Pavol Janík o finančnom žralokovi podtatranskom: Nevedel prísť na meno vládnej koalícii a svoju vlasť nazýval „mafiánsky štát“

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vyhliadky na neúspech

Finančný žralok podtatranský, z ktorého sa vyvinul Dobrý anjel charitatívny, teda dosluhujúci prezident Andrej Kiska tesne pred odchodom z úradu ešte stihol viac ako symbolický akt – vystúpil na pomenovaní námestia v centre Bratislavy podľa prvého československého prezidenta T. G. Masaryka. Ide o priestor v časti Vajanského nábrežia pred Slovenským národným múzeom, kde sa už desaťročia nachádza pamätník vzniku Československa a kde už dávnejšie stojí aj Masarykova socha (po presune sochy M. R. Štefánika na iné miesto pri Dunaji).

Udalosť dostala zvláštny nádych z niekoľkých dôvodov. Predovšetkým Andrej Kiska z pozície najvyššej ústavnej funkcie nikdy nevedel prísť na meno nielen súčasnej vládnej koalícii a jej kľúčovej strane Smer – sociálna demokracia, ale ani celej Slovenskej republike, ktorú s obľubou doma i v zahraničí označoval za mafiánsky štát.

Na akte pomenovania verejného priestranstva za účasti českého veľvyslanca rečnil aj český exminister zahraničia Karel Schwarzenberg (po nemecky Karl Johannes Nepomuk Jozef Norbert Friedrich Antonius Wratislaw Mena von und zu Schwarzenberg), ktorý vo svojom príhovore pre zmenu ohováral Českú republiku. Mimochodom – keď bol kancelárom československého prezidenta Václava Havla, obaja spokojne reštituovali rozsiahle majetky napriek verejným prísľubom, že nebudú.

Na podujatí sa zúčastnili nielen priaznivci prvej Československej republiky, ale aj renomovaní odporcovia slovenskej štátnosti – zväčša prominentní predstavitelia ponovembrovej garnitúry, ktorí pred tromi dekádami automaticky, bez zaváhania, úplne plynule a s absolútnou samozrejmosťou prevzali dovtedajší mocenský monopol Komunistickej strany Československa, teda reprezentanti známeho politického kombinátu Občianske fórum (Praha) a Verejnosť proti násiliu (Bratislava).

Nezanedbateľnou okolnosťou je fakt, že Kiskova politická strana, ktorá ešte nemá ani názov, už má veľmi slabé výsledky v prieskumoch verejnej mienky, ktoré uskutočnili rešpektované agentúry. Preto sa vynára otázka, či spomínané bizarné súvislosti nenaznačujú, že exprezidentova strana sa chystá robiť politiku v Českej republike, kde však má rovnaké vyhliadky na neúspech ako na slovenskej pôde.

PODPORTE nezávislé spravodajstvo

Vážení priaznivci DAVuDVA , od 1 decembra Vám prinášame aktuálne spravodajstvo, komentáre, analýzy, eseje a rozhovory. Mame množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Bez Vašej pomoci sa však ďalej nepohneme.


Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


2 thoughts on “Pavol Janík o finančnom žralokovi podtatranskom: Nevedel prísť na meno vládnej koalícii a svoju vlasť nazýval „mafiánsky štát“

  • 20. júna 2019 at 19:30
    Permalink

    Kto je to Kiska ? Klamár, ktorý si kúpil post prezidenta, špinil povesť Slovenska a nakoniec priznal, že sa obáva vznesenia obvinenia pre závažnú trestnú činnosť.

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *