Názor občana: Ako poctivo platiacim občanom v Púchove hrozí vyhodenie z bytu a následný osud bezdomovcov

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Bolo raz jedno menšie okresné mesto, cez ktoré tečie rieka Váh a kde sa už takmer 70 rokov vyrábajú pneumatiky v miestnych gumárňach. V rokoch 2003 až 2005 sa v tomto meste vybudovalo mestské nájomné byty, ktoré boli pridelené mladým rodinám s tým, že tieto rodiny budú za ich užívanie platiť služby a nájomné, pričom platba nájomného mala slúžiť ako alikvotná splátka úveru zo Štátneho fondu rozvoja bývania (ŠFRB), ktorý si zobralo mesto Púchov, pričom po uplynutí 30 rokov sa tieto byty mali ich užívateľom previesť do osobného vlastníctva. Obyvatelia týchto nájomných bytov teda statočne pracovali a platili všetky poplatky vrátane úverovej splátky. Ešte je vhodné spomenúť, že tieto byty nemajú štatút sociálnych bytov. Uvedené vypratávanie nájomných bytov sa týka viac ako 60 rodín.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Rastislav Henek
Občan R. H. a občan A. K.

V uplynulom týždni však mnohí obyvatelia týchto mestských nájomných bytov zrazu obdržali písomné príkazy na vypratanie týchto nájomných bytov podpísané súčasným púchovským primátorom Rastislavom H. Áno, čítate správne. Súčasný púchovský primátor má tú drzosť vyhodiť z nájomných bytov slušných pracujúcich a platiacich občanov Púchova, ktorým bolo prisľúbené odkúpenie týchto bytov do osobného vlastníctva po splatení alikvotnej sumy úveru. Ako dôvod na vysťahovanie sa uvádza, že títo občania presahujú hornú príjmovú hranicu oprávnenosti obývať tieto mestské nájomné byty. Okrem preverovania príjmov držiteľov nájomných zmlúv sa preverujú ešte aj príjmy ich detí. To vari zákon nepredpokladá, že výška miezd občanov s postupujúcim plynutím času narastá a že v tom čase menšie školopovinné deti začnú jedného dňa pracovať? Že občania nebudú v roku 2018 dosahovať rovnakú výšku mzdy ako v roku 2003? Bývanie v týchto bytoch nebolo ani žiadnou charitou – za nájom a služby sa platila suma oscilujúca okolo 330 € mesačne. Ak k tomu prirátame ešte poplatok za káblovú TV, internet či poplatky za odpad, výsledné reálne náklady sa pohybujú okolo 380 € mesačne. Čiže človek si platí každý mesiac takúto sumu, aby bol neskôr bez náhrady vysťahovaný ako nejaký posledný neplatič? Pritom občania na alikvotnej splátke úveru za uplynulých 15 rokov zaplatili polovicu hodnoty toho bytu.

Všetky tieto okolnosti mali za následok to, že  občania žili celých 13 až 15 rokov v dobrej viere, že po uplynutí časového úseku 30 rokov od nadobudnutia sa im tieto byty prevedú do osobného vlastníctva, lebo vtedy dôjde k celkovému splateniu úveru. Žiada sa spomenúť aj tú skutočnosť, že niektorí nájomníci v týchto bytoch sú dnes už starší ľudia medzi 50 a 60 rokom veku, čiže každému súdnemu človeku je jasné, že títo občania už vo väčšine prípadov nedosiahnu na hypotekárny úver, aby si aspoň takto mohli vyriešiť otázku bývania.

Zdá sa Vám to ako nejaké Kocúrkovo? Nuž zjavne áno, keď súčasné vedenie mesta Púchov zaobchádza so slušnými platiacimi občanmi ako s nejakými asociálnymi neplatičmi a chce z týchto ľudí urobiť bezdomovcov. Tu je namieste si položiť otázku – cui bono? Či teda má primátor slúžiť občanom  alebo občania primátorovi? Žeby si chcel súčasný primátor Púchova Rastislav H. takýmto spôsobom kúpiť niečiu priazeň? A či vari chce priklepnúť tieto byty niekomu zo „svojich“ verných?


Sklamaní občania mesta Púchov pre DAV DVA (poslal Jaroslav K.)

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


13 thoughts on “Názor občana: Ako poctivo platiacim občanom v Púchove hrozí vyhodenie z bytu a následný osud bezdomovcov

 • 16. júna 2018 at 18:53
  Permalink

  Tie útoky na „asociálnych neplatičov“ v tomto texte sú úplne trápne. Skutoční DAVisti sa v hroboch obracajú.

  Reply
  • 5. augusta 2018 at 9:43
   Permalink

   zabudli v článku napísať, že niektorí nájomcovia v sociálnych bytoch dávno nebývajú, ale ich ďalej prenajímajú tretím osobám. A ďaľší majú vlastné nehnuteľnosti, byty aj rodinné domy – a napriek tomu tu vyplakávajú, že „nevyhadzujte nás na ulicu“ . Celé je to choré.

   Reply
 • 16. júna 2018 at 20:06
  Permalink

  K článku: Tak to je sila, toto sa zle číta, nieto ešte prežíva.

  Reply
 • 18. júna 2018 at 8:46
  Permalink

  Bohužiaľ, je to tak. Ale to, že p. Primátor za jeho slúženie ktoré trvalo 4 roky nevystaval ani 1 nájomnú bytovku…. hlavne , že má on dostatok všetkého zrazu …. Bohužiaľ už nie je učiteľom na základnej škole, a my nie sme na telesnej výchove!!!!! Treba mať svoj názor!!!!

  Reply
  • 18. júna 2018 at 13:28
   Permalink

   Milá pani Dorotka,

   ak ste z Púchova, skúste celú záležitosť poriadne rozvíriť, tzn. zavolať televíziu STV, ktorá je verejnoprávna a ktorú si pán H. hádam ešte nepodplatil, organizujte sa, búrte sa, choďte nocovať pred budovu MsÚ v Púchove…je milión možností, ako tomu ešte zabrániť, no v prvom rade treba ísť pred súd, spísať hromadnú žalobu, hromadný protest všetkých, ktorých sa to týka. Odporúčam aj obrátiť sa na verejného ochrancu práv alebo Ústavný súd. Je šokujúce, že v údajnej „demokracii“, ktorá si vytkla za cieľ byť lepším režimom ako socializmus, je toto všetko ešte možné.

   Búrte sa, milí nájomníci, urobte okolo toho poriadne rošambo, aby sa pánovi H. tak ľahko nedýchalo.

   Reply
   • 5. augusta 2018 at 9:44
    Permalink

    ale veď oni ešte Michalcovi podpisovaali zmluvy, že to je DOČASNÉ nájomné bývanie. Žiadny odpredaj do vlastníctva!

    Reply
    • 2. septembra 2018 at 21:57
     Permalink

     Bývate tam???? Ak nie, tak tu nepíšte hlúposti prosím Vás, lebo očividne nepoznáte celú problematiku, kde matka, ktorá má tri dospelé dcéry, ktoré sú ťažko postihnuté a má si vziať hypotéky?! Otvorte oči prosím Vás a zamyslite sa !!!!! Hanba takýmto občanom! Áno, sok za to, že ak človek, ktorý v takom byte býva a má možnosť niekam ísť, tak nech ide , nech zbytočne nezaberá byt pre ďalšieho, no nie sú to ŽIADNE SOCIÁLNE BYTY!!!! Nakoľko 80 m2 nemôže byť sociálny byt !!!!!!

     Reply
     • 4. októbra 2018 at 0:36
      Permalink

      A ktorá je to tá nájomníčka s 3 postihnutými dcérami? Snáď vy osobne?

 • 18. júna 2018 at 14:30
  Permalink

  nuž Michalec vám nebol dobrý hlavne že mesto Puchov vybudoval zo sračiék on spravil z Puchova druhe najkrajšie mesto slovenska a tento pajác neurobil nič len vám škodí

  Reply
 • 22. júna 2018 at 16:47
  Permalink

  Po novom bolo vyhlásené, vraj nám dá byt po meplatičoch…. veď my byty máme, kde je pes zakopaný???????

  Reply
 • 5. augusta 2018 at 9:40
  Permalink

  15 rokov bývať v sociálnom byte, ktorý postavilo mesto s podporou ŠFRB, a nebyť celý ten čas schopný postarať sa o to, aby som mal kde bývať aj v budúcnosti?
  Hypotéka – úver – alebo nákup bytu z úspor! A uvoľnite konečne tie nájomné byty pre tých, ktorí ich naozaj potrebujú!

  Reply
  • 2. septembra 2018 at 22:01
   Permalink

   To nie je pre ľudí, ktorí to potrebujú, je to pre R.H. známych!!!!!! Nepotrebuje ich veľa, stačí mu pár bytíkov do konca volebného obdobia, aby zabezpečil svojim blízkym, jeden prípad tam už je taký, ďalší je ten, že ako človek, ktorý nepochádza z PU dostane v Púchove nájomný byt ????? Trošku sa zamyslite !

   Reply
   • 4. októbra 2018 at 0:34
    Permalink

    Dorotka – a koho tam teda chce primátor nasťahovať? Tie byty sa odpredávať nebudú. Tie byty sú pridelené dočasne – kým nájomníci spĺňajú podmienky, stanovené ŠFRB. A že má niekto pridelený takýto byt, a pritom býva inde, a tento SOCIÁLNY alebo NÁJOMNÝ byt prenajíma načierno úplne niekomu inému? Deložovať a dovidenia.

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *