Otvorený list Stanislavovi Mičeovi, riaditeľovi Múzea SNP od predstaviteľov KSS

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážený pán

PhDr. Stanislav M i č e v, PhD.

Generálny riaditeľ Múzea SNP

Múzeum SNP

Kapitulská 23

975 59 Banská Bystrica

Komunistická strana Slovenska, v súvislosti s oficiálnymi oslavami výročia Slovenského národného povstania každoročne oslovila vedenie Múzea SNP s prosbou o poskytnutie informácií ohľadom ich organizácie a možnosti účasti delegácie KSS. Urobila  tak aj tento rok. Vždy sme od Vás dostali slušnú odpoveď, a rovnako (s výnimkou vlaňajších jubilejných osláv) sme mali možnosť dôstojne si uctiť pamiatku obetí SNP v rámci Pietneho aktu. Odpoveď zástupcu Múzea SNP, ako hlavného organizátora pietneho aktu, je pre nás zarážajúca. Nechce sa nám uveriť, že je to skutočne Vaša odpoveď komunistom. Poskytujeme ju v plnom znení:

  „Vážená pani Klimentová,

     vzhľadom na situáciu súvisiacu s pandémiou COVID-19 je nám ľúto, ale musíme Vám oznámiť, že účasť politických strán na Pietnom akte pri príležitosti 76. výročia SNP tento rok žiaľ nebude možná.
Pietny akt, ako aj celé oficiálne zhromaždenie počas osláv bude bez verejnosti len pre pozvaných oficiálnych hostí a nakoľko oslavy SNP sú apolitickým podujatím, politické strany môžu položiť veniec mimo pietneho aktu, bez prítomnosti čestnej stráže a vojenskej hudby aj 29. 8. 2020, ale až od 15:00 (teda keď sa Pamätník SNP otvorí pre verejnosť) prípadne ktorýkoľvek nasledujúci deň.“

S pozdravom,

Michaela Bučeková

Múzeum  SNP

marketing  (18.07.2020)

Na takto znejúcu odpoveď  reagujeme  nasledujúcim otvoreným listom:

Vážený pán, Generálny riaditeľ

s poľutovaním sme prijali Vašu reakciu, prostredníctvom oddelenia marketingu, na  základe ktorej sa nebude môcť delegácia Komunistickej strany Slovenska zúčastniť oficiálneho pietneho aktu, pri príležitosti 76. výročia SNP. Bude to po prvý krát od kedy si túto historickú udalosť na Slovensku pripomíname.

Múzeum Slovenského národného povstania v Banskej Bystrici symbolizuje odvahu a hrdinstvo slovenského ľudu, ktorý sa vzoprel nacistickej porobe  a povstal proti  nacistickým okupantom. Historické fakty o celom protifašistickom hnutí na Slovenku,  ako aj o príprave ozbrojeného vystúpenia proti fašizmu a jeho domácim kolaborantom na konci augusta 1944 sú zreteľným dôkazom toho, že komunistická strana bola jednou z hlavných organizátoriek protifašistického odboja. Či sa to dnes niekomu páči, alebo nie, boli to predovšetkým  komunisti a ich rodinní príslušníci, ktorí za svoje konanie a postoje kruto pykali a platili tým najcennejším – svojimi  životmi. Tento fakt, musí byť  Vám,  ako aj odborným zamestnancom  Múzea SNP v Banskej Bystrici jasný.

Rozhodnutie uskutočniť oslavy  76. výročia SNP v značne obmedzenom režime považujeme   z pohľadu koronavírusu – Covid -19 za akceptovateľné a v plnej miere ho   rešpektujeme.   Nemôžeme  však súhlasiť  s tvrdením, že ďalším dôvodom pre ktorý sa delegácia  KSS nemôže zúčastniť  oficiálneho pietneho aktu je  apolitickosť osláv SNP.  Oslavy SNP nikdy apolitickými neboli a ani nikdy nebudú. Považujeme za smiešne  tvrdenie, že pietny akt, ako aj celé spomienkové oslavy SNP  nemajú  nič spoločné s politikou. Ak by to tak bolo, potom je rozhodnutie, že sa pietneho aktu zúčastnia len pozvaní hostia scestné, nakoľko sú  takmer všetci pozvaní,  predstaviteľmi politických strán, zastúpených v parlamente a vo vláde. Vzhľadom na konštatované musíme zdôrazniť, že  ani jedna z nich nemá žiadnu kontinuitu, prepojenie a súvislosť s odkazom Slovenského národného povstania.

Organizačné a bezpečnostné opatrenia, ktoré nám zabránia vstup do areálu Múzea SNP, a my nemáme v úmysle tvrdo sa k večnému ohňu na hrobe neznámeho vojaka prebíjať, nás nútia k inému riešeniu ako  vzdať úctu všetkým antifašistickým bojovníkom.

Netajíme sklamanie nad Vašim rozhodnutím, pán riaditeľ, a je nám ľúto, že múzeum je zrejme nútené realizovať príkazy, či usmernenia, ktoré sú podľa nás v rozpore s demokratickými a morálnymi  princípmi. Chceme veriť, že sú aj v rozpore s Vašim osobným presvedčením. Vaše rozhodnutie a konanie tento krát veľmi pripomína humorne ladenú príhodu z obce neďaleko Banskej Bystrice, kde obyvatelia vystavali kostol a vyhlásili, že do neho ani Boha nepustia.

S pozdravom

PhDr. Ing. Jozef Hrdlička, predseda KSS

RSDr.  Viera Klímentová, predsedníčka Okresného výboru  KSS v Banskej Bystrici

Mgr. Ján Kašiar, predseda Krajskej rady KSS v Banskej Bystrici

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
2 thoughts on “Otvorený list Stanislavovi Mičeovi, riaditeľovi Múzea SNP od predstaviteľov KSS

 • 28. augusta 2020 at 18:05
  Permalink

  Pán Micev by mal okamžite odstúpiť zo svojej funkcie, nakoľko si ju neváži a robí hanbu. Ak je tohtoročná oslava apoliticka tak by tam vôbec nemal byť vôbec nikto zo súčasnej vlády nakoľko sú jasne politický a okrem toho by mali byť vo väzení. No a pán Micev by si mal uvedomiť že keby nebolo komunistov v SNP a ďalších komunistov inde v boji proti fašizmu tak by dnes nebol na tomto svete, jednoducho by sa nenarodil.

  Reply
 • 29. augusta 2020 at 9:42
  Permalink

  NEHORÁZNE, DRZÉ, HANEBNÉ!!!
  Podpisujem sa pod list, súhlas s komentárom pána Romana!
  Som zvedavá, ktorí APOLITICI budú na oslavy pozvaní.

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *