Milan Zelinka o absencii kresťanstva v kapitalizme

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Esejista a spisovateľ Milan Zelinka vydal zaujímavú knihu Na okraj kultúry, na okraj života, ktorá bola nedávno recenzovaná na DAV DVA. V spolupráci s Vydavateľstvom Spolku slovenských spisovateľov vám prinášame ukážku z tohto diela.

Absencia kresťanstva

V kapitalistickom ekonomickom systéme je všetko predmetom obchodu, inými slovami povedané, niet takej veci pod slnkom, ktorá by nebola na predaj, vrátane ľudského svedomia. Predáva sa a kupuje naozaj všetko, od šnúrok na topánkach až po energiu, prichádzajúcu k nám z vesmíru. Všetko je možné kúpiť a všetko je treba zaplať. A nech nás nemýlia očarujúce úsmevy pekných predavačiek v nejakom honosnom supermarkete: ich úsmevy sú už dopredu zarátané v cene to-varu, ktorý je pripravený na predajných pultoch. Neskúsený mládenec môže ešte podľahnúť ilúzii miloty, my starí matadori už dávno vieme, že je to len prefíkaný spôsob ako vytiahnuť z našich peňaženiek čo najväčšie množstvo tých cenných papierikov, bez ktorých by neboli nielenže obchody, ale ani ‒a najmä! ‒ vojny. Lebo kto nemá peniaze, ten nemôže ani viesť vojnu, najmä nie agresívnu, dobyvačnú, koristnícku, ergo kladivko ‒ vojny môžu viesť len bohaté krajiny.

Isteže, vždy je lepšie, ak sa budú národy stretávať na báze obchodu, ako by sa mali navzájom neľútostne kynožiť. Pred-pokladom trhu, predpokladom obchodu je právo na slobodné podnikanie, ale práve slobodné podnikanie ‒ ak nie je nikým a ničím kontrolované ‒ prináša so sebou obrovské riziko široko rozvetvenej a hlboko sa zakoreňujúcej kriminality. Človeku dnes až vlasy vstávajú dupkom z toho, aké majstrovské ekonomické podvody sa dejú v oblasť makro i mikroekonomiky, čo všetko niektorí podnikatelia nevymyslia, len aby pripravili občanov demokratického štátu o posledné peniaze, napríklad o celoživotné úspory, aby ich zbedačili.

Človek sa zavše nemôže zbaviť silného dojmu, že kdesi popri vysokých školách ekonomických existujú aj vysoké školy podvodnícke. Nečudo, že najpotrebnejším povolaním v demokracii je povolanie právnické, že súdy praskajú vo švíkoch pod obrovským množstvom trestných i občianskoprávnych podaní, že preťaženosť polície je už chronická. Je evidentné, že chýba morálka, kresťanská morálka, ktorá by udržiavala ľudské konanie v medziach noriem. Pravdu mal istý môj známy, ktorý mi na veľmi frekventovanej križovatke zdesený z nedisciplinovanosti chodcov i motoristov povedal: „Nevidím. Nevidím okolo seba kresťanov: vidím len ľudí, ktorí chodia do kostola!“

spisovateľ Milan Zelinka v knihe Na okraj kultúry, na okraj života, ktorá vyšla minulý rok vo Vydavateľstve Spolku slovenských spisovateľov

PODPORTE nezávislé médium.

Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na propagáciu stránky, aby sa o nej dozvedelo čo najviac ľudí.
Aj malá čiastka dostatočne pomôže.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Ohodnotiť článok

One thought on “Milan Zelinka o absencii kresťanstva v kapitalizme

  • 15. októbra 2020 at 16:41
    Permalink

    Kresťanstvo to tiež až tak celkom nezvládlo, už 2000 rokov sú väznice plné kresťanov.

     
    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Prepošlite článok emailom