Medzinárodné fórum v Astane: Spojiť mysle, formovať budúcnosť

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

V dňoch 29. – 30. mája 2025 hostí Kazachstan Medzinárodné fórum v Astane (AIF) s nosnou témou „Spojiť mysle, formovať budúcnosť“. Fórum slúži ako globálna platforma pre dialóg a spoluprácu v súvislosti s najnaliehavejšími výzvami súčasnosti.

Plenárna časť, ktorá sa konala 29. mája, privítala hlavné prejavy prezidenta Kazachstanu Kasym-Žomarta Tokajeva, prezidenta Rwandy Paula Kagameho, prezidentky Severného Macedónska Gordany Siljanovskej-Davkovej, generálneho tajomníka Rady Európy Alaina Berseta, bývalého generálneho tajomníka OSN Bana Ki-moona (v súčasnosti prezidenta a predsedu Globálneho inštitútu pre zelený rast), ako aj generálneho riaditeľa Organizácie OSN pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) Qu Dongyu.

Fóra sa zúčastňuje viac než 5 000 medzinárodných účastníkov vrátane vedúcich delegácií, zástupcov veľkých firiem a vyše 100 zahraničných novinárov.

AIF naďalej potvrdzuje postavenie Kazachstanu ako mosta medzi regiónmi a ideami, ako aj ako dôveryhodného sprostredkovateľa v ére globálnej neistoty i príležitostí.

„Spojiť mysle, formovať budúcnosť“ – téma tohto ročníka je zároveň misiou aj presvedčením, že pokrok je možný len vďaka spolupráci, nie izolácii. Krajina sa usiluje vystupovať ako tvorca konsenzu a spoľahlivý partner, ktorý prepája regióny, kultúry a myšlienky s cieľom formovať kooperatívnejšiu budúcnosť medzinárodného spoločenstva.

Vo svojom otváracom prejave prezident Tokajev označil súčasné medzinárodné dianie za obdobie „hlbokej neistoty“, charakterizované oslabovaním multilateralizmu, nárastom protekcionizmu a geopolitickou fragmentáciou. Potvrdil záväzok Kazachstanu k zahraničnej politike založenej na konštruktívnom dialógu, rešpekte k suverénnym právam a ochrane kultúrnej a jazykovej rozmanitosti pod heslom „Jednota v rozmanitosti“.

Tokajev upozornil na nesúlad medzi nadnárodnými hrozbami a reakciami na úrovni štátov a vyzval na oživenie globálnej spolupráce. Vyzval najmä krajiny strednej veľkosti, vrátane Kazachstanu, aby prevzali väčšiu zodpovednosť za budovanie spravodlivého a inkluzívneho svetového poriadku.

Zároveň zdôraznil, že región Strednej Ázie sa otepľuje dvakrát rýchlejšie ako svetový priemer, čo robí z klimatickej odolnosti urgentnú prioritu pre udržateľný rozvoj.

V tejto súvislosti oznámil, že Kazachstan v roku 2026 v spolupráci s OSN zorganizuje Regionálny ekologický summit, ktorého cieľom bude zosúladiť klimatické stratégie stredoázijských krajín s globálnymi cieľmi a posilniť ich regionálne líderstvo v tejto oblasti.

Tokajev tiež vyzdvihol význam Regionálneho centra OSN pre ciele udržateľného rozvoja (SDGs) v Alma-Ate, ktoré predstavuje míľnik v oblasti multilaterálneho rozvoja. Centrum sa bude zameriavať na Strednú Áziu a Afganistan, poskytovať technickú podporu, koordinovať medzinárodné iniciatívy a realizovať spoločné projekty na podporu udržateľného rozvoja v regióne.

Informuje Veľvyslanectvo Kazašskej republiky v Slovenskej republike

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne




Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *