviť.

Spomínam na davistov, ktorí dodnes inšpirujú intelektuálnu ľavicu na Slovensku. Spomínam na Clementisa, Novomeského, Husáka. Na toho Husáka, ktorému nevieme postaviť ani jediný pomník v jeho rodnej Dúbravke.

Spomínam na Slovenské národné povstanie, na dubčekovský sen o socializme s ľudskou tvárou, spomínam na to, aký zvuk malo vo svete Československo v športe, v kultúre, vo filozofii.

Na toto všetko ako ľavičiar a Slovák spomínam. Na osobnosti Česko-Slovenska. Na osobnosti slovensko-českej ľavice, na veľké osobnosti našej kultúry a politiky.

Ale v prvom rade sa mi vybavujú moje vlastné spomienky na ČSSR – Československo je pre mňa socializmus. Je to pre mňa krásne detstvo. Je to pre mňa nádherná spomienka na osemdesiate roky.

Dnešný deň pociťujem obrovskú hrdosť na to, že pred 100 rokmi vznikol štát, ktorý dal svetu obrovské osobnosti od Lehockého cez Štefánika až po Dubčeka a Husáka.

Štát, ktorý bol po väčšinu svojej existencie ľavicový a pokrokový.

Štát, ktorý pre mňa veľa znamenal.

Štát, v ktorom som sa narodil.

Ľuboš Blaha

Zdieľaj tento článok:
37
1
164
3

14 thoughts on “Ľuboš Blaha: Narodil som sa v Československej socialistickej republike

 • 28. októbra 2018 at 19:13
  Permalink

  Myslím si že Doktorovi Husákovi netreba stavať žiaden pamätník, nakoľko celá Dúbravka je jeho jedným obrovským pamätníkom. Ak sa prejdete starou Dúbravkou, malou dedinkou učupenou pod lesom popri bývalej krčme „U Zajíčka“ ktorej ale každý hovoril „U Prezidenta“ (a visel tam vždy jeho obraz) smerom do doliny, tak miesto lúk kde sa pásli kravy nájdete veľké Bratislavské sídlisko ktoré ako desiatky a stovky iných vyrástli práve za Husáka. Domy služieb ktoré svojmu pôvodnému účelu slúžia podnes deň, zdravotné strediská, priestranný Dom kultúry kam chodia hrávať liberálny herci, školy, škôlky, pekný parčík Andreja Bagara, umelca-komunistu ktorý nevrieskal na námestiach Nestačí ! hneď po tom ako sa vrátil z natáčania nejakého braku, ale umelca ktorý počas povstania hrával partizánom a po vojne sa ako poctivý umelec zaslúžil o kvalitnú, hodnotnú tvorbu dostupnú pre každého. Jeho socha je pekná a čistá, napriek tomu že bol presvedčený a aktívny komunista až do smrti…
  Zato po kapitalistických politikoch ostávajú len tie predražené a nevkusné pamätníky a názvy ulíc a budov, ktoré premenovali, nič iné. Žiadne dielo, žiaden odkaz… len obete. Presne ako po mafiánskych bossoch. Len obrovské sochy na cintoríne a ovdovelé ženy a milenky.

  Reply
  • 29. októbra 2018 at 12:41
   Permalink

   Veľmi dobre, pán Jurný !!! Presne, najkrajší pamätník je taký, ktorý si človek postaví sám počas svojho života z najodolnejšieho materiálu – z činov. Tá narážka na poctivých umelcov je výborná!

   Reply
  • 31. októbra 2018 at 11:48
   Permalink

   Vážený pán Jurný
   Čo tu zostane po smere a blahovi?
   Neuvedomujete si, že autor nie je v ničom ľavicový a pre občanov slovenska neprináša riešenia aby sa im žilo lepšie ?
   V roku 2017 nebol postavený jediný štátny byt ! V čom je teda blaha a smer ľavica ?
   Koľko štátnych a obecných bytov postavili od roku 2006 kedy sa dostali k moci ?

   Reply
 • 28. októbra 2018 at 22:19
  Permalink

  Takže sme našli „spoločné hodnoty“ , teraz už len zúročiť tie spoločné hodnoty pre tvorbu budúcnosti…

  Reply
 • 29. októbra 2018 at 6:53
  Permalink

  Ako pekne píše pán BLAHA ! A ako nepekne robí spoločne so smerom všetko NAOPAK ako píše !

  Reply
  • 29. októbra 2018 at 17:33
   Permalink

   Veru tak, pán Zvolen.
   Ale nemá to ľahké. Žiť s takou schizofréniou, denno denne si to ospravedlňovať, hľadať dôvoddy, sem tam, keď sa niekto opýta, vysvetľovať … Alebo, žeby to zvládal ľavou zadnou?

   Reply
  • 31. októbra 2018 at 9:38
   Permalink

   Demagóg Blaha opäť klame, keď o sebe tvrdí, že je ľavičiar. Spomína na to čo sám pošľapáva, ako sociálny demokrat a pravičiar.

   Reply
 • 13. januára 2019 at 12:29
  Permalink

  Pán Blaha, nestačí len kritizovať, treba činy. Tu nestačí meniť značky v parlamente a ďalej „budovať“ tento zvrhlý, zvierací systém. Treba ho zmeniť. Ale to Vy, ako inteligentný človek predsa viete. Len som od Vás nepočul to aj povedať, alebo napísať. Ak sa mýlim, opravte ma, prosím. S pozdravom Jojo.

  Reply
 • 13. januára 2019 at 15:10
  Permalink

  Jojo Veselý, máte pravdu, treba činy. Treba to zmeniť! Ale najprv musia ľudia pochopiť, že tento systém je, ako správne píšete „zvrhlý, zvierací“, lebo mnohí ho ako taký nevnímajú. A kým to ľudia nepochopia, dôležité sú slová, kritika. Balvan z cesty neodvalí jeden človek, musí presvedčiť ostatných, aby mu pomohli. Čo môže urobiť sám poslanec Blaha? Hornej, strednej i hornej dolnej triede sa tento systém páči, hoci je hodnotovo prázdny, ľudí naučil vnímať svet po vlastné vchodové dvere. Tí, ktorí sú finančne zabezpečení, sú spokojní, ale poznám i ľudí, ktorí sa potácajú nad priepasťou chudoby a volia pravicu. Takže činy pre koho? Najprv ich musia ľudia chcieť. Čiže najprv slová, potom činy.

  Reply
 • 14. januára 2019 at 15:42
  Permalink

  V podstate s Vami súhlasím až na jednu a to najdôležitejšiu vec. A na tú ste zabudli. Kritikov sú státisíce, ale treba im aj ukázať cestu, spôsob, ako z tohto bahna von. Trvám na tom, že nestačí len ktitizovať, tým státisícom treba ukázať cestu. A to by mali inteligentní, naozaj ľavicovo orientovaní ľudia.

  Reply
 • 14. januára 2019 at 16:46
  Permalink

  Súhlasím s Vami, treba ukázať cestu, len je tu jeden problém, a to ten, že mnohí sa cítia v tom bahne dobre a ani náhodou sa im nechce z neho von. Podľa môjho názoru je tou cestou zjednocovanie ľavicovo zmýšľajúcich ľudí, nevravím, že je to cieľ, ale cesta to určite je. Koniec koncov napísali ste svoj názor, aj to je cesta.

  Reply
 • 15. januára 2019 at 12:17
  Permalink

  A Smer nie je v žiadnom prípade ľavica. Sociálna demokracia je len rečami akože ľavica, pretože nechce meniť podstatu spoločnosti – systém.
  A teraz pozor. Soc. demokracia je pre skutočnú ľavicu oveľa nebezpečnejšia ako pravica, pretože klame ľudí, že obhajuje záujmy pracujúcich. Menej vzdelaní ľudia resp. tí, ktorí sa tým nezaoberajú, si myslia, že soc. demokrati obhajujú ich záujmy. Ale to je len dobre kamuflovaná lož, pretože podobne ako pravica sa podieľajú na „budovaní“ zverského systému. Ale u pravici aspoň vieme, kto sú.

  Reply
  • 15. januára 2019 at 12:36
   Permalink

   Jojo!
   Áno, máte pravdu, Smer nie je ľavica, ja som to nikdy netvrdila. S Vaším komentárom súhlasím do posledného písmena. A preto je potrebné vybudovať silnú ľavicu. Ešte raz zopakujem svoju poslednú vetu z predchádzajúceho komentára „…napísali ste svoj názor, aj to je cesta.“ Krásne sa po Vašom komentári rozjasnilo…

   Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

close

Pomôžte nám s propagáciou: