Matica, kraj, mestá a obce si pripomenuli konferenciou „červeného Hemingwaya“ Ladislava Mňačka

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Informujú o tom Slovenské národné noviny v článku V Rimavskej Sobote a Lukovištiach sa spomínalo na spisovateľa Ladislava MŇAČKA. V spolupráci Matice slovenskej, Úradu Banskobystrického samosprávneho kraja, Klubu spisovateľov literatúry faktu na Slovensku, Mesta Rimavská Sobota a Obce Lukovištia sa v Rimavskej Sobote konala medzinárodná konferencia Taký bol Ladislav Mňačko – spisovateľ, básnik, dramatik, žurnalista. Konferencia sa uskutočnila pri príležitosti stopiateho výročia narodenia a tridsiateho výročia úmrtia Ladislava MŇAČKA. Článok pripravila Tatiana TRETINOVÁ.

Matica slovenská si pripomína nielen osobnosti 19. storočia, ale aj osobnosti 20. storočia, čoho dôkazom sú mnohé aktivity v rámci publikačnej činnosti a kultúrno-odborných podujatí k Jozefovi Kronerovi, Jozefovi Murgašovi, Ladislavovi Ballekovi, Vladimírovi Mináčovi a ďalším. V októbri je naplánované odhalenie búst Ladislavovi Novomeskému a Ivanovi Horváthovi.

Na konferencii sa zúčastnili desiatky učiteľov, vysokoškolských pedagógov a pracovníkov knižníc z Banskobystrického kraja. Na úvod vystúpil osemnásťčlenný spevácky zbor Bona Fide pod vedením Janky Dobrockej. Moderátorka Milada Jutková privítala hostí: osobitne trojčlennú delegáciu z mesta Valašské Klobouky, rodiska Ladislava Mňačka,  Ivana Hazuchu, poslanca Národnej rady SR, Jozefa Šimka, primátora Rimavskej Soboty, a Martina Pliešovského, primátora Hnúšte. Na konferencii sa zúčastnili aj rodinní príslušníci Ladislava Mňačka a jeho manželky. Po privítaní sa ujal slova Roman Hubert, starosta obce Lukovištia, kde je Ladislav Mňačko pochovaný. Okrem iného povedal, že konferenciou sa vyjadruje „hold inšpiratívnej, odvážnej a tvorivej literárnej osobnosti Ladislava Mňačka, ktorý svojou tvorbou, citlivým a pravdivým prístupom k ľuďom a veľkým životným prehľadom si podmanil srdcia mnohých čitateľov“. Pripomenul, že Mňačko je čestný občan Lukovíšť, čím sa „stal jedným z obyvateľov obce, čo si ostatní vysoko cenia a sú na to hrdí“, uvádza SNN.

***

Konferenciu poctil prítomnosťou aj Marián Gešper, predseda Matice slovenskej. Povedal, že jeho predkovia z maminej strany pochádzajú z Valašska, kde sa Ladislav Mňačko narodil, a o to väčšmi ho zaujala kniha Smrť sa volá Engelchen, ktorá prezrádza mnohé o tomto kraji. O Mňačkovi sa vyjadril ako o jednom z najlepších slovenských spisovateľov, ktorý sa nebál ako novinár i literát vykričať pravdu v období, keď to nebolo bežné a hrozili za to rôzne postihy.

Svoje vystúpenie ukončil odovzdaním Mimoriadnej ceny Matice slovenskej za prínos pre slovenskú literatúru a výskum osobností slovenskej kultúry a čestnému predsedovi Kulturologicko-filozofického odboru Matice slovenskej Jozefovi Leikertovi ‒ najmä za práce o Ladislavovi Mňačkovi. Jozef Leikert pri preberaní ceny povedal, že ju vníma ako poďakovanie samotnému Ladislavovi Mňačkovi, ktorý počas života dostal viacero najvyšších vyznamenaní, ale matičné mu chýbalo.

Čítajte v celom článku na SNN: V Rimavskej Sobote a Lukovištiach sa spomínalo na spisovateľa Ladislava MŇAČKA

Ladislava Mňačka si Matica pripomenula aj samostatným podujatím Kulturologicko-filozofického odboru Matice slovenskej v Bratislave.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne




Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *