Milan Zelinka o absencii kresťanstva v kapitalizme

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Esejista a spisovateľ Milan Zelinka vydal zaujímavú knihu Na okraj kultúry, na okraj života, ktorá bola nedávno recenzovaná na DAV DVA. V spolupráci s Vydavateľstvom Spolku slovenských spisovateľov vám prinášame ukážku z tohto diela.

Absencia kresťanstva

V kapitalistickom ekonomickom systéme je všetko predmetom obchodu, inými slovami povedané, niet takej veci pod slnkom, ktorá by nebola na predaj, vrátane ľudského svedomia. Predáva sa a kupuje naozaj všetko, od šnúrok na topánkach až po energiu, prichádzajúcu k nám z vesmíru. Všetko je možné kúpiť a všetko je treba zaplať. A nech nás nemýlia očarujúce úsmevy pekných predavačiek v nejakom honosnom supermarkete: ich úsmevy sú už dopredu zarátané v cene to-varu, ktorý je pripravený na predajných pultoch. Neskúsený mládenec môže ešte podľahnúť ilúzii miloty, my starí matadori už dávno vieme, že je to len prefíkaný spôsob ako vytiahnuť z našich peňaženiek čo najväčšie množstvo tých cenných papierikov, bez ktorých by neboli nielenže obchody, ale ani ‒a najmä! ‒ vojny. Lebo kto nemá peniaze, ten nemôže ani viesť vojnu, najmä nie agresívnu, dobyvačnú, koristnícku, ergo kladivko ‒ vojny môžu viesť len bohaté krajiny.

Isteže, vždy je lepšie, ak sa budú národy stretávať na báze obchodu, ako by sa mali navzájom neľútostne kynožiť. Pred-pokladom trhu, predpokladom obchodu je právo na slobodné podnikanie, ale práve slobodné podnikanie ‒ ak nie je nikým a ničím kontrolované ‒ prináša so sebou obrovské riziko široko rozvetvenej a hlboko sa zakoreňujúcej kriminality. Človeku dnes až vlasy vstávajú dupkom z toho, aké majstrovské ekonomické podvody sa dejú v oblasť makro i mikroekonomiky, čo všetko niektorí podnikatelia nevymyslia, len aby pripravili občanov demokratického štátu o posledné peniaze, napríklad o celoživotné úspory, aby ich zbedačili.

Človek sa zavše nemôže zbaviť silného dojmu, že kdesi popri vysokých školách ekonomických existujú aj vysoké školy podvodnícke. Nečudo, že najpotrebnejším povolaním v demokracii je povolanie právnické, že súdy praskajú vo švíkoch pod obrovským množstvom trestných i občianskoprávnych podaní, že preťaženosť polície je už chronická. Je evidentné, že chýba morálka, kresťanská morálka, ktorá by udržiavala ľudské konanie v medziach noriem. Pravdu mal istý môj známy, ktorý mi na veľmi frekventovanej križovatke zdesený z nedisciplinovanosti chodcov i motoristov povedal: „Nevidím. Nevidím okolo seba kresťanov: vidím len ľudí, ktorí chodia do kostola!“

spisovateľ Milan Zelinka v knihe Na okraj kultúry, na okraj života, ktorá vyšla minulý rok vo Vydavateľstve Spolku slovenských spisovateľov

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


One thought on “Milan Zelinka o absencii kresťanstva v kapitalizme

  • 15. októbra 2020 at 16:41
    Permalink

    Kresťanstvo to tiež až tak celkom nezvládlo, už 2000 rokov sú väznice plné kresťanov.

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *