Lucia Hubinská o podpore modernizácie v krajinách Globálnej rozvojovej iniciatívy

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

PODPORA MODERNIZÁCIE VO VŠETKÝCH KRAJINÁCH PROSTREDNÍCTVOM GLOBÁLNEJ ROZVOJOVEJ INICIATÍVY

Bola pre mňa veľká pocta zúčastniť sa dnes slávnostného uvedenia dôležitých publikácií Čínskeho Inštitútu medzinárodných štúdií o podpore modernizácie vo všetkých krajinách prostredníctvom Globálnej rozvojovej iniciatívy, na ktorom vystúpili ich excelencie, veľvyslanec Barbadosu v Číne, veľvyslanec Grenady v Číne, veľvyslanec Východného Timoru v Číne, veľvyslanec Bolívijského mnohonárodného štátu, veľvyslanec Bolívarskej republiky Venezuela, veľvysanec Nepálu v Číne, a stály koordinátor OSN v Číne, aby potvrdili ich záväzok k spolupráci Juh-Juh pri riešení globálnych problémov ako sú udržateľný rozvoj, klimatická spravodlivosť, boj proti chudobe, mier a iné.

Modernizácia, ktorá je často ponímaná ako synonymum k západnému osvietenstvu, či k Priemyselnej revolúcii, však pre krajiny mimo západného sveta neznamená westernizáciu. Práve naopak. Západný prístup k modernizácii je už vo svojej podstate nespravodlivý a prospieva jedine Západu, pretože sa výrazne prejavuje západocentrickou perspektívou a systematicky obmedzuje modernizačné procesy rozvojových krajín. Nejde o nič iné ako šírenie západných hodnôt a ideológií, ktoré nahrávajú západným geopolitickým záujmom a odrážajú hlboko zakorenenú tradíciu „kolonializmu“.

Navyše západná modernizácia nie je schopná adresovať problémy univerzálneho rozvoja ani len pre svoju vlastnú populáciu. Model západnej modernizácie zameraný na kapitál prehĺbil príjmovú nerovnosť a vyvolal sériu reťazových reakcií, akými sú politická polarizácia a sociálne nepokoje. V poslednom desaťročí sme boli svedkami novej vlny populizmu, krajne pravicového populizmu, čoho dôsledkom boli všeobecný vzostup krajne pravicových strán, fašizácia, nacionalizmus a protekcionizmus.

Západná modernizácia zostáva uväznená v logike kapitálu a uprednostňuje materiálny rast pred sociálnym blahobytom a udržateľnosťou životného prostredia. Postupy ako „najprv rast, potom blahobyt“ alebo „najprv znečistenie, potom kontrola“ to potvrdzujú. Neoliberálne sľuby o prosperite a bohatstve, ktoré má od bohatých pretiecť k chudobným, zlyhali – príjmy z kapitálu teraz výrazne prevyšujú príjmy z práce a obohacujú len malú elitu. Tento nekontrolovaný kapitalizmus prehlbuje nerovnosť, monopolizuje globálne zdroje a urýchľuje ekologický kolaps.

Dnes svetový hegemón USA a jeho sprostredkovatelia, potomkovia kolonizátorov, a západní imperialisti stoja pred nami nahí. Pre tých, z nás, ktorí myslia samostatne a kriticky, neexistuje pochybnosť, že západná liberálna demokracia je len prázdna floskula, že ekonomický rozvoj sú len čísla, ktoré pribúdajú na bankových účtoch megakorporácií a „nadľudí“, ktorí ich riadia, že diplomacia v západnom ponímaní sú v skutočnosti ekonomické vojny, nátlak a systematická destabilizácia suverénnych štátov.

Krajiny globálneho Juhu sú na vzostupe cez silnú medzinárodnú spoluprácu, ktorá je založená na vzájomnej dôvere, na férovosti a solidarite a na ochrane mieru. Ak sa rozhodneme nebyť sluhom, ale dôstojným partnerom, ktorý sa riadi týmito hodnotami a princípmi, potom aj Slovensko má miesto v tomto novom svetovom poriadku. Ja budem vždy stáť na strane antiimperializmu. Nie zo slepej oddanosti, ale z hlbokej viery v spravodlivejší svet. Svet, ktorý sa nebuduje na úkor iných, ale spolu s nimi.

Lucia Hubinská

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne




Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *